Африканско првенство во ракомет за мажи 1994

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Африканско првенство во ракомет за мажи 1994
Податоци за првенството
Домаќини Тунис
Траење5 – 24 ноември
Репрезентации10 (од 1 конфедерација)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Тунис (4. титула)
Второпласиран Алжир
Третопласиран Египет
Четвртопласиран Мароко

Африканско првенство во ракомет за мажи 1994 — 11-то Африканско првенство во ракомет за мажи кое се одржало во градот Тунис, Тунис во периодот од 5 ноември до 24 ноември. Вкупно учествувале 10 репрезентации. Тунис победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Исланд, во 1995 година[1].

Домаќин[уреди | уреди извор]

Тунис

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Финална фаза[уреди | уреди извор]

 
ПолуфиналеФинале
 
      
 
ноември – Тунис
 
 
 
 
24 ноември – Тунис
 
 
 
 Тунис18
 
ноември – Тунис
 
 Алжир16
 
 
 
 
 
 
Трето место
 
 
ноември – Тунис
 
 
 Египет
 
 
 Мароко

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

... ноември 1994 Египет   Мароко Тунис

Финале[уреди | уреди извор]

24 ноември 1994 Тунис  18 – 16  Алжир Тунис

Табела[уреди | уреди извор]

Екипата се квалификува за Светско првенство 1995
Место Екипа
Gold medal icon.svg  Тунис
Silver medal icon.svg  Алжир
Bronze medal icon.svg  Египет
4  Мароко
5  Конго
6  Брег на Слоновата Коска
7  Того
8  Гана
9  Сенегал
10  Џибути

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Men Handball Africa Championship 1994 - Tunisia“. todor66.com. Todor Krastev. November 26, 2016.