Фудбал на Летните олимписки игри 2020 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Женски олимписки фудбалски турнир 2020
Податоци за првенството
ЗемјаЈапонија Јапонија
Датум на одржување21 јули–6 август 2021
Екипи12 (од 6 конфедерации)
Стадиони7 (во 6 градови домаќини)
2016
2024


Фудбал на Летните олимписки игри 2020 (жени) — ќе биде 7-мото издание на олимпискиот фудбалски турнир во женска конкуренција. Турнирот првично бил закажан да се одигра од 22 јули до 7 август 2020 година, но поради пандемијата на КОВИД-19 комплетната Олимпијада била одложена, така што турнирот ќе се одигра од 21 јули до 6 август 2021 година.

Заедно со турнирот во машка конкуренција, фудбалските натпревари на Летните олимписки игри 2020 ќе се одиграат на 7 стадиони во 6 градови низ Јапонија, вклучувајќи го и градот домаќин на Олимпијадата, Токио, кој исто така ќе биде домаќин на финалето кое ќе се одигра на Националниот стадион.

Бранителот на титулата Германија, не успеала да се квалификува на овој олимписки турнир.

Распоред на натпреварување[уреди | уреди извор]

ГФ Групна фаза ЧФ Четвртфинале ПФ Полуфинале Б 3-то место плејоф Ф Финале
Сре 21 Чет 22 Пет 23 Саб 24 Нед 25 Пон 26 Вто 27 Сре 28 Чет 29 Пет 30 Саб 31 Нед 1 Пон 2 Вто 3 Сре 4 Чет 5 Пет 6
ГФ ГФ ГФ ЧФ ПФ Б Ф

Квалификации[уреди | уреди извор]

Начин на квалификување Ref. Датум1 Стадион1 Места Квалификувани
Домаќин Н/П Н/П 1  Јапонија
Копа Америка 2018 [1] 4–22 април 2018 Чиле Чиле 1  Бразил
ОФК Куп на нации 2018 [2] 18 ноември – 1 декември 2018  Нова Каледонија 1  Нов Зеланд
Светско првенство 2019 [3] 7 јуни – 7 јули 2019 Франција Франција 3  Обединето Кралство
 Холандија
 Шведска
КОНКАКАФ Олимписки квалификациски турнир 2020 [4] 28 јануари – 9 февруари 2020 САД САД 2  Канада
 САД
КАФ Олимписки квалификациски турнир 2020 [5] 5–10 март 2020 multiple 1  Замбија
АФК Олимписки квалификациски турнир 2020 [6] 6–11 март 2020 & 8–13 април 2021 multiple 2  Австралија
 Кина
КАФ–КОНМЕБОЛ бараж [7] 10–13 април 2021 Турција Турција 1  Чиле
Вкупно   12  

Стадиони[уреди | уреди извор]

Турнирот ќе се одржи на седум стадиони во шест градови:

Состави[уреди | уреди извор]

Женскиот турнир е целосен меѓународен турнир без ограничувања на возраста, како во машкиот турнир. Традиционално, правилата за списокот налагале секоја екипа да достави состав од 18 играчи, од кои двајца мора да бидат голмани. Секој тим, исто така, избира список од четири алтернативни играчи, кои можат да го заменат секој играч во составот во случај на повреда за време на турнирот.[8] Кон крајот на јуни 2021 година Меѓународниот олимписки комитет и ФИФА објавиле дека сите 22 играчи на секоја екипа ќе бидат достапни за избор пред секој натпревар. Пред секој натпревар, екипите избираат од вкупно 22 играчи, список со 18 играчи кој ќе им бидат достапни на селекторите за даден натпревар.[9] Промената на правилото била направена во однос на предизвиците за справување со пандемијата на КОВИД-19.[10]

Жреб[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група Е[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Јапонија 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Канада 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Обединето Кралство 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Чиле 0 0 0 0 0 0 0 0


Група Ф[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Кина 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  Бразил 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Замбија 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Холандија 0 0 0 0 0 0 0 0


Група Г[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Шведска 0 0 0 0 0 0 0 0
2.  САД 0 0 0 0 0 0 0 0
3.  Австралија 0 0 0 0 0 0 0 0
4.  Нов Зеланд 0 0 0 0 0 0 0 0


Поредок на третопласираните екипи во групите[уреди | уреди извор]

Поз. Група Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Е 0 0 0 0 0 0 0 0
2. Ф 0 0 0 0 0 0 0 0
3. Г 0 0 0 0 0 0 0 0

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Во нокаут фазата, ако натпреварот заврши нерешено по регуларните 90 минути игра, ќе се играат продолженија (двапати по 15 минути). Ако резултатот остане изедначен и по продолженијата, натпреварот ќе биде решен по изведување пенали.[8]

Резултати[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеНатпревар за златен медал
 
          
 
30 July – Кашима
 
 
Winner Group E
 
2 August – Јокохама
 
3rd Group F/G
 
Winner Match 19
 
30 July – Саитама
 
Winner Match 21
 
Winner Group G
 
6 August – Токио (Национален)
 
3rd Group E/F
 
Winner Match 23
 
30 July – Јокохама
 
Winner Match 24
 
Winner Group F
 
2 August – Кашима
 
Runner-up Group G
 
Winner Match 20
 
30 July – Рифу
 
Winner Match 22Натпревар за бронзен медал
 
Runner-up Group E
 
5 August – Кашима
 
Runner-up Group F
 
Loser Match 23
 
 
Loser Match 24
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]


Натпревар за бронзен медал[уреди | уреди извор]

Натпревар за златен медал[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „La Copa América Femenina se celebrará del 4 al 22 de abril“. CONMEBOL.com. 21 July 2017.
  2. „OFC Women's Nations Cup confirmed“. Oceania Football Confederation. 12 March 2018.
  3. „FIFA Women's World Cup fixtures/results“. UEFA.com. 16 June 2019.
  4. „United States Set to Host 2020 CONCACAF Women's Olympic Qualifying Tournament“. CONCACAF. Miami. 5 November 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-05. Посетено на 5 November 2019.
  5. „Tokyo 2020: Sierra Leone disqualified, Angola withdraws“. CAF. 5 March 2019.
  6. „Asia's elite set to vie for two Tokyo 2020 tickets“. Asian Football Confederation. 2 August 2018. Посетено на 16 August 2018.
  7. „Tokyo 2020 Olympic draws to be held at the Home of FIFA“. FIFA.com. 22 March 2021.
  8. 8,0 8,1 „Regulations for the Olympic Football Tournaments Tokyo 2020“ (PDF). FIFA.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-05-18. Посетено на 2021-07-10.
  9. Creditor, Avi (2021-06-30). „Report: IOC Approves Expansion of Olympic Soccer Rosters to 22 Players“. si.com. Посетено на 2021-07-03.
  10. Harris, Rob; Peterson, Anne M. (2021-07-01). „FIFA confirms roster changes for Olympic soccer“. washingtonpost.com. Посетено на 2021-07-03.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]