Фудбал на Летните олимписки игри 1908

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 1908
Податоци за првенството
ЗемјаОбединето Кралство
Датум на одржување19 октомври - 24 октомври
Екипи5
Стадиони(во 1 граддомаќин)
Финални резултати
Шампион  Обединето Кралство
Второ место  Данска
Трето место  Холандија
1904
1912


Фудбалот на Летните олимписки игри 1908 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 5 репрезентации.

Првото место го освоил Обединетото Кралство, второто Данска и третото Холандија.

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза
1  Велика Британија (GBR) 1 0 0
2  Данска (DEN) 0 1 0
3  Холандија (NED) 0 0 1
 Франција (FRA) 0 0 0
 Шведска (SWE) 0 0 0

резултати[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

19 октомври 1908
Холандија  w/o Унгарија
19 октомври 1908
Данска  9–0 Франција Вајт Сити
Гледачи: 2,000
Извештај
20 октомври 1908
France A  w/o  [[ {{{altlink}}} Чешка|Чешка]]
20 октомври 1908
Обединето Кралство  12–1  Шведска Вајт Сити
Гледачи: 2,000
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

22 октомври 1908
Обединето Кралство  4–0  Холандија Вајт Сити, Лондон
Гледачи: 6,000
Извештај
22 октомври 1908
Данска  17–1  France A Вајт Сити, Лондон
Гледачи: 1,000
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

23 октомври 1908
Холандија  2–0[1]  Шведска Вајт Сити, Лондон
Гледачи: 1,000
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

24 октомври 1908
Обединето Кралство  2–0  Данска Вајт Сити, Лондон
Гледачи: 8,000
Извештај

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. The official report states that the score was 2-1. http://www.la84foundation.org/6oic/OfficialИзвештајs/1908/1908.pdf "Holland and Sweden also played for the consolation stakes, and Holland scored two goals to one from Sweden, who were rather unlucky in not getting a second."