Африканско првенство во ракомет за мажи 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
2014 Африканско првенство во ракомет за мажи 2014
Податотека:CAN Hand - Algeria 2014 (logo).png
Податоци за турнирот
Домаќини Алжир
Датуми16–25 јануари
Екипи12
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Алжир (7. титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Египет
Четвртопласиран Ангола
Статистикa за турнирот
Натпревари42
Дадени голови2255 (53.69 по натпр.)
Најдобар стрелецАлжир Месуд Беркус
(44 голови)
Најдобар играчАлжир Месуд Беркус

Африканско првенство во ракомет за мажи 2014 — 21-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градовите Алжир и Черага во Алжир, во периодот од 16 јануари до 25 јануари. Вкупно учествувале 12 репрезентации. Алжир победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светско првенство кое се одржало во Катар, во 2015 година.

Домаќини[уреди | уреди извор]

Алжир Алжир
Арена Харча Хасан Арена Ла Куполе де Алгер
Капацитет: 8,000 Капацитет: 5,500
Черага
Сала Черага
Капацитет: 3,000

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификувани репрезентации[уреди | уреди извор]

Земја Претходни учества на турнирот1
 Алжир 19 (1976, 1979, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Ангола 12 (1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1998, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Камерун 11 (1974, 1976, 1979, 1996, 1998, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Конго 16 (1979, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1994, 1996, 1998, 2002, 2004, 2006, 2010, 2012)
 DR Congo 8 (1992, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Египет 18 (1979, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Габон 5 (2000, 2002, 2006, 2010, 2012)
 Либија 2 (2004, 2010)
 Мароко 15 (1987, 1989, 1991, 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
 Нигерија 8 (1979, 1981, 1996, 1998, 2002, 2006, 2008, 2010)
 Сенегал 8 (1974, 1976, 1991, 1992, 1994, 2002, 2004, 2012)
 Тунис 20 (1974, 1976, 1979, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989, 1991, 1992, 1994, 1996, 1998, 2000, 2002, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012)
1 Здебелени означува шампион за годината. Накосени означува домаќин.

Судии[уреди | уреди извор]

На првенството учествувале 11 судии.

Земја Судија
 Алжир Мустафа Дече
Мохамед Гуарда
 Алжир Кадидџа Бенфетима
Захра Бенфетима
 Бенин Џонас Алад
Арманд Дагба
 ДР Конго Нгомбо Фели Амба
Мутомбо Циланда
Египет Египет Рашед Мохамед
Факри Тамер

Земја Судија
 Гвинеја Мухамед Бал Камара
Абубакар Дијаките
Брег на Слоновата Коска БСК Јалатима Нанга Кулибали
Мамаду Дијабате
Сенегал Сенегал Мохамед Диоп
Abdoulaye Faye
 Того Јаво Мавусе Акпатса
Агбекококу Асигнон
Тунис Тунис Исмаил Булука
Рамзи Кениси

Земја Судија
 Португалија Иван Цачадор
Еурико Николау

Иван Цачадор & Еурико Николау, португалски судии

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Ждрепката била направена на 9 октомври 2013 година.[1][2]

Група A Група B

 Тунис
 Египет
 Сенегал
 Камерун
 Габон
 Либија

 Алжир
 Мароко
 Ангола
 Конго
 DR Congo
 Нигерија

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се одиграни по Средноевропско време UTC+1).

     Екипата се пласира во следната фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Тунис 5 5 0 0 157 103 +54 10
0  Египет 5 4 0 1 142 105 +37 8
0  Камерун 5 2 1 2 128 144 −16 5
0  Сенегал 5 2 0 3 138 152 −14 4
0  Габон 5 1 0 4 121 147 −26 2
0  Либија 5 0 1 4 103 138 −35 1
16 јануари 2014
10:00
Египет  32 – 21  Сенегал Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Аладe, Дагба (BEN)
(19–9)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

16 јануари 2014
12:15
Тунис  27 – 18  Либија Ла Куполе, Алжир
Судии: Дече, Гуарда (ALG)
(13–8)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

16 јануари 2014
12:15
Камерун  28 – 26  Габон Сала Черага, Черага
Судии: Цачадор, Николау (POR)
(13–8)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари 2014
16:15
Либија  23 – 35  Сенегал Ла Куполе, Алжир
Судии: Бенфетима, Бенфетима (ALG)
(13–19)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

17 јануари 2014
18:30
Габон  23 – 33  Тунис Ла Куполе, Алжир
Судии: Акпатса, Асигнон (TOG)
(12–14)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

17 јануари 2014
20:15
Камерун  22 – 33  Египет Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
(11–18)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

18 јануари 2014
15:45
Сенегал  22 – 37  Тунис Арена Харча Хасан, Алжир
(8–17)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

18 јануари 2014
18:30
Либија  21 – 21  Камерун Ла Куполе, Алжир
Судии: Камара, Дијаките (GUI)
(10–13)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари 2014
20:15
Египет  30 – 21  Габон Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Цачадор, Николау (POR)
(16–10)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари 2014
14:00
Сенегал  30 – 23  Габон Ла Куполе, Алжир
(13–12)
Извештај

20 јануари 2014
15:45
Тунис  34 – 20  Камерун Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Цачадор, Николау (POR)
(22–12)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари 2014
18:30
Египет  27 – 15  Либија Ла Куполе, Алжир
Судии: Акпатса, Асигнон (TOG)
(15–11)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај  2×добил жолт картон

21 јануари 2014
13:30
Сенегал  30 – 37  Камерун Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Аладe, Дагба (BEN)
(18–17)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

21 јануари 2014
16:15
Габон  28 – 26  Либија Ла Куполе, Алжир
Судии: Камара, Дијаките (GUI)
(12–14)
Suspension 4×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари 2014
20:15
Тунис  26 – 20  Египет Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Акпатса, Асигнон (TOG)
(15–7)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Алжир 5 5 0 0 144 93 +51 10
0  Ангола 5 3 0 2 139 122 +17 6
0  Мароко 5 3 0 2 135 129 +6 6
0  Конго 5 2 0 3 136 170 −34 4
0  DR Congo 5 2 0 3 143 141 +2 4
0  Нигерија 5 0 0 5 118 160 −42 0
16 јануари 2014
10:00
Конго  36 – 33  DR Congo Сала Черага, Черага
Судии: Мохамед, Тамер (EGY)
(17–16)
Suspension 3×добил жолт картон 3×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

16 јануари 2014
12:15
Мароко  23 – 29  Ангола Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Булука, Кениси (TUN)
(13–15)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card

16 јануари 2014
18:00
Алжир  34 – 16  Нигерија Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
(19–8)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension

17 јануари 2014
14:00
Конго  23 – 36  Мароко Ла Куполе, Алжир
Судии: Цачадор, Николау (POR)
(12–17)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

17 јануари 2014
15:45
Нигерија  19 – 27  Ангола Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Камара, Дијаките (GUI)
(10–15)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

17 јануари 2014
18:00
DR Congo  23 – 26  Алжир Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Мохамед, Тамер (EGY)
(9–12)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари 2014
14:00
Нигерија  28 – 32  Конго Ла Куполе, Алжир
Судии: Булука, Кениси (TUN)
(17–15)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај  3×добил жолт картон

18 јануари 2014
16:15
Мароко  25 – 24  DR Congo Ла Куполе, Алжир
Судии: Аладe, Дагба (BEN)
(12–12)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 4×добил жолт картон

18 јануари 2014
18:00
Алжир  23 – 19  Ангола Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Диоп, Faye (SEN)
(12–8)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

20 јануари 2014
16:15
Ангола  26 – 28  DR Congo Ла Куполе, Алжир
Судии: Булука, Кениси (TUN)
(13–16)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

20 јануари 2014
18:00
Алжир  35 – 16  Конго Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Тамер, Мохамед (EGY)
(18–6)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари 2014
20:15
Мароко  32 – 27  Нигерија Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Амба, Циланда (COD)
(15–7)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари 2014
15:45
Ангола  38 – 29  Конго Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
(19–18)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

21 јануари 2014
18:00
Алжир  26 – 19  Мароко Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Цачадор, Николау (POR)
(11–11)
Suspension 3×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари 2014
18:30
DR Congo  35 – 28  Нигерија Ла Куполе, Алжир
Судии: Булука, Кениси (TUN)
(16–17)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај  3×добил жолт картон

Втора фаза[уреди | уреди извор]

Натпревари[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
  A1   Тунис 44  
B4   Конго 21  
  A1   Тунис 22  
  A2   Египет 20  
A2   Египет 24
  B3   Мароко 15  
    A1   Тунис 21
  B1   Алжир 25
  B2   Ангола 24  
A3   Камерун 21  
  B2   Ангола 23 Трето место
  B1   Алжир 27  
B1   Алжир 44 A2   Египет 31
  A4   Сенегал 29   B2   Ангола 24
5–8th place brakcet
  5–8 место 5 место
             
23 јануари
  Конго 20  
  Мароко 34  
 
24 јануари
      Мароко 25
    Камерун 29
7 место
23 јануари 24 јануари
  Сенегал 24   Конго  36
  Камерун 33     Сенегал  35

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

22 јануари 2014
12:15
Ангола  24 – 21  Камерун Ла Куполе, Алжир
Судии: Мохамед, Тамер (EGY)
(12–12)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари 2014
18:15
Алжир  44 – 29  Сенегал Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
(21–12)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

22 јануари 2014
19:00
Египет  24 – 15  Мароко Ла Куполе, Алжир
Судии: Аладe, Дагба (BEN)
(10–6)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари 2014
20:45
Тунис  44 – 21  Конго Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Дече, Гуарда (ALG)
(23–8)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

5–8th place semifinals[уреди | уреди извор]

23 јануари 2014
15:00
Сенегал  24 – 33  Камерун Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Бенфетима, Бенфетима (ALG)
(12–18)
Suspension 1×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

23 јануари 2014
17:15
Конго  20 – 34  Мароко Ла Куполе, Алжир
Судии: Дече, Гуарда (ALG)
(10–18)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Полуфинале[уреди | уреди извор]

24 јануари 2014
16:00
Тунис  22 – 20  Египет Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Цачадор, Николау (POR)
(10–12)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

24 јануари 2014
18:15
Алжир  27 – 23  Ангола Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Акпатса, Асигнон (TOG)
(13–11)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Натпревар за 11 место[уреди | уреди извор]

23 јануари 2014
17:15
Либија  25 – 26  Нигерија Сала Черага, Черага
(11–13)

Натпревар за 9 место[уреди | уреди извор]

23 јануари 2014
15:00
Габон  23 – 22  DR Congo Сала Черага, Черага
(10–10)

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

24 јануари 2014
11:00
Конго  36 – 35  Сенегал Ла Куполе, Алжир
Судии: Бенфетима, Бенфетима (ALG)
(22–16)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

24 јануари 2014
15:00
Мароко  25 – 29  Камерун Ла Куполе, Алжир
Судии: Диоп, Faye (SEN)
(17–13)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

25 јануари 2014
13:45
Египет  31 – 24  Ангола Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Цачадор, Николау (POR)
(19–12)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

25 јануари 2014
18:15
Алжир  25 – 21  Тунис Арена Харча Хасан, Алжир
Судии: Кулибали, Дијабате (CIV)
(12–11)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светското првенство
Место Екипа
 Алжир
 Тунис
 Египет
4  Ангола
5  Камерун
6  Мароко
7  Конго
8  Сенегал
9  Габон
10  DR Congo
11  Нигерија
12  Либија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Press release“. cahbonline.info. Архивирано од изворникот на 30 октомври 2013. Посетено на 8 октомври 2013.
  2. „Results of the draw“. cahbonline.info. Архивирано од изворникот на 30 октомври 2013. Посетено на 9 октомври 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]