Цезар Сиело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цезар Сиело Фиљо
220px}}
Цезар Сиело на ОИ 2008 при освојувањето на златниот медал на 50м слободен стил
Лични информации
Целосно име Цезар Аугусто Сиело Фиљо
Прекар(и) Цезао
Националност  Бразил
Роден на 10 јануари 1987 (1987-01-10) (воз. 31 г.)
Роден во Санта Барбара, Сао Паоло, Бразил
Висина &100000000000001950000001,95 м
Тежина 88 kg (194 lb)
Спорт
Земја  Бразил
Спорт Пливање
Дисциплини Краул (слободен стил)

Цезар Аугусто Сиело фиљо (роден на 10 јануари, 1987 во Сао Паоло, Бразил) e бразилски професионален пливач кој е специјализиран за спринтерските дисциплини. Тој е најуспешен бразилски пливач во историјата на државата, освојувајќи два медали од Олимписките игри 2008, и четири златни медали од Светските првенства.

Сиело е актуелен светски рекордер на дисциплините 50 метри краул и 100 метри краул. Неговиот златен медал на Летните олимписки игри 2008 во дисциплината 50 метри краул, е единствен златен медал во пливање за Бразил до денес.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Рекорди
Претходник
Франција Фредерик Бускет
Светски рекордер
на 50м краул

18 декември 2009 – сега
Наследник
Наследник
Претходник
Австралија Имон Саливан
Светски рекордер
на 100м краул

30 јули 2009 – сега
Наследник
Наследник