Прејди на содржината

Фудбал на Летните олимписки игри 2012 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 2012 (жени)
Податоци за првенството
ЗемјаОбединето Кралство
Датум на одржување26 јули - 11 август
Екипи (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 6 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  САД (4-ти)
Второ место  Јапонија
Трето место  Канада
Четврто место Франција
Статистики на првенството
Број на натпревари26
Постигнати голови70 (2.69 по натпревар)
Гледачи661.016 (25.424 по натпревар)
2008
2016


Фудбалот на Летните олимписки игри 2012 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на САД, второто Јапонија, и третото Канада.

Учесници[уреди | уреди извор]

1 2 3 4

Резултати[уреди | уреди извор]

Група Е[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Обединето Кралство 3 3 0 0 5 0 +5 9
 Бразил 3 2 0 1 6 1 +5 6
 Нов Зеланд 3 1 0 2 3 3 0 3
 Камерун 3 0 0 3 1 11 -10 0
25 јули 2012
16:00
 Обединето Кралство 1:0  Нов Зеланд Милениум (стадион), Кардиф
Гледачи: 24 445
Извештај

25 јули 2012
18:45
 Камерун 0:5  Бразил Милениум (стадион), Кардиф
Гледачи: 30 847
Извештај

28 јули 2012
14:30
 Нов Зеланд 0:1  Бразил Милениум (стадион), Кардиф
Гледачи: 30 103
Извештај

28 јули 2012
17:15
 Обединето Кралство 3:0  Камерун Милениум (стадион), Кардиф
Гледачи: 31 141
Извештај

31 јули 2012
19:45
 Нов Зеланд 3:1  Камерун Рикох стадион, Ковентри
Гледачи: 11 425
Извештај

31 јули 2012
19:45
 Обединето Кралство 1:0  Бразил Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 70 584
Извештај

Група Ф[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Шведска 3 1 2 0 6 3 +3 5
 Јапонија 3 1 2 0 2 1 +1 5
 Канада 3 1 1 1 6 4 +2 4
 Јужна Африка 3 0 1 2 1 7 -6 1
25 јули 2012
17:00
 Јапонија 2:1  Канада Рикох стадион, Ковентри
Гледачи: 14 119
Извештај

25 јули 2012
19:45
 Шведска 4:1  Јужна Африка Рикох стадион, Ковентри
Гледачи: 18 290
Извештај

28 јули 2012
12:00
 Јапонија 0:0  Шведска Рикох стадион, Ковентри
Гледачи: 14 160
Извештај

28 јули 2012
14:45
 Канада 3:0  Јужна Африка Рикох стадион, Ковентри
Гледачи: 14 753
Извештај

31 јули 2012
14:30
 Јапонија 0:0  Јужна Африка Милениум (стадион), Кардиф
Гледачи: 24 202
Извештај

31 јули 2012
14:30
 Канада 2:2  Шведска Сент Џејмс парк, Њукасал
Гледачи: 12 719
Извештај

Група Г[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 САД 3 3 0 0 8 2 +6 9
 Франција 3 2 0 1 8 4 +4 6
 Северна Кореја 3 1 0 2 2 6 -4 3
 Колумбија 3 0 0 3 0 6 -6 0
25 јули 2012
17:00
 САД 4:2  Франција Хампден парк, Глазгов
Гледачи: 18 090
Извештај

25 јули 2012
20:50
 Колумбија 0:2  Северна Кореја Хампден парк, Глазгов
Гледачи: 20 150
Извештај

28 јули 2012
17:00
 САД 3:0  Колумбија Хампден парк, Глазгов
Гледачи: 11 313
Извештај

28 јули 2012
19:45
 Франција 5:0  Северна Кореја Хампден парк, Глазгов
Гледачи: 11 743
Извештај

31 јули 2012
17:15
 САД 1:0  Северна Кореја Олд Трафорд , Манчестер
Гледачи: 29 522
Wambachová гол 25' Извештај

31 јули 2012
17:15
 Франција 1:0  Колумбија Сент Џејмс парк, Њукасал
Гледачи: 13 184
Извештај

Табела за трето место[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Канада 3 1 1 1 6 4 +2 4
 Нов Зеланд 3 1 0 2 3 3 0 3
 Северна Кореја 3 1 0 2 2 6 -4 3

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Злато
                           
  E1   Обединето Кралство 0  
Ф3   Канада 2  
  Ф3   Канада 3  
  Г1   САД (aet) 4  
Г1   САД 2
  E3   Нов Зеланд 0  
    Г1   САД 2
  Ф2   Јапонија 1
  Ф1   Шведска 1  
Г2   Франција 2  
  Г2   Франција 1 Бронза
  Ф2   Јапонија 2  
E2   Бразил 0 Ф3   Канада 1
  Ф2   Јапонија 2   Г2   Франција 0

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

3 август 2012
12:00
 Шведска 1:2  Франција Хампден парк, Глазгов
Гледачи: 12 869
Извештај

3 август 2012
14:30
 САД 2:0  Нов Зеланд Сент Џејмс парк, Њукасал
Гледачи: 10 441
Извештај

3 август 2012
17:00
 Бразил 0:2  Јапонија Милениум (стадион), Кардиф
Гледачи: 28 528
Извештај

3 август 2012
19:30
 Обединето Кралство 0:2  Канада Рикох стадион, Ковентри
Гледачи: 28 828
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

6 август 2012
17:00
 Франција 1:2  Јапонија Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 61 428
Извештај

6 август 2012
19:45
 Канада 3:4 (продолжение)  САД Олд Трафорд , Манчестер
Гледачи: 26 630
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

9 август 2012
13:00
 Канада 1:0  Франција Рикох стадион, Ковентри
Гледачи: 12 465
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

9 август 2012
19:45
 САД 2:1  Јапонија Стадион Вембли, Лондон
Гледачи: 80 203
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  САД (USA) 6 6 0 0 16 6 +10 18
2  Јапонија (JPN) 6 3 2 1 7 4 +3 11
3  Канада (CAN) 6 3 1 2 12 8 +4 10
4  Франција (FRA) 6 3 0 3 11 8 +3 9
5  Велика Британија (GBR) 4 3 0 1 5 2 +3 9
6  Бразил (BRA) 4 2 0 2 6 3 +3 6
7  Шведска (SWE) 4 1 2 1 7 5 +2 5
8  Нов Зеланд (NZL) 4 1 0 3 3 5 −2 3
9  Северна Кореја (PRK) 3 1 0 2 2 6 −4 3
10  ЈАР (RSA) 3 0 1 2 1 7 −6 1
11  Колумбија (COL) 3 0 0 3 0 6 −6 0
12  Камерун (CMR) 3 0 0 3 1 11 −10 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]