Прејди на содржината

Африканско првенство во ракомет за жени 1992

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 1992
Податоци за турнирот
Домаќини Брег на Слоновата Коска
Екипи7
Конечен исход
Првак Ангола (2 титула)
Второпласиран Конго
Третопласиран Брег на Слоновата Коска
Четвртопласиран Нигерија

Африканско првенство во ракомет за жени 1992 — 10-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Јамусукро, Брег на Слоновата Коска. Вкупно учествувале 7 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Норвешка, во 1993 година.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Брег на Слоновата Коска Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Брег на Слоновата Коска" does not exist

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство 1993
Место Екипа
 Ангола
 Конго
 Брег на Слоновата Коска
4  Нигерија
5  Алжир
6  Сенегал
7  Тунис
8  ДР Конго

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]