Прејди на содржината

Африканско првенство во ракомет за жени 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 2014
Податоци за турнирот
Домаќини Алжир
Датуми16–25 јануари
Екипи8
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Тунис (3 титула)
Второпласиран DR Congo
Третопласиран Ангола
Четвртопласиран Алжир
Статистикa за турнирот
Натпревари24
Дадени голови1227 (51.13 по натпр.)

Африканско првенство во ракомет за жени 2014 — 21-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градовите Алжир и Черага во Алжир, во периодот од 16 јануари до 25 јануари. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Тунис победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светско првенство кое се одржало во Данска, во 2015 година.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Алжир 3 2 1 0 80 68 +12 5
0  DR Congo 3 2 0 1 69 67 +2 4
0  Сенегал 3 1 1 1 71 72 −1 3
0  Камерун 3 0 0 3 62 75 −13 0
16 јануари 2014
14:30
Сенегал  27 – 27  Алжир Арена Харча Хасан , Алжир
(15–12)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card

16 јануари 2014
14:30
Камерун  20 – 25  DR Congo Сала Черага , Черага
(10–14)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

17 јануари 2014
13:30
Алжир  26 – 21  Камерун Арена Харча Хасан , Алжир
(13–8)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

17 јануари 2014
15:00
DR Congo  24 – 20  Сенегал Сала Черага , Черага
(12–7)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

20 јануари 2014
13:30
Алжир  27 – 20  DR Congo Арена Харча Хасан , Алжир
(12–10)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

20 јануари 2014
15:00
Камерун  21 – 24  Сенегал Сала Черага , Черага
(11–11)
Suspension 4×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Ангола 3 3 0 0 102 51 +51 6
0  Тунис 3 2 0 1 83 71 +12 4
0  Конго 3 1 0 2 81 83 −2 2
0  Гвинеја 3 0 0 3 48 109 −61 0
16 јануари 2014
10:00
Тунис  32 – 16  Гвинеја Сала ОМС , Алжир
(14–10)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

16 јануари 2014
14:30
Ангола  33 – 18  Конго Сала ОМС , Алжир
(15–10)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

18 јануари 2014
13:30
Конго  30 – 32  Тунис Арена Харча Хасан , Алжир
(12–16)
 2×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

18 јануари 2014
15:00
Гвинеја  14 – 44  Ангола Сала Черага , Черага
(7–23)
Suspension 2×добил жолт картон 1×Red card Извештај Suspension 3×добил жолт картон

21 јануари 2014
14:00
Ангола  25 – 19  Тунис Сала ОМС , Алжир
(12–12)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

21 јануари 2014
15:00
Конго  33 – 18  Гвинеја Сала Черага , Черага
(16–13)
Извештај

Последна фаза[уреди | уреди извор]

  Quarterfinals Semifinals Final
                           
  A1   Алжир 25  
B4   Гвинеја 17  
  A1   Алжир 23  
  A2   DR Congo 28  
A2   DR Congo 27
  B3   Конго 22  
    A2   DR Congo 20
  B2   Тунис 23
  B2   Тунис 31  
A3   Сенегал 27  
  B2   Тунис (OT) 31 Трето место
  B1   Ангола 30  
B1   Ангола 28 A1   Алжир 22
  A4   Камерун 23   B1   Ангола 30
5–8 место
  5–8 место 5 место
             
23 јануари
  Гвинеја 19  
  Конго 40  
 
24 јануари
      Конго 30
    Сенегал 29
7 место
23 јануари 24 јануари
  Сенегал 25   Гвинеја  18
  Камерун 21     Камерун  42

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

22 јануари 2014
13:45
Алжир  25 – 17  Гвинеја Арена Харча Хасан , Алжир
(14–8)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 1×добил жолт картон

22 јануари 2014
14:30
DR Congo  27 – 22  Конго Сала ОМС , Алжир
(13–13)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

22 јануари 2014
16:00
Ангола  28 – 23  Камерун Арена Харча Хасан , Алжир
(17–11)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

22 јануари 2014
16:45
Тунис  31 – 27  Сенегал Сала ОМС , Алжир
(17–13)
Извештај

5–8 место[уреди | уреди извор]

23 јануари 2014
15:00
Сенегал  25 – 21  Камерун Сала ОМС , Алжир
(13–8)

23 јануари 2014
17:15
Гвинеја  19 – 40  Конго Арена Харча Хасан , Алжир
(9–15)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 3×добил жолт картон

Полуфинале[уреди | уреди извор]

24 јануари 2014
11:30
Ангола  30 – 31 (Прод.)  Тунис Арена Харча Хасан , Алжир
(12–14)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Прод.: 26–26 Прод.: 4–5


24 јануари 2014
13:45
Алжир  23 – 28  DR Congo Арена Харча Хасан , Алжир
(10–12)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

24 јануари 2014
09:00
Гвинеја  18 – 42  Камерун Сала ОМС , Алжир
(11–22)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

24 јануари 2014
13:00
Конго  30 – 29  Сенегал Сала ОМС , Алжир
(16–13)

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

25 јануари 2014
11:30
Алжир  22 – 30  Ангола Арена Харча Хасан , Алжир
(10–18)
Suspension 3×добил жолт картон Извештај Suspension 2×добил жолт картон

Финале[уреди | уреди извор]

25 јануари 2014
16:00
DR Congo  20 – 23  Тунис Арена Харча Хасан , Алжир
(11–10)
Suspension 2×добил жолт картон Извештај Suspension 4×добил жолт картон

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светското првенство
Место Екипа
 Тунис
 DR Congo
 Ангола
4  Алжир
5  Конго
6  Сенегал
7  Камерун
8  Гвинеја

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]