Африканско првенство во ракомет за жени 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за жени 2018
Податоци за првенството
Домаќини Конго
Траење2–12 декември 2018
Репрезентации10 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Ангола (13 титула)
Второпласиран Сенегал
Третопласиран ДР Конго
Четвртопласиран Камерун
Статистики за првенството
Натпревари30
Дадени голови1669 (55.63 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за жени 2018 — 23-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Бразавил во Република Конго, во периодот од 2 декември до 12 декември[1]. Вкупно учествувале 10 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светско првенство кое се одржало во Јапонија, во 2019 година.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1  Сенегал 4 4 0 0 116 83 +33 8 Четвртфинале
2  Камерун 4 2 1 1 109 91 +18 5
3  Тунис 4 1 2 1 105 103 +2 4
4  Алжир 4 1 1 2 91 116 −25 3
5  Брег на Слоновата Коска 4 0 0 4 100 128 −28 0
Извор: CAHB
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
2 декември 2018
09:00
Сенегал  23–18  Камерун Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(14–11)
2 декември 2018
11:00
Алжир  27–25  Брег на Слоновата Коска Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(14–12)

3 декември 2018
13:00
Тунис  21–26  Сенегал Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(12–13)
3 декември 2018
15:00
Камерун  32–18  Алжир Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(12–8)

4 декември 2018
13:00
Камерун  34–25  Брег на Слоновата Коска Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(17–11)
4 декември 2018
17:00
Алжир  24–24  Тунис Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(12–14)

6 декември 2018
13:00
Сенегал  35–22  Алжир Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(18–7)
6 декември 2018
19:00
Брег на Слоновата Коска  28–35  Тунис Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(10–21)

7 декември 2018
15:00
Брег на Слоновата Коска  22–32  Сенегал Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(4–16)
7 декември 2018
17:00
Тунис  25–25  Камерун Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(10–15)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Квалификации
1  Ангола 4 4 0 0 155 74 +81 8 Четвртфинале
2  ДР Конго 4 2 1 1 123 103 +20 5[б 1]
3  Конго (H) 4 2 1 1 121 104 +17 5[lower-alpha 1]
4  Гвинеја 4 1 0 3 97 134 −37 2
5  Мароко 4 0 0 4 82 163 −81 0
Извор: CAHB
Правила за класификација: 1) points; 2) head-to-head points; 3) head-to-head goal difference; 4) head-to-head number of goals scored; 5) goal difference.
(H) Домаќин.
Notes:
  1. Congo 29–29 DR Congo
2 декември 2018
13:00
Ангола  40–17  Гвинеја Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(24–7)
2 декември 2018
17:30
Конго  36–23  Мароко Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(15–11)

3 декември 2018
17:00
Мароко  23–35  ДР Конго Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(9–20)
3 декември 2018
19:00
Гвинеја  20–37  Конго Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(12–16)

4 декември 2018
15:00
Мароко  14–50  Ангола Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(4–26)
4 декември 2018
19:00
Конго  29–29  ДР Конго Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(13–19)

6 декември 2018
15:00
Гвинеја  42–22  Мароко Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(21–10)
6 декември 2018
17:00
Демократска Република Конго  24–33  Ангола Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(14–19)

7 декември 2018
13:00
Демократска Република Конго  35–18  Гвинеја Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(16–8)
7 декември 2018
19:00
Ангола  32–19  Конго Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(18–9)

Последна фаза[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеФинале
 
          
 
9 декември
 
 
 Сенегал23
 
10 декември
 
 Гвинеја16
 
 Сенегал22
 
9 декември
 
 ДР Конго21
 
 ДР Конго37
 
12 декември
 
 Тунис30
 
 Сенегал14
 
9 декември
 
 Ангола19
 
 Камерун22
 
10 декември
 
 Конго21
 
 Камерун16
 
9 декември
 
 Ангола25 Third place
 
 Ангола41
 
12 декември
 
 Алжир17
 
 ДР Конго33
 
 
 Камерун22
 
5 место
 
5–8 место5 место
 
      
 
10 декември
 
 
 Гвинеја26
 
11 декември
 
 Тунис30
 
 Тунис23
 
10 декември
 
 Конго31
 
 Конго24
 
 
 Алжир22
 
7 место
 
 
11 декември
 
 
 Гвинеја34
 
 
 Алжир22

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

9 декември 2018
11:30
Сенегал  23–16  Гвинеја Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(12–7)

9 декември 2018
14:00
Демократска Република Конго  37–30  Тунис Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(20–11)

9 декември 2018
16:30
Алжир  17–41  Ангола Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(6–21)

9 декември 2018
19:00
Камерун  22–21  Конго Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(12–10)

5–8 место[уреди | уреди извор]

10 декември 2018
13:00
Гвинеја  26–30  Тунис Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(16–15)

10 декември 2018
15:00
Конго  24–22  Алжир Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(16–14)

Полуфинале[уреди | уреди извор]

10 декември 2018
17:00
Сенегал  22–21  ДР Конго Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(11–9)

10 декември 2018
19:00
Камерун  16–25  Ангола Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(8–15)

Натпревар за 9 место[уреди | уреди извор]

10 декември 2018
11:00
Брег на Слоновата Коска  38–31  Мароко Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(18–12)

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

11 декември 2018
15:00
Гвинеја  34–22  Алжир Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

11 декември 2018
17:00
Тунис  23–31  Конго Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(13–13)

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

12 декември 2018
13:30
Демократска Република Конго  33–22  Камерун Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(16–10)

Финале[уреди | уреди извор]

12 декември 2018
16:00
Сенегал  14–19  Ангола Спортски комплекс Кинтеле , Бразавил
(10–7)

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
Gold medal icon.svg  Ангола
Silver medal icon.svg  Сенегал
Bronze medal icon.svg  ДР Конго
4  Камерун
5  Конго
6  Тунис
7  Гвинеја
8  Алжир
9  Брег на Слоновата Коска
10  Мароко

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Handball: les Africaines connaissent leur sort pour“. rfi.fr. Посетено на 11 October 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „lower-alpha“, но нема соодветна ознака <references group="lower-alpha"/>.