Пливање на Летните олимписки игри - 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пливање
на Летните олимписки игри
Swimming 2008.png
ОдржувалиштеНационален центар за водни спортови во Пекинг (базен)
Олимписки аквапарк Шуни [1](отворена вода)
Денови9–17 август 2008 (базен)
20–21 август 2008 (отворена вода)
Натпреварувачи1,026 од 162 земји
«20042012»
Национален центар за водни спортови во Пекинг

Пливањето на Летните олимписки игри 2008 година — еден од 28-те спортови на програмата на Олимписките игри во Пекинг во Кина.

Натпреварот во пливање се одржал од 9 до 21 август во Националниот центар за спортови на вода во Пекинг. Програмата опфатила 34 пливачки дисциплини, по 17 во секој натпревар за мажи и жени. Ова е најголем број пливачки дисциплини на сите Олимписки игри дотогаш одржани.

Оваа година, покрај стандардните дисциплини во пливање во базен, за прв пат се вовела и нова дисциплина во двете конкуренции. Станува збор за маратон на 10 километри, кој се одржил надвор од базенот на отворена вода.

Календар за натпреварување[уреди | уреди извор]

   С.    Серии    1/2    Полуфинале    Ф.    Финале

Календар - мажи
Дисциплина 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Слободно
50 м S 1/2 F
100 м S 1/2 F
200 м S 1/2 F
400 м S F
1500 м S F
делфин
100 м S 1/2 F
200 м S 1/2 F
грбно
100 м S 1/2 F
200 м S 1/2 F
градно
100 м S 1/2 F
200 м S 1/2 F
Мешовито
200 м S 1/2 F
400 м S F
Штафета
4x100 м слободно S F
4x200 м слободно S F
4x100 м мешовито S F
Отворена вода
Маратон 10 км F

Календар - жени
Дисциплина 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Слободно
50 м S 1/2 F
100 м S 1/2 F
200 м S 1/2 F
400 м S F
800 м S F
Делфин
100 м S 1/2 F
200 м S 1/2 F
Грбно
100 м S 1/2 F
200 м S 1/2 F
Градно
100 м S 1/2 F
200 м S 1/2 F
Мешовито
200 м S 1/2 F
400 м S F
Штафета
4x100 м слободно S F
4x200 м слободно S F
4x100 м мешовито S F
Отворена вода
Маратон 10 км F

   С.    Серии    1/2    Полуфинале    Ф.    Финале

Земји учеснички[уреди | уреди извор]

Учествувале 1.026 спортисти (571 мажи и 455 жени) од 162 земји. Американска Самоа, Боцвана, Комори, Демократска Република Конго, Кукови Острови, Маршалските Острови и Танзанија имале официјално деби на пливање на Олимписките игри. Во исто време, Белгија, Доминиканска Република, Кувајт, Холандските Антили и Таџикистан се вратиле на игрите по 8 години.

Резултати[уреди | уреди извор]

Мајкл Фелпс

Пливање во базен[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]
Дисциплина Резултат Резултат Резултат
слободно
50 м

детали
Сезар Сијело Фиљо

 Бразил
21,30 Амори Лево

 Франција
21,45 Ален Бернар

 Франција
21,49
100 м

детали
Ален Бернар

 Франција
47,21 Ејмон Саливан

 Австралија
47,32 Џејсон Лезак

 САД

Сезар Сијело Фиљо

 Бразил
47,67
200 м

детали
Мајкл Фелпс

 САД
1:42,96

СР
Парк Те Ван

Јужна Кореја Република Кореја
1:44,85

АЗР
Питер Вандеркеј

 САД
1:45,14
400 м

детали
Парк Те Ван

Јужна Кореја Република Кореја
3:41,86

АЗР
Џанг Лин

Народна Република Кина НР Кина
3:42,44 Ларсен Џенсен

 САД
3:42,78

АМР
1.500 м

детали
Усама Мелули

Тунис Тунис
14:40,84

АФР
Грант Хакет

 Австралија
14:41,53 Рајан Кокран

 Канада
14:42,69
делфин
100 м

детали
Мајкл Фелпс

 САД
50,58

ОР
Милорад Чавиќ

 Србија
50,59

ЕР
Ендру Лотерстајн

 Австралија
51,12

ОКР
200 м

детали
Мајкл Фелпс

 САД
1:52,03

СР
Ласло Чех

 Унгарија
1:52,70

ЕР
Такеши Мацуда

Јапонија
1:52,97

АЗР
грбно
100 м

детали
Арон Пирсол

 САД
52,54

СР
Метју Гриверс

 САД
53:11 Аркадиј Вјачанин

 Русија

Хејден Стекел

 Австралија
53,18
200 м

детали
Рајан Локти

 САД
1:53,94

СР
Арон Пирсол

 САД
1:54,33 Аркадиј Вјачањин

 Русија
1:54,93

ЕР
градно
100 м

детали
Косуке Китаџима

Јапонија
58,91

СР
Александер Дале-Оен

 Норвешка
59,20

ЕР
Иг Дибоско

 Франција
59,27
200 м

детали
Косуке Китаџима

Јапонија
2:07,64

ОР
Брентон Рикард

Австралија Австралија
208,88

ОКР
Иг Дибоск

 Франција
2:08,94
мешовито
200 м Мајкл Фелпс

 САД
1:54,23

СР
Ласло Чех

 Унгарија
1:56,52

ЕР
Рајан Локти

 САД
1:56,53
400 м Мајкл Фелпс

 САД
4:03,84

СР
Ласло Чех

 Унгарија
4:06,16

ЕР
Рајан Локти

 САД
4:08,09
штафета
4x100 м слободно  САД 3:08,24

СР
 Франција 3:08,32

ЕР
 Австралија 3:09,91

ОКР
4x200 м слободно  САД 6:68,56

СР
 Русија 2:03,70

ЕР
 Австралија 3:04,98
4x100 м мешовито  САД 3:29,34

СР
 Австралија 3:30,04

ОКР
Јапонија 3:31,18

АЗР
Жени[уреди | уреди извор]
Дисциплина Резултат Резултат Резултат
слободно
50 м

детали
Брита Штефен

 Германија
24,06

ОР
Дара Торес

 САД
24,07

АМР
Кејти Кембел

 Австралија
24,17
100 м

детали
Брита Штефен

 Германија
53,12

ОР
Лизбет Трикет

 Австралија
53,16 Натали Коглин

 САД
53,39

АМР
200 м

детали
Федерика Пелегрини

 Италија
1:54,82

СР
Сара Исакович

 Словенија
1:54,97 Панг Ѓајинг

Народна Република Кина НР Кина
1:55,05
400 м

детали
Ребека Адлингтон

 Обединето Кралство
4:03,22 Кејти Хоф

 САД
4:03,59 Џоана Џексон

 Обединето Кралство
4:03,52
800 м

детали
Ребека Адлингтон

 Обединето Кралство
8:14,10

СР
Алесија Филипи

 Италија
8:20, 23 Лоте Фрис

 Данска
2:23,03
делфин
100 м Лизбет Трикет

 Австралија
56,73

(ОКР
Кристина Магнусон

 САД
57,10 Џесика Шипер

 Австралија
57,25
200 м Љу Циге

Народна Република Кина НР Кина
2:04,18

СР
Ѓао Љујанг

Народна Република Кина НР Кина
2:04,72 Џесика Шипер

 Австралија
2:06,25
грбно
100 м Натали Коглин

 САД
58,96

АМР
Керсти Ковентри

Зимбабве Зимбабве
59,19 Маргарет Холзер

 САД
59,34
200 м Керсти Ковентри

Зимбабве Зимбабве
2:05,24

СР
Маргарет Холзер

 САД
2:06,23 Реико Накамура

Јапонија
2:07,13

АЗР
прсно
100 м Лизел Џоунс

 Австралија
1:05,17

ОР
Ребека Сони

 САД
1:06,73 Мирна Јукиќ

 Австралија
1:07,34
200 м Ребека Сони

 САД
2:20,22

СР
Лизел Џоунс

 Австралија
2:22,05 Сара Нордестам

 Норвешка
2:23,02

ЕР
мешовито
200 м Стефани Рајс

 Австралија
2:08,45

СР
Керсти Ковентри

Зимбабве Зимбабве
2:08,59

АФР
Натали Коглин

 САД
2:10,34
400 м Стефани Рајс

 Австралија
4:29,45

СР
Керсти Ковентри

Зимбабве Зимбабве
4:29,89

АФР
Кејти Хоф

 САД
4:31,71
штафета
4x100 м слободно  Холандија

Инге Декер

Рамони Кромовиќојо

Фемке Хемскерк

Марлен Фелдхојс
3:33;76

ОР
 САД

Натали Коглин

Лејси Најмајер

Кара Лин Џојс

Дара Торес
3:34,33

АМР
 Австралија

Кејт Кембел

Алис Мајлс

Мелани Шлангер

Лизбет Трикет
3:35,05

ОКР
4x200 м слободно  Австралија

7:44,31

СР
Народна Република Кина НР Кина 7:45,93

АЗР
 САД 7:46,33

АМР
4x100 м мешовито  Австралија

Емили Сибом,

Лизел Џоунс,

Џесика Шипер,

Лизбет Трикет
3:52,69

СР
 САД

3:53,30АМР Народна Република Кина НР Кина 3:56,11

АЗР

Пливање во отворена вода[уреди | уреди извор]

Дисциплина Резултат Резултат Резултат
Маратон 10 км
детали
Мартин ван дер Вајден
 Холандија
1: 51,51,6 Дејвид Дејвис
 Обединето Кралство
1: 51,53,1 Томас Лурк
 Германија
1: 51.53.6
Маратон 10 км
детали
Лариса Иличенко
 Русија
1: 59: 28,7 Кери Ен Пејн
 Обединето Кралство
1: 59: 29,2 Касандра Патен
 Обединето Кралство
1: 59: 31,0

Биланс на медал[уреди | уреди извор]

Пласман Држава Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД 12 9 10 31
2 Австралија Австралија 6 6 8 20
3  Обединето Кралство 2 2 2 6
4 Јапонија 2 0 3 5
5  Германија 2 0 1 3
6  Холандија 2 0 0 2
7 Народна Република Кина НР Кина 1 3 2 6
8 Зимбабве Зимбабве 1 3 0 4
9  Франција 1 2 3 6
10  Русија 1 1 2 4
11  Италија 1 1 0 2
Јужна Кореја Република Кореја 1 1 0 2
13  Бразил 1 0 1 2
14 Тунис Тунис 1 0 0 1
15  Унгарија 0 3 0 3
16  Норвешка 0 1 1 2
17  Словенија 0 1 0 1
 Србија 0 1 0 1
19  Австрија 0 0 1 1
 Данска 0 0 1 1
 Канада 0 0 1 1
ВКУПНО: (21) 34 34 36 104

Нови олимписки рекорди (мажи)[уреди | уреди извор]

Дисциплина Датум Ниво Име Држава Време ОР СР
50 м слободно 14 август група 11 Цезар Сиело  Бразил 21,47 ОР
14 август група 12 Амори Лево  Франција 21,46 ОР
15 август полуфинале 1 Цезар Сиело  Бразил 21,34 ОР
16 август финале Цезар Сиело  Бразил 21.30 ОР
100 м слободно 10 август штафета 4 х 100 м слободно

група 1 leadoff
Амори Лево  Франција 47,76 ОР
11 август штафета 4×100 м слободно

финале leadoff
Ејмон Саливан  Австралија 47,24 ОР СР
13 август полуфинале 1 Ален Бернар  Франција 47,20 ОР СР
13 август полуфинале 2 Ејмон Саливан  Австралија 47,05 ОР СР
200 м слободно 12 август финале Мајкл Фелпс  САД 1:42,96 ОР СР
1500 м слободно 15 август група 3 Рајан Кокран  Канада 14:40,84 ОР
15 август група 5 Грант Хакет  Австралија 14:38,92 ОР
100 м грбно 10 август група 4 Мет Гриверс  САД 53,41 ОР
11 август полуфинале 1 Аркадиј Вјачанин  Русија 53,06 ОР
11 август полуфинале 2 Хејден Стекел Австралија Австралија 52,97 ОР
12 август финале Арон Пирсол  САД 52,54 ОР СР
200 м грбно 15 август финале Рајан Локти  САД 1:53,94 ОР СР
100 м градно 9 август група 7 Александер Дале Оен  Норвешка 59,41 ОР
10 август полуфинале 2 Александер Дале Оен  Норвешка 59,16 ОР
11 август финале Косуке Китаџима Јапонија 58,91 ОР СР
200 м градно 12 август група 5 Паоло Босини  Италија 2:08,98 ОР
12 август група 7 Даниел Ѓурта  Унгарија 2:08,68 ОР
13 август полуфинале 1 Косуке Китаџима Јапонија 2:08.61 ОР
14 август финале Косуке Китаџима Јапонија 2:07,64 ОР
100 делфин 14 август група 7 Џејсон Данфорд Кенија Кенија 51,14 ОР
14 август група 9 Милорад Чавиќ  Србија 50,76 ОР
16 август финале Мајкл Фелпс  САД 50,58 ОР
200 м делфин 11 август група 6 Мајкл Фелпс  САД 1:53,70 ОР
11 август полуфинале 2 Мајкл Фелпс  САД 1:53,70 ОР
13 август финале Мајкл Фелпс  САД 1:52,03 ОР СР
200 м мешовито 15 август финале Мајкл Фелпс  САД 1:54,23 ОР СР
400 м мешовито 9 август група 4 Мајкл Фелпс  САД 4:07,82 ОР
10 август финале Мајкл Фелпс  САД 4:03,84 ОР СР
штафета 4×100 м слободно 10 август група 1 Нејтан Адријан

Кален Џоунс

Бен Вајлдман-Тобринер

Мет Гриверс
 САД 3:12,23 ОР СР
11 август финале Мајкл Фелпс

Гарет Вебер-Гејл

Кален Џоунс

Џејсон Лезак
 САД 3:08.24 ОР СР
штафета 4×200 м слободно 12 август група 2 Дејвид Волтерс

Рики Беренс

Ерик Вент

Клит Келер
 САД 7:04,66 ОР
13 август финале Мајкл Фелпс

Рајан Локти

Рики Беренс

Питер Вандеркеј
 САД 6:58,56 ОР СР
штафета 4×100 м мешовито 17 август финале Арон Пирсол

Брендон Хансен

Мајкл Фелпс

Џејсон Лезак
 САД 3:29,34 ОР СР

Нови олимписки рекорди (жени)[уреди | уреди извор]

Дисциплина Датум Ниво Име Држава Време ОР СР
50 м слободно 17 август финале Брита Штефен  Германија 24.06 ОР
100 м слободно 14 август Штафета 4 х 100 м слободно
финале
Брита Штефен  Германија 53.38 ОР
15 август Финале Брита Штефен  Германија 53.12 ОР
100 м слободно 11 август група 4 Панг Ѓајинг  Кина 1:57.37 ОР
11 август група 5 Сара Исаковиќ  Словенија 1:55.86 ОР
11 август група 6 Фредерика Пелегрини  Италија 1:55.45 ОР СР
13 август финале Фредерика Пелегрини  Италија 1:54.82 ОР СР
400 м слободно 10 август група 5 Кејти Хоф  САД 4:03.71 ОР
10 август група 6 Фредерика Пелегрини  Италија 4:02.19 ОР
800 м 14 август група 4 Ребека Адлингтон  Обединето Кралство 8:18,06 ОР
16 август финале Ребека Адлингтон  Обединето Кралство 8:14,10 ОР СР
100 м грбно 10 август група 5 Анастасија Зујева  Русија 59,61 ОР
10 август група 6 Реико Накамура  Јапонија 59,36 ОР
10 август група 7 Керсти Ковентри  Зимбабве 59,00 ОР
11 август полуфинале 2 Керсти Ковентри  Зимбабве 58,77 ОР СР
200 м грбно 14 август група 4 Керсти Ковентри  Зимбабве 2:06,76 ОР
16 август финале Керсти Ковентри  Зимбабве 2:05,24 ОР СР
100 м градно 10 август група 7 Лизел Џоунс  Австралија 1:05.64 ОР
12 август финале Лизел Џоунс  Австралија 1:05.17 ОР
200 м градно 13 август група 5 Ребека Сони  САД 2:22.17 ОР
15 август финале Ребека Сони  САД 2:20.22 ОР СР
200 м делфин 14 август финале Љу Циге  Кина 2:04.18 ОР СР
200 м мешовито 12 август полуфинале 1 Керсти Ковентри  Зимбабве} 2:09.53 ОР
13 август финале Стефани Рајс  Австралија 2:08.45 ОР СР
400 м мешовито 10 август финале Стефани Рајс  Австралија 4:29.45 ОР СР
штфета 4×100м слободно 10 август финале Инге Декер
Рамони Кромовиќојо
Фемке Хемскерк
Марлен Фелдхојс
 Холандија 3:33.76 ОР
штафета 4×200 м слободно 13 август група 1 Алена Попчанка
Селин Кудер
Камиј Мифа
Корали Балми
 Франција 7:50.37 ОР
14 август финале Стефани Рајс
Бронти Барат
Кајли Палмер
Линда Макензи
 Австралија 7:44.31 ОР СР
штафета 4×100 м мешовито 17 август финале Емили Себом
Лизел Џоунс
Џесика Шипер
Лизбет Трикет
Австралија Австралија 3:52.69 ОР СР

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „BBC 2008 Olympic Coverage: Swimming“. BBC Sport. Посетено на 30 June 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]