Прејди на содржината

Машка ракометна репрезентација на Австралија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Машка ракометна репрезентација на Австралија
Shirt badge/Association crest
Податоци
Сојуз Австралиска ракометна федерација
Тренер Светско првенство 2015 Јан Отосен.
Бои
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Дома
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Бои на екипата
Гости
Резултати
Летни олимписки игри
Настапи 1 (првпат во 2000)
Најдобар резултат 12-ти, 2000
Светско првенство
Настапи 7 (првпат во 1999)
Најдобар резултат 21-ви, 2003
Океански куп на нациите
Настапи 9 (првпат во 2004)
Најдобар резултат 1-ви, 8 пати
Последна поднова на податоците: непознато.

Машка ракометна репрезентација на Австралијаракометна репрезенатција на Австралија под раководство на Хандбал Австралија, управно тело кое се занимава со олимиските настапи во ракомет и ракомет на плажа.[1] Австралија постојано победува на Океанските првенства како во натпреаварите за мажи така и за жени. Во 2014 година ИХФ одлучи да ја исклучи Австралија од Светското првенство во ракомет за мажи 2015.[2]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Ова е составот на Светско ракометно првенство за мажи 2013.

Главен тренер: Светско ракометно првенство 2013 - Таип Рамадин

Бр. Поз. Име и презиме Датум на раѓање (возраст) Висина Настапи Голови Клуб
1 Г Огнен Латиновиќ (1985-08-02)2 август 1985 (воз. 27) 1.80 м 48 0 РК Квинсленд
3 ЛК Алмир Панџо (1992-09-02)2 септември 1992 (воз. 20) 1.90 m 1 0 РК Искра Бугојно
4 ДБ Беван Калверт (1986-04-04)4 април 1986 (воз. 26) 1.77 m 45 130 ТСВ Алтенхолц
5 П Томи Флечер (1990-03-18)18 март 1990 (воз. 22) 1.86 м 29 106 Најштин
6 П Калум Мунси (1989-10-21)21 октомври 1989 (воз. 23) 1.89 m 7 9 РК Канбера
7 ДК Антонио Кејроз (1980-08-06)6 август 1980 (воз. 32) 1.78 м 5 0 РК Св. Килда
9 ДБ Мартин Најдовски (1990-05-22)22 мај 1990 (воз. 22) 1.85 m 7 6 РК Трелеборгс
10 ЛБ/ЦБ Кејлеб Гахан (1989-08-02)2 август 1989 (воз. 23) 1.92 m 9 15 РК Логан Визардс
12 Г Кристофер Карлсон (1992-10-26)26 октомври 1992 (воз. 20) 1.87 m 4 0 АИК Хандбол
14 ЛК Митчел Хеџес (1991-02-14)14 февруари 1991 (воз. 21) 1.76 m 19 23 Харборсајд
15 ДК Даниел Кели (1988-05-07)7 мај 1988 (воз. 24) 1.76 м 34 65 КФУМ Болдклуб
16 Г Борис Јовановиќ (1986-04-28)28 април 1986 (воз. 26) 1.94 м 7 0 РК Анкенес
17 ДБ Тим Андерсон (1991-08-17)17 август 1991 (воз. 21) 1.92 м 9 7 РК Хилс
18 П Џеј Абиера (1989-05-11)11 мај 1989 (воз. 23) 1.88 m 4 2 РК Св. Килда
21 ЛБ Огнен Матиќ (1989-08-21)21 август 1989 (воз. 23) 1.97 m 31 44 Сиднејски универзитет
31 ЛБ Немања Суботиќ (1983-04-05)5 април 1983 (воз. 29) 1.94 m 34 57 РК Баск

Учества на светски првенства[уреди | уреди извор]

Година Освоено место
Египет 1999 24 - то
Португалија 2003 21 - то
Тунис 2005 24 - то
Германија 2007 24 - то
Хрватска 2009 24 - то
Шведска 2011 24 - то
Шпанија 2013 24 - то
Вкупно 7/24

Учества на Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Година Освоени места
Сиднеј 2000 12 - то
Вкупно 1/12

Учества на националниот куп на Океанија[уреди | уреди извор]

Година Освоено место
Австралија 1 - во
Австралија 1 - во
Австралија 1 - во
Австралија 1 - во
Австралија 1 - во
Нов Зеланд 2-ро
Нов Зеланд 1-во
Австралија 1-во
Нов Зеланд 1-во
Вкупно 9/9

Учества на Тихоокеанскиот куп[уреди | уреди извор]

Година Освоено место
2004 1-во
2006 1-во
Вкупно 2/2

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „AHF - Beach Handball“. Australian Handball Federation. Архивирано од [Australia has national handball teams in the open division for both Men and Women and Junior divisions in both genders. Australia http://www.handballaustralia.org.au/Beach%20Handball%20Pages/beach_handball.html#2013WCTeams изворникот] Проверете ја вредноста |url= (help) на 2013-09-27. Посетено на 8 November 2013.
  2. „IHF grants Germany wild card to enter World Championship 2015“. European Handball Federation. Архивирано од изворникот на 2014-07-29. Посетено на 22 November 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]