Африканско првенство во ракомет за жени 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Африканско првенство во ракомет за жени 2010
Податотека:AfricanCup19.jpg
Податоци за турнирот
Домаќини Египет
Датуми10–21 февруари
Екипи8
Одржувалишта(во 2 градови-домаќини)
Конечен исход
Првак Ангола (10 титула)
Второпласиран Тунис
Третопласиран Брег на Слоновата Коска
Четвртопласиран Алжир
Статистикa за турнирот
Натпревари24
Дадени голови1280 (53.33 по натпр.)
Најдобар стрелец Мванге Мвасеса (COD)
(54 goals) [1]
Најдобар играч Моуна Чебах (TUN)[2]

Африканско првенство во ракомет за жени 2010 — 19-то Африканско првенство во ракомет за жени кое се одржало во градовите Каиро и Суец во Египет, во периодот од 10 февруари до 21 февруари. Вкупно учествувале 8 репрезентации. Ангола победил на турнирот.

Првенството од страна на Меѓународната ракометна федерација било прифатено како квалификациски турнир за Светското првенство кое се одржало во Бразил, во 2011 година.

Домаќини[уреди | уреди извор]

Каиро Суец
Спортски комплекс Каиро Спортска сала Насер
Капацитет: 16,900 Капацитет: 2,300

Екипи[уреди | уреди извор]

Група A Група B

 Брег на Слоновата Коска
 Алжир
 Тунис
 Камерун

 Congo DR
 Конго
 Ангола
 Египет

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Тунис 3 3 0 0 91 66 +25 6
0  Брег на Слоновата Коска 3 2 0 1 66 65 +1 4
0  Алжир 3 1 0 2 63 80 −17 2
0  Камерун 3 0 0 3 57 66 −9 0
11 февруари 2010
13:00 UTC+2
Брег на Слоновата Коска  22–19  Алжир Централна сала, Каиро
(16–11)
Извештај

11 февруари 2010
17:00 UTC+2
Тунис  25–19  Камерун Централна сала, Каиро
(11–9)
Извештај

12 февруари 2010
16:00 UTC+2
Камерун  15–17  Брег на Слоновата Коска Главна сала, Каиро
(7–9)
Извештај

12 февруари 2010
16:00 UTC+2
Алжир  20–35  Тунис Централна сала, Каиро
(11–20)
Извештај

13 февруари 2010
14:00 UTC+2
Камерун  23–24  Алжир Главна сала, Каиро
(13–12)
Извештај

13 февруари 2010
16:00 UTC+2
Брег на Слоновата Коска  27–31  Тунис Главна сала, Каиро
(13–13)
Извештај

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Ангола 3 2 1 0 81 61 +20 5
0  Конго 3 1 2 0 89 83 +6 4
0  Египет 3 0 2 1 77 88 −11 2
0  Congo DR 3 0 1 2 75 90 −15 1
11 февруари 2010
13:00 UTC+2
Конго  37–31  Congo DR Спортска сала Насер, Суец
(20–18)
Извештај

11 февруари 2010
19:00 UTC+2
Ангола  32–21  Египет Спортска сала Насер, Суец
(14–13)
Извештај

12 февруари 2010
15:00 UTC+2
Congo DR  15–24  Ангола Спортска сала Насер, Суец
(7–13)
Извештај

12 февруари 2010
19:00 UTC+2
Египет  27–27  Конго Спортска сала Насер, Суец
(14–17)
Извештај

13 февруари 2010
16:00 UTC+2
Ангола  25–25  Конго Спортска сала Насер, Суец
(13–16)
Извештај

13 февруари 2010
18:00 UTC+2
Congo DR  29–29  Египет Спортска сала Насер, Суец
(12–15)
Извештај

Натпревари[уреди | уреди извор]

  Placement matches 5-6 место
             
февруари 16 – Каиро
  Египет 31  
  Камерун 27  
 
18 февруари – Каиро
      Египет 26
    Конго 29
7-8 место
февруари 16 – Каиро 18 февруари – Каиро
  Конго 29   Камерун  30
  Congo DR 24     Congo DR  28

Последни натпревари[уреди | уреди извор]

16 февруари 2010
14:00 UTC+2
Египет  31–27  Камерун Главна сала, Каиро
(15–15)
Извештај

16 февруари 2010
18:30 UTC+2
Конго  29–24  Congo DR Централна сала, Каиро
(17–8)
Извештај

Седмо место[уреди | уреди извор]

18 февруари 2010
12:00 UTC+2
Камерун  30–28  Congo DR Централна сала, Каиро
(10–11)
Извештај

Пето место[уреди | уреди извор]

18 февруари 2010
14:30 UTC+2
Египет  26–29  Конго Централна сала, Каиро
(12–17)
Извештај

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Четвртфинале Полуфинале Финале
                   
15 февруари – Каиро        
  Камерун  17
18 февруари – Каиро
  Ангола  30  
  Ангола  27
15 февруари – Каиро
    Брег на Слоновата Коска  24  
  Брег на Слоновата Коска  38
20 февруари – Каиро
  Египет  32  
  Ангола  31
15 февруари – Каиро
    Тунис  30
  Тунис  40
18 февруари – Каиро
  Congo DR  23  
  Тунис  36 Трето место
15 февруари – Каиро
    Алжир  16  
  Конго  26   Брег на Слоновата Коска  32
  Алжир  27     Алжир  28
20 февруари – Каиро


Четвртфинале[уреди | уреди извор]

15 февруари 2010
12:00 UTC+2
Камерун  17–30  Ангола Централна сала, Каиро
(11–16)
Извештај

15 февруари 2010
14:30 UTC+2
Брег на Слоновата Коска  38–32  Египет Централна сала, Каиро
(17–14)
Извештај

15 февруари 2010
17:00 UTC+2
Тунис  40–23  Congo DR Централна сала, Каиро
(17–13)
Извештај

15 февруари 2010
19:30 UTC+2
Конго  26–27  Алжир Централна сала, Каиро
(15–12)
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

18 февруари 2010
17:00 UTC+2
Ангола  27–24  Брег на Слоновата Коска Главна сала, Каиро
(13–8)
Извештај

18 февруари 2010
19:30 UTC+2
Тунис  36–16  Алжир Главна сала, Каиро
(16–11)
Извештај

Трето место[уреди | уреди извор]

20 февруари 2010
12:00 UTC+2
Брег на Слоновата Коска  32–28  Алжир Главна сала, Каиро
(17–13)
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

20 февруари 2010
17:00 UTC+2
Ангола  31–30  Тунис Главна сала, Каиро
Луиса 9 (14–13) Куилди 9
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

Светското првенство]]
Rank Екипа Рекорд
 Ангола 5–1–0
 Тунис 5–0–1
 Брег на Слоновата Коска 4–0–2
4  Алжир 2–0–4
5  Конго 3–2–1
6  Египет 1–2–2
7  Камерун 1–0–4
8  DR Congo 0–1–4

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Top Twenty High Scores Players[мртва врска]
  2. „The Best“. Архивирано од изворникот на 2010-02-26. Посетено на 2010-02-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]