Африканско првенство во ракомет за жени 1979

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за жени 1979
Податоци за првенството
Домаќини Конго
Репрезентации9
Конечен исход
Прваци Конго (1 титула)
Второпласиран Камерун
Третопласиран Алжир
Четвртопласиран Брег на Слоновата Коска

Африканско првенство во ракомет за жени 1979 — 3-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Бразавил, Конго. Вкупно учествувале 9 репрезентации. Конго победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Москва, СССР, во 1980 година.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Република Конго

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Алжир  19–12  Брег на Слоновата Коска

Финале[уреди | уреди извор]

Конго  21–17  Камерун
(13–10)

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за квалификации за Летните олимписки игри
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Конго
Silver medal icon.svg  Камерун
Bronze medal icon.svg  Алжир
4  Брег на Слоновата Коска
5  Уганда
6  Нигерија
7  Того
8  Бенин
9  Габон

Надворешни врски[уреди | уреди извор]