Фудбал на Летните олимписки игри 1996 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 1996 (мажи)
Податоци за првенството
ЗемјаСАД
Датум на одржување20 јули – 3 август
Екипи16 (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 5 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Предлошка:Country data 23
Второ место Предлошка:Country data 23
Трето место Предлошка:Country data 23
Четврто место Portugal
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови90 (2.81 по натпревар)
1992
2000


Фудбалот на Летните олимписки игри 1996 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржал во Атланта, САД. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на Нигерија, второто Аргентина, и третото Бразил.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 5 3 +2 5
Portugal 3 1 2 0 4 2 +2 5
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 4 4 0 4
Предлошка:Country data 23 3 0 1 2 1 5 −4 1


20 јули 1996
15:00
Португалија  2 – 0  Тунис РФК стадион, Вашингтон
Гледачи: 34,796
Извештај

20 јули 1996
19:30
САД  1 – 3  Аргентина Леџн филд, Бирмингем
Гледачи: 83,183
Извештај

22 јули 1996
19:30
Аргентина  1 – 1  Португалија РФК стадион, Вашингтон
Гледачи: 25,811
Извештај

22 јули 1996
19:30
САД  2 – 0  Тунис Леџн филд, Бирмингем
Гледачи: 45,687
Извештај

24 јули 1996
19:30
Аргентина  1 – 1  Тунис Леџн филд, Бирмингем
Гледачи: 16,826
Извештај

24 јули 1996
19:30
САД  1 – 1  Португалија РФК стадион, Вашингтон
Гледачи: 58,012
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 1 0 5 2 +3 7
Предлошка:Country data 23 3 2 1 0 5 3 +2 7
Предлошка:Country data 23 3 1 0 2 4 6 −2 3
Предлошка:Country data 23 3 0 0 3 2 5 −3 0


20 јули 1996
18:30
Шпанија  1 – 0  Саудиска Арабија Цитрус Боул, Орландо
Гледачи: 28,774
Извештај

20 јули 1996
18:30
Франција  2 – 0  Австралија Оранж Боул, Мајами
Гледачи: 14,322
Извештај

22 јули 1996
19:00
Франција  1 – 1  Шпанија Цитрус Боул, Орландо, Флорида
Гледачи: 16,773
Извештај

22 јули 1996
19:00
Австралија  2 – 1  Саудиска Арабија Оранж Боул, Мајами
Гледачи: 5,997
Извештај

24 јули 1996
19:00
Шпанија  3 – 2  Австралија Цитрус Боул, Орландо, Флорида
Гледачи: 12,050
Извештај

24 јули 1996
19:00
Франција  2 – 1  Саудиска Арабија Оранж Боул, Мајами
Гледачи: 4,615
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 2 1 +1 5
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 4 4 0 4
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 2 2 0 4
Предлошка:Country data 23 3 1 0 2 4 5 −1 3


21 јули 1996
12:00
Јужна Кореја  1 – 0  Гана РФК стадион, Вашингтон
Гледачи: 45,946
Извештај

21 јули 1996
17:00
Мексико  1 – 0  Италија Леџн филд, Бирмингем
Гледачи: 44,211
Извештај

23 јули 1996
20:00
Мексико  0 – 0  Јужна Кореја Леџн филд, Бирмингем
Гледачи: 26,111
Извештај

23 јули 1996
21:00
Гана  3 – 2  Италија РФК стадион, Вашингтон
Гледачи: 27,849
Извештај

25 јули 1996
21:00
Мексико  1 – 1  Гана РФК стадион, Вашингтон
Гледачи: 30,237
Извештај

25 јули 1996
21:00
Италија  2 – 1  Јужна Кореја Леџн филд, Бирмингем
Гледачи: 28,319
Извештај

Група Д[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 4 2 +2 6
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 3 1 +2 6
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 4 4 0 6
Предлошка:Country data 23 3 0 0 3 3 7 −4 0


21 јули 1996
18:30
Јапонија  1 – 0  Бразил Оранж Боул, Мајами
Гледачи: 46,713
Извештај

21 јули 1996
18:30
Нигерија  1 – 0  Унгарија Цитрус Боул, Орландо, Флорида
Гледачи: 25,303
Извештај

23 јули 1996
20:30
Бразил  3 – 1  Унгарија Оранж Боул, Мајами
Гледачи: 34,871
Извештај

23 јули 1996
20:30
Нигерија  2 – 0  Јапонија Цитрус Боул, Орландо, Флорида
Гледачи: 22,734
Извештај

25 јули 1996
21:00
Бразил  1 – 0  Нигерија Оранж Боул, Мајами
Гледачи: 55,650
Извештај

25 јули 1996
21:00
Јапонија  3 – 2  Унгарија Цитрус Боул, Орландо, Флорида
Гледачи: 20,834
Извештај

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

четвртфинале полуфинале финале
                   
27 јули - Мајами        
  Portugal (Златен гол)  2
30 јули - Атина (Џорџија)
 Предлошка:Country data 23  1  
  Portugal  0
27 јули - Бирмингем
     Предлошка:Country data 23  2  
 Предлошка:Country data 23  4
3 август - Атина (Џорџија)
 Предлошка:Country data 23  0  
 Предлошка:Country data 23  2
28 јули - Бирмингем    
   Предлошка:Country data 23  3
 Предлошка:Country data 23  0
31 јули - Атина (Џорџија)
 Предлошка:Country data 23  2  
 Предлошка:Country data 23 (Златен гол)  4 Бронза
28 јули - Мајами
     Предлошка:Country data 23  3   2 август - Атина (Џорџија)
 Предлошка:Country data 23  4
  Portugal  0
 Предлошка:Country data 23  2  
 Предлошка:Country data 23  5
 
Четвртфинале[уреди | уреди извор]
27 јули 1996
18:00
Португалија  2 – 1 (златен гол)  Франција Оранж Боул, Мајами
Гледачи: 22,339
Извештај

27 јули 1996
19:30
Аргентина  4 – 0  Шпанија Леџн филд, Бирмингем
Гледачи: 43,507
Извештај

28 јули 1996
16:00
Мексико  0 – 2  Нигерија Леџн филд, Бирмингем
Гледачи: 44,788
Извештај

28 јули 1996
18:00
Бразил  4 – 2  Гана Оранж Боул, Мајами
Гледачи: 45,257
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]
30 јули 1996
18:00
Португалија  0 – 2  Аргентина Стадион Санфорд, Атина (Џорџија)
Гледачи: 78,212
Извештај

31 јули 1996
18:00
Нигерија  4 – 3 (златен гол)  Бразил Стадион Санфорд, Атина (Џорџија)
Гледачи: 78,587
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]
2 август 1996
18:00
Бразил  5 – 0  Португалија Стадион Санфорд, Атина (Џорџија)
Гледачи: 68,173
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]
3 август 1996
15:45
Нигерија  3 – 2  Аргентина Стадион Санфорд, Атина (Џорџија)
Гледачи: 86,117
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  Нигерија (NGR) 6 5 0 1 12 6 +6 15
2  Аргентина (ARG) 6 3 2 1 13 6 +7 11
3  Бразил (BRA) 6 4 0 2 16 8 +8 12
4  Португалија (POR) 6 2 2 2 6 10 –4 9
5  Франција (FRA) 4 2 1 1 6 4 +2 7
6  Шпанија (ESP) 4 2 1 1 5 7 -2 7
7  Мексико (MEX) 4 1 2 1 2 3 -1 5
8  Гана (GHA) 4 1 1 2 6 8 –2 4
9  Јапонија (JPN) 3 2 0 1 4 4 0 6
10  САД (USA) 3 1 1 1 4 4 0 4
11  Јужна Кореја (KOR) 3 1 1 1 2 2 0 4
12  Италија (ITA) 3 1 0 2 4 5 −1 3
13  Австралија (AUS) 3 1 0 2 4 6 −2 3
14  Тунис (TUN) 3 0 1 2 1 5 –4 1
15  Саудиска Арабија (KSA) 3 0 0 3 2 5 –3 0
16  Унгарија (HUN) 3 0 0 3 3 7 –4 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]