Африканско првенство во ракомет за жени 1985

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 1985
Податоци за првенството
Домаќини Ангола
Репрезентации9
Конечен исход
Прваци Конго (4 титула)
Второпласиран Брег на Слоновата Коска
Третопласиран Камерун
Четвртопласиран Нигерија

Африканско првенство во ракомет за жени 1985 — 6-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Луанда, Ангола. Вкупно учествувале 9 репрезентации. Конго победила на турнирот.

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
Gold medal icon.svg  Конго
Silver medal icon.svg  Брег на Слоновата Коска
Bronze medal icon.svg  Камерун
4  Нигерија
5  Ангола
6  Тунис
7  Египет
8  Сенегал
9  Гана

Надворешни врски[уреди | уреди извор]