Фудбал на Летните олимписки игри 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фудбал на Летните олимписки игри 2008
Податоци за првенството
Земја Кина
Датум на одржување 6 август - 23 август
Екипи 16 (мажи) + 12 (жени) (од 6 фудбалски сојузи)
Стадиони(во 5 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Шаблон:Country data 23 (мажи)
 САД (жени)
Второ место Silver medal blank.svg  Нигерија (мажи)
 Бразил (жени)
Трето место Bronze medal blank.svg Шаблон:Country data 23 (мажи)
 Германија (жени)
Четврто место  Белгија (мажи)
 Јапонија (жени)
Статистики на првенството
Број на натпревари 58
Постигнати голови 135 (2.33 по натпревар)
Гледачи 2.144.268 (36.970 по натпревар)
2004
2012

Фудбалот на Летните олимписки игри 2008 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  САД (USA)  Бразил (BRA)  Германија (GER)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  САД (USA)  Бразил (BRA)  Германија (GER)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]