Африканско првенство во ракомет за жени 1996

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за жени 1996
Податоци за првенството
Домаќини Бенин
Репрезентации7
Конечен исход
Прваци Брег на Слоновата Коска (2 титула)
Второпласиран Алжир
Третопласиран Ангола
Четвртопласиран Конго
Статистики за првенството
Натпревари16
Дадени голови777 (48.56 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за жени 1996 — 12-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Котону, Бенин. Вкупно учествувале 7 репрезентации. Брегот на Слонова Коска победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Германија, во 1997 година.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Бенин
Спортска палата,
Капацитет:?
Autre Vue de profil du palais des sport du stade Général Mathieu KéréKou à cotonou au Bénin en réhabilitation suite à une dégradation progressives après 36 ans d’existence.jpg

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Брег на Слоновата Коска 2 2 0 0 57 37 +20 4
0  Алжир 2 1 0 1 57 33 +24 2
0  Того 2 0 0 2 20 64 −44 0
Алжир  33–7  Того
(18–3)

Брег на Слоновата Коска  31–13  Того
(15–5)

Брег на Слоновата Коска  26–24  Алжир
(10–11)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Конго 3 3 0 0 84 63 +21 6
0  Ангола 3 2 0 1 86 68 +18 4
0  Камерун 3 1 0 2 68 81 −13 2
0  Мозамбик 3 0 0 3 65 91 −26 0
Конго  28–18  Камерун
(15–11)

Ангола  34–19  Мозамбик
(15–7)

Конго  26–24  Ангола
(14–9)

Камерун  27–25  Мозамбик
(16–15)

Ангола  28–23  Камерун
(14–12)

Конго  30–21  Мозамбик
(15–8)

Финална фаза[уреди | уреди извор]

5–7 место[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Камерун 2 2 0 0 61 30 +31 4
0  Мозамбик 2 1 0 1 49 46 +3 2
0  Того 2 0 0 2 30 64 −34 0
Камерун  33–12  Того
(15–5)

Камерун  28–18  Мозамбик
(16–8)

Мозамбик  31–18  Того
(18–7)


  Полуфинале Финале
             
  Брег на Слоновата Коска 29  
  Ангола 25  
 
      Брег на Слоновата Коска 35
    Алжир 19
Трето место
  Алжир (OT) 24   Ангола  24
  Конго 23     Конго  21

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Брег на Слоновата Коска  29–25  Ангола
(11–9)

Алжир  24–23 (Прод.)  Конго
(9–9)

Прод.: 20–20 Прод.: 4–3

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

Ангола  24–21  Конго
(10–10)

Финале[уреди | уреди извор]

Брег на Слоновата Коска  35–19  Алжир
(18–8)

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Брег на Слоновата Коска
Silver medal icon.svg  Алжир
Bronze medal icon.svg  Ангола
4  Конго
5  Камерун
6  Мозамбик
7  Того

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]