Фудбал на Летните олимписки игри 1972

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 1972
Податоци за првенството
ЗемјаЗападна Германија
Датум на одржување27 август - 10 септември
Екипи16 (од 5 конфедерации)
Стадиони(во 6 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Полска
Второ место  Унгарија
Трето место  Источна Германија
 СССР
Статистики на првенството
Број на натпревари38
Постигнати голови135 (3.55 по натпревар)
1968
1976


Фудбалот на Летните олимписки игри 1972 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Минхен, Западна Германија. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на Полска, второто Унгарија, додека третото било поделено помеѓу Источна Германија и СССР.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Западна Германија 3 3 0 0 13 0 +13 6
Мароко 3 1 1 1 6 3 +3 3
Малезија 3 1 0 2 3 9 −6 2
 САД 3 0 1 2 0 10 −10 1


27 август 1972
12:00
 Мароко 0 – 0  САД Розенауштадион, Аугсбург
Гледачи: 4.000
Извештај

27 август 1972
12:00
 Западна Германија 3 – 0  Малезија Олимписки стадион, Минхен
Гледачи: 60.000
Извештај

29 август 1972
12:00
 Малезија 3 – 0  САД Инголштат
Гледачи: 3.000
Извештај

29 август 1972
12:00
 Западна Германија 3 – 0  Мароко Пасау
Гледачи: 16.000
Извештај

31 август 1972
12:00
 Западна Германија 7 – 0  САД Олимписки стадион, Минхен
Гледачи: 65.000
Извештај

31 август 1972
12:00
 Мароко 6 – 0  Малезија Инголштат
Гледачи: 2.500
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 СССР 3 3 0 0 7 2 +5 6
 Мексико 3 2 0 1 3 4 -1 4
Бурма 3 1 0 2 2 2 0 2
 Судан 3 0 0 3 1 5 −4 0


28 август 1972
12:00
 СССР 1 – 0  Бурма Регенсбург
Гледачи: 6.000
Извештај

28 август 1972
12:00
 Мексико 1 – 0  Судан Нирнберг
Гледачи: 500
Извештај

30 август 1972
12:00
 Мексико 1 – 0  Бурма Нирнберг
Гледачи: 1.000
Извештај

30 август 1972
12:00
 СССР 2 – 1  Судан Олимписки стадион, Минхен
Гледачи: 25.000
Извештај

1 септември 1972
12:00
 Бурма 2 – 0  Судан Пасау
Гледачи: 2.000
Извештај

1 септември 1972
12:00
 СССР 4 – 1  Мексико Регенсбург
Гледачи: 8.000
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Унгарија 3 2 1 0 9 2 +7 5
 Данска 3 2 0 1 7 4 +3 4
 Иран 3 1 0 2 1 9 −8 2
 Бразил 3 0 1 2 4 6 −2 1


27 август 1972
12:00
 Унгарија 5 – 0  Иран Нирнберг
Гледачи: 2.000
Извештај

27 август 1972
12:00
 Данска 3 – 2  Бразил Пасау
Гледачи: 10.000
Извештај

29 август 1972
12:00
 Данска 4 – 0  Иран Розенауштадион, Аугсбург
Гледачи: 3.500
Извештај

29 август 1972
12:00
 Унгарија 2 – 2  Бразил Олимписки стадион, Минхен
Гледачи: 50.000
Извештај

31 август 1972
12:00
 Иран 1 – 0  Бразил Регенсбург
Гледачи: 2.200
Извештај

31 август 1972
12:00
 Данска 0 – 2  Унгарија Розенауштадион, Аугсбург
Гледачи: 8.500
Извештај

Група Д[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Полска 3 3 0 0 11 2 +9 6
 Источна Германија 3 2 0 1 11 3 +8 4
 Колумбија 3 1 0 2 5 12 −7 2
 Гана 3 0 0 3 1 11 −10 0


28 август 1972
12:00
 Источна Германија 4 – 0  Гана Олимписки стадион, Минхен
Гледачи: 40.000
Извештај

28 август 1972
12:00
 Полска 5 – 1  Колумбија Инголштат
Гледачи: 4.000
Извештај

30 август 1972
12:00
 Источна Германија 6 – 1  Колумбија Пасау
Гледачи: 4.500
Извештај

30 август 1972
12:00
 Полска 4 – 0  Гана Регенсбург
Гледачи: 2.200
Извештај

1 септември 1972
12:00
 Колумбија 3 – 1  Гана Олимписки стадион, Минхен
Гледачи: 25.000
Извештај

1 септември 1972
12:00
 Полска 2 – 1  Источна Германија Нирнберг
Гледачи: 10.000
Извештај

Втора фаза[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Унгарија 3 3 0 0 8 1 +7 6
 Источна Германија 3 2 0 1 10 4 +6 4
 Западна Германија 3 0 1 2 4 8 −4 1
 Мексико 3 0 1 2 1 10 −9 1


3 септември 1972
12:00
 Унгарија 2 – 0  Источна Германија Пасау
Гледачи: 8.500
Извештај

3 септември 1972
12:00
 Западна Германија 1 – 1  Мексико Нирнберг
Гледачи: 40.000
Извештај

5 септември 1972
12:00
 Источна Германија 7 – 0  Мексико Инголштат
Гледачи: 5.500
Извештај

6 септември 1972
12:00
 Унгарија 4 – 1  Западна Германија Олимписки стадион, Минхен
Гледачи: 70.000
Извештај

8 септември 1972
12:00
 Унгарија 2 – 0  Мексико Регенсбург
Гледачи: 2.500
Извештај

8 септември 1972
12:00
 Источна Германија 3 – 2  Западна Германија Олимписки стадион, Минхен
Гледачи: 80.000
Извештај

Група 2[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Полска 3 2 1 0 8 2 +6 5
 СССР 3 2 0 1 8 2 +6 4
 Данска 3 1 1 1 4 6 −2 3
 Мароко 3 0 0 3 1 11 −10 0


3 септември 1972
12:00
 СССР 3 – 0  Мароко Олимписки стадион, Минхен
Гледачи: 55.000
Извештај

3 септември 1972
12:00
 Данска 1 – 1  Полска Регенсбург
Гледачи: 4.000
Извештај

5 септември 1972
12:00
 СССР 1 – 2  Полска Розенауштадион, Аугсбург
Гледачи: 5.000
Извештај

5 септември 1972
12:00
 Данска 3 – 1  Мароко Пасау
Гледачи: 3.100
Извештај

8 септември 1972
12:00
 СССР 4 – 0  Данска Розенауштадион, Аугсбург
Гледачи: 4.000
Извештај

8 септември 1972
12:00
 Полска 5 – 0  Мароко Нирнберг
Гледачи: 500
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

10 септември 1972
 СССР 2 – 2  Источна Германија Олимписки стадион, Минхен
Гледачи: 80.000
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

10 септември 1972
 Полска 2 – 1  Унгарија Олимписки стадион, Минхен
Гледачи: 80.000
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  Полска (POL) 7 6 1 0 21 5 +16 13
2  Унгарија (HUN) 7 5 1 1 18 5 +13 11
3  СССР (URS) 7 5 1 1 17 6 +11 11
3  Источна Германија (GDR) 7 4 1 2 23 9 +14 9
5  Западна Германија (FRG) 6 3 1 2 17 8 +11 7
6  Данска (DEN) 6 3 1 2 11 10 +1 7
7  Мексико (MEX) 6 2 1 3 4 14 −10 5
8  Мароко (MAR) 6 1 1 4 7 14 −7 3
9  Бурма (BIR) 3 1 0 2 2 2 0 2
10  Малезија (MAS) 3 1 0 2 3 9 −6 2
11  Колумбија (COL) 3 1 0 2 5 12 −7 2
12  Иран (IRI) 3 1 0 2 1 9 −8 2
13  Бразил (BRA) 3 0 1 2 4 6 −2 1
14  САД (USA) 3 0 1 2 0 10 −10 1
15  Судан (SUD) 3 0 0 3 1 5 −4 0
16  Гана (GHA) 3 0 0 3 1 11 −10 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]