Прејди на содржината

Фудбал на Летните олимписки игри 1920

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 1920
Податоци за првенството
ЗемјаБелгија
Датум на одржување28 август - 5 септември
Екипи14
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Белгија
Второ место  Шпанија
Трето место  Холандија
1912
1924


Фудбалот на Летните олимписки игри 1920 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Антверпен, Белгија. На турнирот учествувале вкупно 14 репрезентации.

Првото место го освоил Белгија, второто Шпанија и третото Холандија.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прва фаза[уреди | уреди извор]

28 август 1920
10:00
Чехословачка  7–0  Југославија Стадион Брудстрат, Антверпен
Гледачи: 600
Извештај

28 август 1920
15:30
Шпанија  1–0  Данска La Butte, Брисел
Гледачи: 3,000
Извештај

28 август 1920
10:00
Италија  2–1  Египет Стадион Жул Отен, Гент
Гледачи: 2,000
Извештај

28 август 1920
15:30
Норвешка  3–1  Обединето Кралство Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 5,000
Извештај

28 август 1920
17:30
Холандија  3–0  Луксембург La Butte, Брисел
Гледачи: 3,000
Извештај

28 август 1920
17:30
Шведска  9–0  Грција Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 5,000
Извештај

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

29 август 1920
10:00
Холандија  5–4 (a.e.t.)  Шведска Стадион Брудстрат, Антверпен
Гледачи: 5,000
Извештај

29 август 1920
16:30
Чехословачка  4–0  Норвешка La Butte, Брисел
Гледачи: 4,000
Извештај

29 август 1920
15:00
Франција  3–1  Италија Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 10,000
Извештај

29 август 1920
17:00
Белгија  3–1  Шпанија Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 18,000
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

31 август 1920
15:35
Чехословачка  4–1  Франција Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 12,000
Извештај

31 август 1920
17:25
Белгија  3–0  Холандија Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 22,000
Извештај

Последна фаза[уреди | уреди извор]

2 септември 1920
17:30
Белгија  2–0  Чехословачка Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 35,000
Not reported[1]

Турнир за второ место[уреди | уреди извор]

31 август 1920
10:00
Италија  2–1  Норвешка Стадион Брудстрат, Антверпен
Гледачи: 500
Извештај

1 септември 1920
12:00
Шпанија  2–1  Шведска Стадион Брудстрат, Антверпен
Гледачи: 1,500
Извештај
септември 2, 1920
12:00
Шпанија  2–0  Италија Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 10,000
Извештај

Финале за второ место[уреди | уреди извор]

5 септември 1920
15:00
Шпанија  3–1  Холандија Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 14,000
Извештај

8 место[уреди | уреди извор]

2 септември 1920
10:00
Египет  4–2  Југославија Олимписки стадион, Антверпен
Гледачи: 500
Извештај

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. FIFA has not released the report of this game. On the official website it says that the game was abandoned and there is no official result. Follow the link: [1]