Фудбал на Летните олимписки игри 1956

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 1956
Податоци за првенството
ЗемјаАвстралија
Датум на одржување24 ноември - 8 декември
Екипи11
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg СССР (1-ви)
Второ место Silver medal blank.svg Југославија
Трето место Bronze medal blank.svg Бугарија
Статистики на првенството
Број на натпревари12
Постигнати голови53 (4.42 по натпревар)
Гледачи194.333 (16.194 по натпревар)
1952
1960


Фудбалот на Летните олимписки игри 1956 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Мелбурн, Австралија. На турнирот учествувале вкупно 11 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на СССР, второто Југославија и третото Бугарија.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прва фаза[уреди | уреди извор]


 Индија натпреварот
не се одиграл
 Унгарија Мелбурн

Referee: Посетеност: Индонезија натпреварот
не се одиграл
 Јужен Виетнам Мелбурн

Посетеност: Кина натпреварот
не се одиграл
 Турција Мелбурн

Посетеност: Бугарија натпреварот
не се одиграл
 Египет Мелбурн

Referee: Посетеност: САД натпреварот
не се одиграл
 Југославија Мелбурн

Посетеност:


24 ноември 1956
12:00
 СССР 2–1 Знаме на Германија Германија Мелбурн крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 12,000
Извештај

26 ноември 1956
12:00
 Обединето Кралство 9–0  Тајланд Мелбурн крикет граунд, Мелбурн

Посетеност: 3,693

Извештај

27 ноември 1956
12:00
 Австралија 2–0  Јапонија Мелбурн крикет граунд

Посетеност: 3,568

Извештај

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

28 ноември 1956
12:00
 Југославија 9–1  САД Олимписки парк стадион, Мелбурн
Гледачи: 5,292
Извештај

29 ноември 1956
12:00
 СССР 0–0  Индонезија Олимписки парк стадион, Мелбурн
Гледачи: 3,228
Извештај
1 декември 1956
12:00
 СССР 4–0  Индонезија Олимписки парк стадион, Мелбурн
Гледачи: 6,735
Извештај

30 ноември 1956
12:00
 Бугарија 6–1  Обединето Кралство Мелбурн крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 6,748
Извештај

1 декември 1956
12:00
 Австралија 2–4  Индија Мелбурн крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 7,413
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

4 декември 1956
12:00
 Југославија 4–1  Индија Мелбурн крикет граунд, Мелбурн

Посетеност: 16,626

Извештај

5 декември 1956
12:00
 СССР 2–1 (продолжение)  Бугарија Олимписки парк стадион, Мелбурн

Посетеност: 21,079

Извештај

Финална фаза[уреди | уреди извор]

Бронза[уреди | уреди извор]

7 декември 1956
14:15
 Бугарија 3–0  Индија Мелбурн крикет граунд, Мелбурн

Посетеност: 21,236

Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

8 декември 1956
14:15
 СССР 1–0  Југославија Мелбурн крикет граунд, Мелбурн

Посетеност: 86,716

Извештај


  Прва фаза Четвртфинале Полуфинале Финале
                                     
   
    Југославија 9  
      САД 1  
 
   
    Југославија 4  
    Индија 1  
  Јапонија 0  
  Австралија 2  
    Австралија 2
      Индија 4  
  Индија w/o
  Унгарија  
    Југославија 0
    СССР 1
  Јужен Виетнам  
  Индонезија w/o  
    Индонезија 0-0
      СССР 0-4  
  СССР 2
  Германија 1  
    СССР 2 (продолжение)
    Бугарија 1  
  Бугарија w/o  
  Египет  
    Бугарија 6
      Обединето Кралство 1  
  Обединето Кралство 9
  Тајланд 0  

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Натпревари Победи Нерешени Порази Голови Голови Разлика +/- бодови
Gold medal.svg Злато СССРСССР 5 4 1 0 9 2 +7 9
Silver medal.svg Сребро Социјалистичка Федеративна Република Југославија Југославија 3 2 0 1 13 3 +10 4
Bronze medal.svg Бронза Бугарија Бугарија 3 2 0 1 10 3 +7 4
4. Индија Индија 3 1 0 2 5 9 –4 2
5. Обединето КралствоОбединето Кралство 2 1 0 1 10 6 +4 2
Австралија Австралија 2 1 0 1 4 4 0 2
Индонезија Индонезија 2 0 1 1 0 4 –4 1
САД САД 1 0 0 1 1 9 –8 0
9. German Olympic flag (1959-1968).svg Германија 1 0 0 1 1 2 –1 0
Јапонија Јапонија 1 0 0 1 0 2 –2 0
Јужен Виетнам Јужен Виетнам 1 0 0 1 0 9 –9 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]