Африканско првенство во ракомет за жени 2002

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 2002
Податоци за турнирот
Домаќини Мароко
Датуми19–28 април
Екипи9
Конечен исход
Првак Ангола (6 титула)
Второпласиран Брег на Слоновата Коска
Третопласиран Тунис
Четвртопласиран Алжир

Африканско првенство во ракомет за жени 2002 — 15-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градот Рабат, Мароко во периодот од 19 април до 28 април. Вкупно учествувале 9 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Хрватска, во 2003 година.

Домаќин[уреди | уреди извор]

Мароко

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Тунис 2 2 0 0 65 32 +33 4
0  Камерун 2 1 0 1 45 38 +7 2
0  Мароко 2 0 0 2 22 62 −40 0
19 април 2002 Тунис  38–11  Мароко
(15–4)

20 април 2002 Камерун  24–11  Мароко
(6–2)

21 април 2002 Тунис  27–21  Камерун
(15–12)

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Ангола 2 2 0 0 62 32 +30 4
0  Брег на Слоновата Коска 2 1 0 1 48 38 +10 2
0  Габон 2 0 0 2 28 68 −40 0
19 април 2002 Ангола  36–16  Габон
(17–7)

20 април 2002 Брег на Слоновата Коска  32–12  Габон
(14–4)

21 април 2002 Ангола  26–16  Брег на Слоновата Коска
(13–7)

Група C[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Алжир 2 2 0 0 62 43 +19 4
0  Конго 2 1 0 1 64 48 +16 2
0  ДР Конго 2 0 0 2 35 70 −35 0
19 април 2002 Конго  41–15  ДР Конго
(19–8)

20 април 2002 Алжир  29–20  ДР Конго
(12–11)

21 април 2002 Алжир  33–23  Конго
(15–11)

Втора фаза[уреди | уреди извор]

Група D[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Ангола 2 2 0 0 58 41 +17 4
0  Тунис 1 0 0 1 21 27 −6 0
0  Конго 1 0 0 1 20 31 −11 0
23 април 2002 Ангола  27–21  Тунис
(14–7)

24 април 2002 Ангола  31–20  Конго
(18–5)

25 април 2002 Тунис  v  Конго

Група E[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Брег на Слоновата Коска 2 2 0 0 46 41 +5 4
0  Алжир 1 0 0 1 19 20 −1 0
0  Камерун 1 0 0 1 22 26 −4 0
23 април 2002 Брег на Слоновата Коска  26–22  Камерун
(12–9)

24 април 2002 Брег на Слоновата Коска  20–19  Алжир
(12–12)

25 април 2002 Алжир  v  Камерун

7–9 место[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Габон 2 2 0 0 40 29 +11 4
0  ДР Конго 1 0 0 1 16 18 −2 0
0  Мароко 1 0 0 1 13 22 −9 0
23 април 2002 Габон  22–13  Мароко
(10–5)

24 април 2002 Габон  18–16  ДР Конго
(5–6)

25 април 2002 ДР Конго  v  Мароко

Финална фаза[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
             
  Ангола 33  
  Алжир 21  
 
      Ангола 30
    Брег на Слоновата Коска 21
Трето место
  Тунис 20   Алжир  20
  Брег на Слоновата Коска 24     Тунис  31

Полуфинале[уреди | уреди извор]

26 април 2002 Ангола  33–21  Алжир
(17–9)

26 април 2002 Брег на Слоновата Коска  24–20  Тунис
(13–12)

5 место[уреди | уреди извор]

26 април 2002 Камерун  29–23  Конго
(9–8)

3 место[уреди | уреди извор]

27 април 2002 Тунис  31–20  Алжир
(19–13)

Финале[уреди | уреди извор]

28 април 2002 Ангола  30–21  Брег на Слоновата Коска
(13–7)

Табела[уреди | уреди извор]

Qualified for the 2003 World Championship and the 2004 Summer Olympics qualifying tournament
Екипата се квалификува за квалификацискио турнир за Летните олимписки игри 2004
Место Екипа
 Ангола
 Брег на Слоновата Коска
 Тунис
4  Алжир
5  Камерун
6  Конго
7  Габон
8  ДР Конго
9  Мароко

Надворешни врски[уреди | уреди извор]