Африканско првенство во ракомет за мажи 1981

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за мажи 1981
Податоци за првенството
Домаќини Тунис
Траење18 јули – 1 август
Репрезентации8
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Алжир (1. титула)
Второпласиран Брег на Слоновата Коска
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Египет

Африканско првенство во ракомет за мажи 1981 — 4-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Тунис, Тунис во периодот од 18 јули до 1 август. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Алжир победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светско првенство во ракомет кое се одржало во Западна Германија, во 1982 година.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Тунис

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Арена[уреди | уреди извор]

Групи[уреди | уреди извор]

Група A Група B Група C

 Ангола
 Конго
 Либија
 Тунис

 Египет
 Гвинеја
 Нигерија

 Алжир
 Централноафриканска Република
 Брег на Слоновата Коска

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Сите натпревари се одиграле по (UTC+1).

     Екипата се квалификува за главна фаза

Група A[уреди | уреди извор]

Група B[уреди | уреди извор]

Главна фаза[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

31 јули 1981 Тунис   Египет Тунис

Финале[уреди | уреди извор]

1 август 1981 Алжир  30 – 25  Брег на Слоновата Коска Тунис

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Алжир
Silver medal icon.svg  Брег на Слоновата Коска
Bronze medal icon.svg  Тунис
4  Египет
5  Ангола
6  Нигерија
7  Конго
8  Гвинеја