Африканско првенство во ракомет за жени 2000

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 2000
Податоци за турнирот
Домаќини Алжир
Датуми23 април –1 May
Екипи8
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Ангола (5 титула)
Второпласиран Конго
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Камерун
Статистикa за турнирот
Натпревари18
Дадени голови816 (45.33 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за жени 2000 — 14-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Алжир, Алжир во периодот од 23 април до 1 мај. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Италија, во 2001 година.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Алжир Константин
Арена Харча Хасан Спортска сала Константин
Кпацитет: 8,000 Капацтет:

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Ангола 3 3 0 0 80 59 +21 6
0  Тунис 3 2 0 1 79 73 +6 4
0  Брег на Слоновата Коска 3 1 0 2 64 52 +12 2
0  Сенегал 3 0 0 3 53 92 −39 0
23 април 2000
14:30
Ангола  30–22  Тунис Арена Харча Хасан , Алжир
(17–12)

23 април 2000
14:30
Брег на Слоновата Коска  26–11  Сенегал Спортска сала Константине, Константин
(12–5)

25 април 2000
14:30
Ангола  30–19  Сенегал Арена Харча Хасан , Алжир
(15–7)

25 април 2000
14:30
Тунис  21–20  Брег на Слоновата Коска Спортска сала Константине, Константин
(11–12)

27 април 2000
14:30
Тунис  36–23  Сенегал Арена Харча Хасан , Алжир
(16–8)

27 април 2000
16:30
Ангола  20–18  Брег на Слоновата Коска Арена Харча Хасан , Алжир
(8–10)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Конго 3 3 0 0 80 48 +32 6
0  Камерун 3 2 0 1 72 62 +10 4
0  Алжир 3 1 0 2 72 61 +11 2
0  Габон 3 0 0 3 40 93 −53 0
22 април 2000
18:30
Камерун  25–23  Алжир Арена Харча Хасан , Алжир
(14–13)

22 април 2000
18:30
Конго  35–10  Габон Арена Харча Хасан , Алжир
(14–4)

24 април 2000
14:30
Конго  21–18  Алжир Арена Харча Хасан , Алжир
(11–9)

24 април 2000
16:30
Камерун  27–15  Габон Спортска сала Константине, Константин
(13–6)

26 април 2000
14:30
Конго  24–20  Камерун Арена Харча Хасан , Алжир
(14–9)

26 април 2000
16:30
Алжир  31–15  Габон Арена Харча Хасан , Алжир
(14–6)

Knockout stage[уреди | уреди извор]

Bracket[уреди | уреди извор]

  Semifinals Final
             
  Ангола 26  
  Камерун 21  
 
      Ангола 30
    Конго 21
Third place
  Тунис 16   Камерун  33
  Конго 24     Тунис (OT)  34

Semifinals[уреди | уреди извор]

29 април 2000
14:30
Конго  24–16  Тунис Арена Харча Хасан , Алжир
(12–7)

29 април 2000
16:30
Ангола  26–21  Камерун Спортска сала Константине, Константин
(13–13)

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

30 април 2000
14:30
Сенегал  18–14  Габон Спортска сала Константине, Константин
(11–6)

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

30 април 2000
14:30
Брег на Слоновата Коска  24–15  Алжир Арена Харча Хасан , Алжир
(9–6)

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

30 април 2000
16:30
Тунис  34–33 (Прод.)  Камерун Арена Харча Хасан , Алжир
(13–10)

Прод.: 25–25 Прод.: 2–2, 7–6

Final[уреди | уреди извор]

1 мај 2000 Ангола  30–21  Конго Арена Харча Хасан , Алжир
(14–10)

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство во ракомет
Место Екипа
 Ангола
 Конго
 Тунис
4  Камерун
5  Брег на Слоновата Коска
6  Алжир
7  Сенегал
8  Габон

Надворешни врски[уреди | уреди извор]