Вараждин арена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вараждин арена
Sport Hall Varaždin.jpg
Inside
Место Вараждин , Хрватска
Отворен 6 декември 2008[1]
Сопственик
Цена на изградбата EUR € 26,5 милиони [2]
HRK 193 милиони[3]
Архитект Max Bögl
Игра ОК Вараждин (одбојка) (2009-денес)
КК Винди (Basketball) (2009-денес)
РК Кока (ракомет) (2009-денес)
РК Вартекс Ди Каприо (ракомет)
Гледачи 5,200 (ракомет)
5,000 (тенис)

Вараждин арена — повеќенаменска спортска и забавна арена која се наоѓа во Вараждин, Хрватска. Се користи главно за тимски ракомет и кошаркарски натпревари. Салата има сместивост од 5.400 луѓе.

Арената била официјално отворена на 6 декември 2008 година. [3]

Се користела како едно од местата за време на Светското првенство во ракомет во 2009 година. Во 2018 година во арената се одржиле неколку натпревари од Европското првенство во ракомет.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]