Прејди на содржината

Фудбал на Летните олимписки игри 1980

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 1980
Податоци за првенството
ЗемјаСССР
Датум на одржување20 јули- 2 август
Екипи16 (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 4 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Чехословачка (1-ви)
Второ место  Источна Германија
Трето место  СССР
Четврто место Југославија
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови82 (2.56 по натпревар)
1976
1984


Фудбалот на Летните олимписки игри 1980 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Москва, СССР. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на Чехословачка, второто Источна Германија, додека третото СССР.

Учесници[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 СССР 3 3 0 0 15 1 +14 6
 Куба 3 2 0 1 3 9 −6 4
 Венецуела 3 1 0 2 3 7 −4 2
 Замбија 3 0 0 3 2 6 −4 0
20 јули
12:00
 Куба 1 – 0  Замбија Стадион Киров, Ленинград
Гледачи: 100.000
Извештај

20 јули
12:00
 СССР 4 – 0  Венецуела стадион Лужники, Москва
Извештај

22 јули
12:00
 Куба 2 – 1  Венецуела Стадион Киров, Ленинград
Гледачи: 70.000
Извештај

22 јули
12:00
 СССР 3 – 1  Замбија стадион Лужники, Москва
Извештај

24 јули
12:00
 СССР 8 – 0  Куба Стадион Динамо, Москва
Извештај

24 јули
12:00
 Венецуела 2 – 1  Замбија Стадион Киров, Ленинград
Гледачи: 80.000
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Чехословачка 3 1 2 0 4 1 +3 4
 Кувајт 3 1 2 0 4 2 +2 4
 Колумбија 3 1 1 1 2 4 −2 3
 Нигерија 3 0 1 2 2 5 −3 1
21 јули
12:00
 Чехословачка 3 – 0  Колумбија Стадион Киров, Ленинград
Извештај

21 јули
12:00
 Кувајт 3 – 1  Нигерија Стадион Динамо, Москва
Извештај

23 јули
12:00
 Колумбија 1 – 1  Кувајт Стадион Динамо, Москва
Извештај

23 јули
12:00
 Чехословачка 1 – 1  Нигерија Стадион Киров, Ленинград
Извештај

25 јули
12:00
 Колумбија 1 – 0  Нигерија Стадион Динамо, Москва
Извештај

25 јули
12:00
 Чехословачка 0 – 0  Кувајт Стадион Киров, Ленинград
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Источна Германија 3 2 1 0 7 1 +6 5
 Алжир 3 1 1 1 4 2 +2 3
 Шпанија 3 0 3 0 2 2 0 3
 Сирија 3 0 1 2 0 8 −8 1
20 јули
12:00
 Источна Германија 1 – 1  Шпанија Републички стадион, Киев
Гледачи: 100.000
Извештај

20 август
12:00
 Алжир 3 – 0  Сирија Стадион Динамо, Минск
Извештај

22 јули
12:00
 Источна Германија 1 – 0  Алжир Републички стадион, Киев
Гледачи: 70.000
Извештај

22 јули
12:00
 Шпанија 0 – 0  Сирија Стадион Динамо, Минск
Извештај

24 јули
12:00
 Шпанија 1 – 1  Алжир Стадион Динамо, Минск
Извештај

24 јули
12:00
 Источна Германија 5 – 0  Сирија Републички стадион, Киев
Гледачи: 80.000
Извештај

Група Д[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Југославија 3 2 1 0 6 3 +3 5
 Ирак 3 1 2 0 4 1 +3 4
 Финска 3 1 1 1 3 2 +1 3
 Костарика 3 0 0 3 2 9 −7 0
21 јули
12:00
 Југославија 2 – 0  Финска Стадион Динамо, Минск
Извештај

21 јули
12:00
 Ирак 3 – 0  Костарика Републички стадион, Киев
Извештај

23 јули
12:00
 Југославија 3 – 2  Костарика Стадион Динамо, Минск
Извештај

23 јули
12:00
 Финска 0 – 0  Ирак Републички стадион, Киев
Гледачи: 40.000
Извештај

25 јули
12:00
 Финска 3 – 0  Костарика Републички стадион, Киев
Извештај

25 јули
12:00
 Југославија 1 – 1  Ирак Стадион Динамо, Минск
Извештај
четвртфинале полуфинале финале
                   
27 јули - Москва        
  СССР  2
29 јули - Москва
  Кувајт  1  
  Источна Германија  1
27 јули - Киев
      СССР  0  
  Источна Германија  4
2 август- Москва
  Ирак  0  
  Чехословачка  1
27 јули - Ленинград    
    Источна Германија  0
  Чехословачка  3
29 јули - Москва
  Куба  0  
  Чехословачка  2 Бронза
27 јули - Minsk
      Југославија  0   1 август- Москва
  Југославија  3
  СССР  2
  Алжир  0  
  Југославија  0
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

27 јули
12:00
 Југославија 3 – 0  Алжир Стадион Динамо, Минск
Извештај

27 јули
12:00
 СССР 2 – 1  Кувајт Стадион Динамо, Москва
Гледачи: 48.000
Извештај

27 јули
12:00
 Чехословачка 3 – 0  Куба Стадион Киров, Ленинград
Извештај

27 јули
12:00
 Источна Германија 4 – 0  Ирак Републички стадион, Киев
Гледачи: 48.000
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

29 јули
12:00
 СССР 0 – 1  Источна Германија стадион Лужники, Москва
Гледачи: 95.000
Извештај

29 јули
13:00
 Чехословачка 2 – 0  Југославија Стадион Динамо, Москва
Гледачи: 48.000
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

1 август
12:00
 СССР 2 – 0  Југославија Стадион Динамо, Москва
Гледачи: 45.000
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

2 август
12:00
 Чехословачка 1 – 0  Источна Германија стадион Лужники, Москва
Гледачи: 70.000
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  Чехословачка (TCH) 6 4 2 0 10 1 +9 10
2  Источна Германија (GDR) 6 4 1 1 12 2 +10 9
3  СССР (URS) 6 5 0 1 19 3 +16 10
4  Југославија (YUG) 6 3 1 2 9 7 +2 7
5  Кувајт (KUW) 4 1 2 1 5 4 +1 4
6  Ирак (IRQ) 4 1 2 1 4 5 -1 4
7  Куба (CUB) 4 2 0 2 3 12 -9 4
8  Алжир (ALG) 4 1 1 2 4 5 -1 3
9  Финска (FIN) 3 1 1 1 3 2 +1 3
10  Шпанија (ESP) 3 0 3 0 2 2 0 3
11  Колумбија (COL) 3 1 1 1 2 4 -2 3
12  Венецуела (VEN) 3 1 0 2 3 7 -4 2
13  Нигерија (NGR) 3 0 1 2 2 5 -3 1
14  Сирија (SYR) 3 0 1 2 0 8 –8 1
15  Замбија (ZAM) 3 0 0 3 2 6 –4 1
16  Костарика (CRC) 3 0 0 3 2 9 –7 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]