Африканско првенство во ракомет за жени 2006

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2006 Африканско првенство во ракомет за жени 2006
Податоци за првенството
Домаќини Тунис
Траење12–20 јануари
Репрезентации7
Одржувалишта(во 3 градови-домаќини)
Конечен исход
Прваци Ангола (8 титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Конго
Четвртопласиран Брег на Слоновата Коска
Статистики за првенството
Натпревари14
Дадени голови731 (52.21 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за жени 2006 — 17-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градовите Тунис и Радес, Тунис во периодот од 12 јануари до 20 јануари. Вкупно учествувале 7 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Франција, во 2007 година.

Домаќини[уреди | уреди извор]

Радес Тунис
Спортска сала 7 ноември Спортска палата ел-Мензах
Капацитет: 14,000 Капацитет: 5,500
CA MAS AFR LIGUEFOOT Nov2011 9.JPG PalaisSportsElMenzahMai2012.jpg
Аријана
Спортска сала Аријана
Капацитет: 2,000
Salle Ariana.jpg

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Конго 2 2 0 0 59 41 +18 4
0  Брег на Слоновата Коска 2 0 1 1 50 55 −5 1
0  Камерун 2 0 1 1 45 58 −13 1
12 јануари 2006
16:30
Конго  31–18  Камерун Спортска сала Аријана, Аријана
(11–9)

14 јануари 2006
16:30
Конго  28–23  Брег на Слоновата Коска Спортска сала Аријана, Аријана
(16–11)

16 јануари 2006
16:30
Брег на Слоновата Коска  27–27  Камерун Спортска сала Аријана, Аријана
(15–14)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Ангола 3 2 1 0 116 54 +62 5
0  Тунис 3 2 1 0 86 50 +36 5
0  ДР Конго 3 1 0 2 64 89 −25 2
0  Габон 3 0 0 3 52 125 −73 0
10 јануари 2006
16:30
Тунис  39–17  Габон Спортска сала Радес, Радес
(19–7)

11 јануари 2006
14:30
Ангола  55–12  Габон Спортска сала Радес, Радес
(28–7)

12 јануари 2006
16:30
Ангола  40–21  ДР Конго Спортска сала Радес, Радес
(18–11)

14 јануари 2006
16:30
Тунис  26–12  ДР Конго Спортска сала Радес, Радес
(16–5)

16 јануари 2006
16:30
Ангола  21–21  Тунис Спортска сала Радес, Радес
(10–8)

16 јануари 2006
20:30
Демократска Република Конго  31–23  Габон Спортска сала Радес, Радес
(12–10)

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
  Конго 21  
  Тунис 24  
 
      Тунис 30
    Ангола 32
Трето место
  Брег на Слоновата Коска 28   Конго  22
  Ангола (OT) 29     Брег на Слоновата Коска  15

Полуфинале[уреди | уреди извор]

18 јануари 2006
16:30
Тунис  24–21  Конго Спортска сала Радес, Радес
(11–11)

18 јануари 2006
16:30
Ангола  29–28 (Прод.)  Брег на Слоновата Коска Спортска палата ел-Мензах, Тунис

Прод.: 20–20 Прод.: 5–5, 4–3

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

19 јануари 2006
14:30
Камерун  31–27  ДР Конго Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(12–13)

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

19 јануари 2006
16:30
Конго  22–15  Брег на Слоновата Коска Спортска палата ел-Мензах, Тунис
(11–6)

Финале[уреди | уреди извор]

20 јануари 2006
18:30
Ангола  32–30  Тунис Спортска сала Радес, Радес
(18–15)

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светското првенство
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Ангола
Silver medal icon.svg  Тунис
Bronze medal icon.svg  Конго
4  Брег на Слоновата Коска
5  Камерун
6  ДР Конго
7  Габон

Надворешни врски[уреди | уреди извор]