Африканско првенство во ракомет за жени 1976

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 1976
Податоци за турнирот
Домаќини Алжир
Екипи7
Конечен исход
Првак Тунис (2 титула)
Второпласиран Конго
Третопласиран Алжир
Четвртопласиран Уганда
Статистикa за турнирот
Натпревари12
Дадени голови264 (22 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за жени 1976 — 2-ро Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Алжир, Алжир. Вкупно учествувале 7 репрезентации. Тунис победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Летните олимписки игри кои се одржале во Монтреал, Канада, во 1976 година.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Алжир
Арена Харча Хасан
Капацитет: 5,000

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Тунис 3 3 0 0 38 13 +25 6
0  Алжир 3 2 0 1 31 25 +6 4
0  Нигерија 3 1 0 2 27 50 −23 2
0  Брег на Слоновата Коска 3 0 0 3 25 33 −8 0
Тунис  10–8  Брег на Слоновата Коска

Алжир  11–6  Брег на Слоновата Коска

Нигерија  12–11  Брег на Слоновата Коска

Тунис  8–1  Алжир

Тунис  20–4  Нигерија

Алжир  19–11  Нигерија

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Конго 2 2 0 0 42 27 +15 4
0  Уганда 2 1 0 1 27 30 −3 2
0  Сенегал 2 0 0 2 17 29 −12 0
Конго  16–13  Сенегал

Конго  26–14  Уганда

Уганда  13–4  Сенегал

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

Сенегал  14–10  Нигерија

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

Алжир  10–8  Уганда

Финале[уреди | уреди извор]

Тунис  10–5  Конго

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Летните олимписки игри
Место Екипа
 Тунис
 Конго
 Алжир
4  Уганда
5  Сенегал
6  Нигерија
7  Брег на Слоновата Коска

Надворешни врски[уреди | уреди извор]