Фудбал на Летните олимписки игри 1968

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фудбал на Летните олимписки игри 1968
Податоци за првенството
ЗемјаМексико
Датум на одржување13-26 октомври
Екипи16 (од 5 конфедерации)
Стадиони(во 4 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Унгарија
Второ место Silver medal blank.svg Бугарија
Трето место Bronze medal blank.svg Јапонија
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови116 (3.63 по натпревар)
1964
1972


Фудбалот на Летните олимписки игри 1968 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Мексико Сити, Мексико. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на Унгарија, второто Бугарија и третото Јапонија.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Франција 3 2 0 1 8 4 +4 4
 Мексико 3 2 0 1 6 4 +2 4
 Колумбија 3 1 0 2 4 5 −1 2
 Гвинеја 3 1 0 2 4 9 −5 2

13 октомври 1968
12:00
 Мексико 1 – 0  Колумбија Стадион Ацтека, Мексико Сити
Извештај

13 октомври 1968
12:00
 Франција 3 – 1  Гвинеја Стадион Куаутемок , Пуебла
Извештај

15 октомври 1968
12:00
 Гвинеја 3 – 2  Колумбија Стадион Куаутемок , Пуебла
Извештај

15 октомври 1968
12:00
 Франција 4 – 1  Мексико Стадион Ацтека, Мексико Сити
Извештај

17 октомври 1968
12:00
 Мексико 4 – 0  Гвинеја Стадион Ацтека, Мексико Сити
Извештај

17 октомври 1968
12:00
 Колумбија 2 – 1  Франција Стадион Куаутемок , Пуебла
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Шпанија 3 2 1 0 4 0 +4 5
 Јапонија 3 1 2 0 4 2 +2 4
 Бразил 3 0 2 1 4 5 −1 2
 Нигерија 3 0 1 2 4 9 −5 1

14 октомври 1968
12:00
 Шпанија 1 – 0  Бразил Стадион Ацтека, Мексико Сити
Извештај

14 октомври 1968
12:00
 Јапонија 3 – 1  Нигерија Стадион Куаутемок , Пуебла
Извештај

16 октомври 1968
12:00
 Шпанија 3 – 0  Нигерија Стадион Ацтека, Мексико Сити
Извештај

16 октомври 1968
12:00
 Бразил 1 – 1  Јапонија Стадион Куаутемок , Пуебла
Извештај

18 октомври 1968
12:00
 Бразил 3 – 3  Нигерија Стадион Куаутемок , Пуебла
Извештај

18 октомври 1968
12:00
 Шпанија 0 – 0  Јапонија Стадион Ацтека, Мексико Сити
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Ghana replaced Morocco, who refused to play Israel.

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Унгарија 3 2 1 0 8 2 +6 5
 Израел 3 2 0 1 8 6 +2 4
 Гана 3 0 2 1 6 8 −2 2
 Ел Салвадор 3 0 1 2 2 8 −6 1

13 октомври 1968
12:00
 Израел 5 – 3  Гана Стадион Ноу Камп, Леон
Извештај

13 октомври 1968
12:00
 Унгарија 4 – 0  Ел Салвадор Стадион Халиско, Гвадалахара
Извештај

15 октомври 1968
12:00
 Унгарија 2 – 2  Гана Стадион Халиско, Гвадалахара
Извештај

15 октомври 1968
12:00
 Израел 3 – 1  Ел Салвадор Стадион Ноу Камп, Леон
Извештај

17 октомври 1968
12:00
 Ел Салвадор 1 – 1  Гана Стадион Ноу Камп, Леон
Извештај

10 октомври 1968
12:00
 Унгарија 2 – 0  Израел Стадион Халиско, Гвадалахара
A. Dunai гол 40' гол 75' Извештај

Група Д[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Бугарија 3 2 1 0 11 3 +8 5
 Гватемала 3 2 0 1 6 3 +3 4
 Чехословачка 3 1 1 1 10 3 +7 3
 Тајланд 3 0 0 3 1 19 −18 0

14 октомври 1968
12:00
 Гватемала (GUA) 1 – 0  Чехословачка Стадион Халиско, Гвадалахара
Извештај

14 октомври 1968
12:00
 Бугарија 7 – 0  Тајланд Стадион Ноу Камп, Леон
Извештај

16 октомври 1968
12:00
 Бугарија 2 – 2  Чехословачка Стадион Халиско, Гвадалахара
Извештај

16 октомври 1968
12:00
 Гватемала (GUA) 4 – 1  Тајланд Стадион Ноу Камп, Леон
Извештај

18 октомври 1968
12:00
 Бугарија 2 – 1  Гватемала (GUA) Стадион Ноу Камп, Леон
Извештај

18 октомври 1968
12:00
 Чехословачка 8 – 0  Тајланд Стадион Халиско, Гвадалахара
Извештај
четвртфинале полуфинале финале
                   
20 октомври - Гвадалахара        
  Унгарија  1
22 октомври - Мексико Сити
  Гватемала (GUA)  0  
  Унгарија  5
20 октомври - Мексико Сити
      Јапонија  0  
  Јапонија  3
26 октомври - Мексико Сити
  Франција  1  
  Унгарија  4
20 октомври - Leon    
    Бугарија  1
  Бугарија  1
22 октомври - Гвадалахара
  Израел  1  
  Бугарија  3 Bronze medal match
20 октомври - Puebla
      Мексико  2   24 октомври - Мексико Сити
  Мексико  2
  Јапонија  2
  Шпанија  0  
  Мексико  0
 

Quarter-finals[уреди | уреди извор]

20 октомври 1968
12:00
 Мексико 2 – 0  Шпанија Стадион Куаутемок , Пуебла
Извештај

20 октомври 1968
12:00
 Унгарија 1 – 0  Гватемала (GUA) Стадион Халиско, Гвадалахара
Извештај

20 октомври 1968
12:00
 Јапонија 3 – 1  Франција Стадион Ацтека, Мексико Сити
Извештај

20 октомври 1968
12:00
 Бугарија 1 – 1  Израел стадион Ноу Камп, Леон
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

22 октомври 1968
12:00
 Мексико 2 – 3  Бугарија Стадион Халиско, Гвадалахара
Извештај

22 октомври 1968
12:00
 Унгарија 5 – 0  Јапонија Стадион Ацтека, Мексико Сити
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

24октомври 1968
12:00
 Јапонија 2 – 0  Мексико Стадион Ацтека, Мексико Сити
Гледачи: 105,000
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

26 октомври 1968
12:00
 Унгарија 4 – 1  Бугарија Стадион Ацтека, Мексико Сити
Гледачи: 75,000
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  Унгарија (HUN) 6 5 1 0 18 3 +15 11
2  Бугарија (BUL) 6 3 2 1 16 10 +6 8
3  Јапонија (JPN) 6 3 2 1 9 8 +1 8
4  Мексико (MEX) 6 3 0 3 10 9 +1 6
5  Израел (ISR) 4 2 1 1 9 6 +3 5
6  Шпанија (ESP) 4 2 1 1 4 2 +2 5
7  Франција (FRA) 4 2 0 2 9 7 +2 4
8  Гватемала (GUA) 4 2 0 2 6 4 +2 4
9  Чехословачка (TCH) 3 1 1 1 10 3 +7 3
10  Колумбија (COL) 3 1 0 2 4 5 −1 2
11  Гвинеја (GUI) 3 1 0 2 4 9 −5 2
12  Гана (GHA) 3 0 2 1 6 8 −2 2
13  Бразил (BRA) 3 0 2 1 4 5 −1 2
14  Нигерија (NGR) 3 0 1 2 4 9 −5 1
15  Ел Салвадор (ESA) 3 0 1 2 2 8 −6 1
16  Тајланд (THA) 3 0 0 3 1 19 −18 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]