Прејди на содржината

Фудбал на Летните олимписки игри 2000 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 2000 (жени)
Податоци за првенството
ЗемјаАвстралија
Датум на одржување13 – 30 септември
Екипи(од 6 конфедерации)
Стадиони(во 4 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Норвешка (1-ви)
Второ место  САД
Трето место  Германија
Четврто место Бразил
Статистики на првенството
Број на натпревари16
Постигнати голови42 (2.63 по натпревар)
Гледачи326.215 (20.388 по натпревар)
1996
2004


Фудбалот на Летните олимписки игри 2000 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Сиднеј, Австралија. На турнирот учествувале вкупно 8 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на Норвешка, второто САД, и третото Германија.

Резултати[уреди | уреди извор]

Група Е[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Германија 3 3 0 0 6 1 +5 9
 Бразил 3 2 0 1 5 3 +2 6
 Шведска 3 0 1 2 1 4 -3 1
 Австралија 3 0 1 2 2 6 -4 1
13 септември 2000
17:00
 Австралија 0:3  Германија Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 24 800
Извештај

13 септември 2000
17:30
 Шведска 0:2  Бразил Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 58 432
Извештај

16 септември 2000
17:00
 Австралија 1:1  Шведска Стадион Сиднеј, Сиднеј
Гледачи: 33 600
Извештај

16 септември 2000
17:30
 Германија 2:1  Бразил Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 17 000
Извештај

19 септември 2000
17:30
 Австралија 1:2  Бразил Стадион Сиднеј, Сиднеј
Гледачи: 29 400
Извештај

19 септември 2000
17:30
 Германија 1:0  Шведска Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 7 000
Извештај

Група Ф[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 САД 3 2 1 0 6 2 +4 7
 Норвешка 3 2 0 1 5 4 +1 6
 Кина 3 1 1 1 5 4 +1 4
 Нигерија 3 0 0 3 3 9 -6 0
14 септември 2000
17:30
 САД 2:0  Норвешка Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 16 043
Извештај

14 септември 2000
17:30
 Кина 3:1  Нигерија Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 16 000
Извештај

17 септември 2000
17:30
 САД 1:1  Кина Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 32 500
Извештај

17 септември 2000
17:30
 Норвешка 3:1  Нигерија Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 9 150
Извештај

20 септември 2000
17:30
 САД 3:1  Нигерија Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 9 000
Извештај

20 септември 2000
17:30
 Норвешка 2:1  Кина Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 11 532
Извештај

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

24 септември 2000
17:30
 Германија 0:1  Норвешка Стадион Сиднеј, Сиднеј
Гледачи: 16 710
Извештај

24 септември 2000
17:30
 САД 1:0  Бразил Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 11 000
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

28 септември 2000
17:00
 Германија 2:0  Бразил Стадион Сиднеј, Сиднеј
Гледачи: 11 200
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

28 септември 2000
17:00
 Норвешка 3:2 (продолжение)  САД Стадион Сиднеј, Сиднеј
Гледачи: 22 848
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  Норвешка (NOR) 5 4 0 1 9 6 +3 12
2  САД (USA) 5 3 1 1 9 5 +4 10
3  Германија (GER) 5 4 0 1 8 2 +6 12
4  Бразил (BRA) 5 2 0 3 5 6 –1 6
5  Кина (CHN) 3 1 1 1 5 4 +1 4
6  Шведска (SWE) 3 0 1 2 1 4 -3 1
7  Австралија (AUS) 3 0 1 2 2 6 –4 1
8  Нигерија (NGR) 3 0 0 3 3 9 –6 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]