Прејди на содржината

Фудбал на Летните олимписки игри 1988

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 1988
Податоци за првенството
ЗемјаЈужна Кореја
Датум на одржување17 септември – 1 октомври
Екипи16 (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 5 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  СССР
Второ место  Бразил
Трето место  Западна Германија
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови95 (2.97 по натпревар)
1984
1992


Фудбалот на Летните олимписки игри 1988 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Сеул, Јужна Кореја. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на СССР, второто Бразил, и третото Западна Германија.

Учесници

[уреди | уреди извор]

Резултати

[уреди | уреди извор]

Прва фаза

[уреди | уреди извор]
Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Шведска 3 2 1 0 6 3 +3 5
 Западна Германија 3 2 0 1 8 3 +5 4
 Тунис 3 0 2 1 3 6 −3 2
 Кина 3 0 1 2 0 5 −5 1
17 септември 1988
 Кина 0–3  Западна Германија Стадион Бусан Гудок, Бусан

17 септември 1988
 Шведска 2–2  Тунис Стадион Дегу, Дегу

19 септември 1988
 Тунис 1–4  Западна Германија Стадион Бусан Гудок, Бусан

19 септември 1988
 Кина 0–2  Шведска Стадион Дегу, Дегу

21 септември 1988
 Кина 0–0  Тунис Стадион Бусан Гудок, Бусан

21 септември 1988
 Шведска 2–1  Западна Германија Стадион Дегу, Дегу
Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Замбија 3 2 1 0 10 2 +8 5
 Италија 3 2 0 1 7 6 +1 4
 Ирак 3 1 1 1 5 4 +1 3
 Гватемала 3 0 0 3 2 12 −10 0
17 септември 1988
 Италија 5–2  Гватемала Стадион Квангџу, Квангџу

17 септември 1988
 Замбија 2–2  Ирак Стадион Теџон, Теџон

19 септември 1988
 Замбија 4–0  Италија Стадион Квангџу, Квангџу

19 септември 1988
 Ирак 3–0  Гватемала Стадион Теџон, Теџон

21 септември 1988
 Замбија 4–0  Гватемала Стадион Квангџу, Квангџу

21 септември 1988
 Ирак 0–2  Италија Стадион Донгдемун, Сеул
Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 СССР 3 2 1 0 6 3 +3 5
 Аргентина 3 1 1 1 4 4 0 3
 Јужна Кореја 3 0 2 1 1 2 −1 2
 САД 3 0 2 1 3 5 −2 2
18 септември 1988
 Јужна Кореја 0–0  СССР Стадион Бусан Гудок, Бусан

18 септември 1988
 САД 1–1  Аргентина Стадион Дегу, Дегу

20 септември 1988
 Јужна Кореја 0–0  САД Стадион Бусан Гудок, Бусан

20 септември 1988
 Аргентина 1–2  СССР Стадион Дегу, Дегу

22 септември 1988
 Јужна Кореја 1–2  Аргентина Стадион Бусан Гудок, Бусан

22 септември 1988
 САД 2–4  СССР Стадион Дегу, Дегу
Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Бразил 3 3 0 0 9 1 +8 6
 Австралија 3 2 0 1 2 3 −1 4
 Југославија 3 1 0 2 4 4 0 2
 Нигерија 3 0 0 3 1 8 −7 0
18 септември 1988
 Австралија 1–0  Југославија Стадион Квангџу, Квангџу

18 септември 1988
 Бразил 4–0  Нигерија Стадион Теџон, Теџон

20 септември 1988
 Нигерија 1–3  Југославија Стадион Теџон, Теџон

20 септември 1988
 Австралија 0–3  Бразил Стадион Донгдемун, Сеул

22 септември 1988
 Бразил 2–1  Југославија Стадион Теџон, Теџон

22 септември 1988
 Австралија 1–0  Нигерија Стадион Донгдемун, Сеул

Нокаут фаза

[уреди | уреди извор]
Четвртфинале Полуфинале Злато
                   
25 септември – Дегу        
  Шведска  1
27 септември – Бусан
  Италија (продолжение)  2  
  Италија  2
25 септември – Бусан
      СССР (продолжение)  3  
  СССР  3
1 октомври – Сеул
  Австралија  0  
  СССР (продолжение)  2
25 септември – Квангџу    
    Бразил  1
  Замбија  0
27 септември – Сеул
  Западна Германија  4  
  Западна Германија  1 (2) Бронза
25 септември – Сеул
      Бразил (продолжение)  1 (3)   30 септември– Сеул
  Бразил  1
  Италија  0
  Аргентина  0  
  Западна Германија  3
 

Четвртфинале

[уреди | уреди извор]
25 септември 1988
 Шведска 1–2 (прод.)  Италија Стадион Дегу, Дегу
Гледачи: 11,000

25 септември 1988
 СССР 3–0  Австралија Стадион Бусан Гудок, Бусан
Гледачи: 7,000

25 септември 1988
 Западна Германија 4–0  Замбија Стадион Квангџу, Квангџу
Гледачи: 8,000

25 септември 1988
 Бразил 1–0  Аргентина Стадион Донгдемун, Сеул
Гледачи: 21,800

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
27 септември 1988
 СССР 3–2 (прод.)  Италија Стадион Бусан Гудок, Бусан
Гледачи: 10,000

27 септември 1988
 Бразил 1–1 (прод.)  Западна Германија Олимписки стадион, Сеул
Гледачи: 65,000
30 септември 1988
 Италија 0–3  Западна Германија Олимписки стадион, Сеул
Гледачи: 61,000
1 октомври 1988
 СССР 2–1 (прод.)  Бразил Олимписки стадион, Сеул
Гледачи: 74,000
Извештај

[1]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  СССР (URS) 6 5 1 0 14 6 +8 11
2  Бразил (BRA) 6 4 1 1 12 4 +8 9
3  Западна Германија (FRG) 6 4 1 1 16 4 +12 9
4  Италија (ITA) 6 3 0 3 11 13 –2 6
5  Замбија (ZAM) 4 2 1 1 10 6 +4 5
6  Шведска (SWE) 4 2 1 1 7 5 +2 5
7  Австралија (AUS) 4 2 0 2 2 6 –4 4
8  Аргентина (ARG) 4 1 1 2 4 5 –1 3
9  Ирак (IRQ) 3 1 1 1 5 4 +1 3
10  Југославија (YUG) 3 1 0 2 4 4 0 2
11  Јужна Кореја (KOR) 3 0 2 1 1 2 –1 2
12  САД (USA) 3 0 2 1 3 5 −2 2
13  Тунис (TUN) 3 0 2 1 3 6 −3 2
14  Кина (CHN) 3 0 1 2 0 5 –5 1
15  Нигерија (NGR) 3 0 0 3 1 8 –7 0
16  Гватемала (GUA) 3 0 0 3 2 12 –10 0

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]