Фудбал на Летните олимписки игри 2016

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матична статија: Летни олимписки игри 2016.

Фудбал на Летните олимписки игри 2016
Фудбал на Летните олимписки игри 2016
Фудбал на Летните олимписки игри 2016
Општо за првенството
Домаќин(и) Бразил Бразил
      градови 6
      стадиони 7
Период на одржување 3 - 20 август 2016
Број на учесници 16 (мажи) + 12 (жени)
Распределба на медалите
Шампион (м) Бразил Бразил
(ж) Германија Германија
Второ место (м) Германија Германија
(ж) Шведска Шведска
Трето место (м) Нигерија Нигерија
(ж) Канада Канада
Четврто место (м) Хондурас Хондурас
(ж) Бразил Бразил
Статистички податоци за првенството

Фудбалскиот турнир на Летните олимписки игри 2016 е предвиден да се одржи од 3 до 20 август во Бразил.[1]

Во дополнување на градот-домаќин Рио де Жанеиро, фудбалскиот турнир исто така, ќе се одигра во Бело Хоризонте, Бразилија, Салвадор, Саун Пауло и Манаус. Сите шест градови биле домаќини на натпревари за време на Светското првенство 2014, само Олимпико Жоао Авеланге во Рио е единствениот олимписки стадион кој не бил дел од Светското првенство.[2][3]

Асоцијациите поврзани со ФИФА можат да испратат екипи кој ќе учествуваат на турнирот. Машките екипи се ограничени на играчи под 23 играчи (роден на или по 1 јануари 1993) со максимум од три играчи кој се постари од споменатата дата, додека во женските екипи не постојат ограничувања за возраст.[4]

За игрите во употреба ќе бидат околу 400 фудбалски топки.

Распоред на натпреварување[уреди | уреди извор]

Распоредот на натпреварување на турнирот за мажи и за жени бил објавен на 10 ноември 2015 година.[5][6]

ГФ Групна фаза ЧФ Четвртфинале ПФ Полуфинале Б 3-то место плејоф Ф Финале
Date
Event
Сре 3 Чет 4 Пет 5 Саб 6 Нед 7 Пон 8 Вто 9 Сре 10 Чет 11 Пет 12 Саб 13 Нед 14 Пон 15 Вто 16 Сре 17 Чет 18 Пет 19 Саб 20
Мажи ГФ ГФ ГФ ЧФ ПФ Б Ф
Жени ГФ ГФ ГФ ЧФ ПФ Б Ф

Стадиони[уреди | уреди извор]

Рио де Жанеиро, ќе биде домаќин на прелиминарните натпревари на Олимпико Жоао Авеланге и женското и машкото финале на Маракана на 19 и 20 август. За разлика од Рио де Жанеиро петте други градови: Саун Пауло, Бело Хоризонте, Бразилија, Салвадор, и Манауас, сите беа градови домаќини за време на Светското првенство 2014.[2] Конечниот избор на стадионите бил објавен од ФИФА на 16 март 2015.[3]

Рио де Жанеиро, Рио де Жанеиро Бразилија, Федерален округ Саун Пауло, Саун Пауло
Маракана Жоао Авеланже Мане Гаринча Арена Коринтијанс

15°47′0.6″S 47°53′56.99″W / 15.783500° ЈГШ; 47.8991639° ЗГД / -15.783500; -47.8991639 (Estádio Nacional Mané Garrincha)

23°32′43.91″S 46°28′24.14″W / 23.5455306° ЈГШ; 46.4733722° ЗГД / -23.5455306; -46.4733722 (Arena Corinthians)

22°53′35.42″S 43°17′32.17″W / 22.8931722° ЈГШ; 43.2922694° ЗГД / -22.8931722; -43.2922694 (Estádio Olímpico João Havelange)

22°54′43.8″S 43°13′48.59″W / 22.912167° ЈГШ; 43.2301639° ЗГД / -22.912167; -43.2301639 (Estádio do Maracanã)

Капацитет: 74,738[7]
Реновиран за Светското првенство 2014
Кпаацитет: 60,000
Renovated for the 2016 Olympics
Капацитет: 69,349[7]
Реновиран за Светското првенство 2014
Капацитет: 48,234[7]
Нов стадион изграден за Светското првенство 2014
Бело Хоризонте, Минас Жераис
Минеирао

19°51′57″S 43°58′15″W / 19.86583° ЈГШ; 43.97083° ЗГД / -19.86583; -43.97083 (Стадион Минеирао)

Капацитет: 58,170[7]
Реновиран за Светското првенство 2014
Салвадор, Баија
Арена Фонте Нова

12°58′43″S 38°30′15″W / 12.97861° ЈГШ; 38.50417° ЗГД / -12.97861; -38.50417 (Arena Fonte Nova)

Капацитет: 51,900[7]
Нов стадион изграден за Светското првенство 2014
Манаус, Амазон
Арена да Амазонија

3°4′59″S 60°1′41″W / 3.08306° ЈГШ; 60.02806° ЗГД / -3.08306; -60.02806 (Arena da Amazônia)

Капацитет: 40,549[7]
Нов стадион изграден за Светското првенство 2014

Квалификации[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Начин на квалификување Дата1 Стадион1 Места Квалификувани
Домаќин 2 октомври 2009 Н/П 1 Бразил Бразил
Јужноамериканско првенство за играчи под 20 години 2015[8] 14 јануари – 7 февруари 2015  Уругвај 1 Аргентина Аргентина
Европско првенство под 21 година 2015[9] 17 јуни – 30 јуни 2015  Чешка 4 Данска Данска
Германија Германија
Португалија Португалија
Шведска Шведска
Тихоокеански игри 2015[10] 3 јули –17 јули 2015  Папуа Нова Гвинеја 1 Фиџи Фиџи2
КОНКАКАФ олимписки квалификациски турнир 2015[11] 1 октомври – 13 октомври 2015 САД САД 2 Хондурас Хондурас
Мексико Мексико
Африкански куп на нации под 23 години[12] 28 ноември – 12 декември 2015 Сенегал Сенегал 3 Алжир Алжир
Нигерија Нигерија
Јужна Африка Јужна Африка
Азиско првенство под 23 години 2016[13] 12 јануари – 30 јануари 2016 Катар Катар 3 Ирак Ирак
Јапонија Јапонија
Јужна Кореја Јужна Кореја
Плејоф КОНКАКАФ-КОНМЕБОЛ 25–29 март 2016 Колумбија Колумбија (прв натпрвеар)
САД САД (втор натпревар)
1 Колумбија Колумбија
Вкупно 16
 • ^1 Датумите и местата се оние на завршните турнири (или последното коло од квалификациските турнири), различни квалификациски фази би можеле да претходат на натпреварите одиграни на местата кои се запишани во табелата.
 • ^2 Земјата го прави своето деби на Олимписки турнир во фудбал.

Жени[уреди | уреди извор]

Квалификации Дата4 Земја на избор4 Berths Квалификувана земја
Домаќин 2 October 2009  Данска 1  Бразил
Копа Америка 2014[14] 11–28 септември 2014  Еквадор 1  Колумбија
Светско првенство 2015[15]
(for UEFA eligible teams)5
6 June – 5 July 2015  Канада 2  Франција
 Германија
КАФ Олимписки квалификациски турнир[12] 2–18 October 2015 Various (home and away) 2  Јужна Африка
 Зимбабве6
ОФК Квалификациски олимписки турнир 2016[10] 23 January 2016  Папуа Нова Гвинеја 1  Нов Зеланд
КОНКАКАФ Олимписки квалификациски турнир[16] 10–21 February 2016  САД 2  Канада
 САД
АФК Олимписки квалификациски турнир[17] 29 February – 9 March 2016  Јапонија[18] 2  Австралија
 Кина
УЕФА Олимписки квалификациски турнир[19] 2–9 March 2016  Холандија 1  Шведска
Вкупно 12

Мажи[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Бразил Бразил 5 3 1 2 0 4 0 +4
2. Данска Данска 4 3 1 1 1 1 4 -3
3. Ирак Ирак 3 3 0 3 0 1 1 0
4. Јужна Африка Јужна Африка 2 3 0 2 1 1 2 -1

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Нигерија Нигерија 6 3 2 0 1 6 6 0
2. Колумбија Колумбија 5 3 1 2 0 6 4 +2
3. Јапонија Јапонија 4 3 1 1 1 7 7 0
4. Шведска Шведска 1 3 0 1 2 2 4 -2

Група Ц[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Јужна Кореја Јужна Кореја 7 3 2 1 0 12 3 +9
2. Германија Германија 5 3 1 2 0 15 5 +10
3. Мексико Мексико 4 3 1 1 1 7 4 0
4. Фиџи Фиџи 0 3 0 0 3 1 23 -22

Група Д[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Португалија Португалија 7 3 2 1 0 5 2 +3
2. Хондурас Хондурас 5 3 1 1 1 5 5 0
3. Аргентина Аргентина 4 3 1 1 1 3 4 -1
4. Алжир Алжир 0 3 0 1 2 4 6 -2

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

четвртфинале полуфинале финале
                   
13 август — Саун Пауло        
 Бразил Бразил  2
17 август — Рио де Жанеиро
 Колумбија Колумбија  0  
 Бразил Бразил  6
13 август — Бело Хоризонте
     Хондурас Хондурас  0  
 Јужна Кореја Јужна Кореја  0
20 август — Рио де Жанеиро
 Хондурас Хондурас  1  
 Бразил Бразил  1 (5)
13 август — Салвадор    
   Германија Германија  1 (4)
 Нигерија Нигерија  2
17 август — Саун Пауло
 Данска Данска  0  
 Нигерија Нигерија  0 Бронза
13 август — Бразилија
     Германија Германија  2   20 август — Бело Хоризонте
 Португалија Португалија  0
 Хондурас Хондурас  2
 Германија Германија  4  
 Нигерија Нигерија  3
 

Жени[уреди | уреди извор]

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група Е[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Бразил 0 0 0 0 0 0 0 0
 Кина 0 0 0 0 0 0 0 0
 Шведска 0 0 0 0 0 0 0 0
 Јужна Африка 0 0 0 0 0 0 0 0

Група Ф[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Канада 0 0 0 0 0 0 0 0
 Австралија 0 0 0 0 0 0 0 0
 Зимбабве 0 0 0 0 0 0 0 0
 Германија 0 0 0 0 0 0 0 0

Група Г[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 САД 0 0 0 0 0 0 0 0
 Нов Зеланд 0 0 0 0 0 0 0 0
 Франција 0 0 0 0 0 0 0 0
 Колумбија 0 0 0 0 0 0 0 0

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Табела со освоени медали[уреди | уреди извор]

  *   Host nation ( Бразил)

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Германија (GER)1102
2 Бразил (BRA)*1001
3 Шведска (SWE)0101
4 Канада (CAN)0011
 Нигерија (NGR)0011
Вкупно2226

Медалисти[уреди | уреди извор]

Настани Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
 Бразил (BRA)
Вевертон
Зека
Родриго Кајо
Маркињос
Ренато Аугусто
Даглас Сантос
Луан
Рафиња
Габриел
Нејмар
Габриел Жезус
Валас
Вилијам
Луан Гарсија
Родриго Дурадо
Тијаго Маја
Фелипе Андерсон
Уилсон
 
 Германија (GER)
Тимо Хорн
Џереми Тољан
Лукас Клостерман
Матијас Гинтер
Никлас Зиле
Свен Бендер
Макс Мајер
Ларс Бендер
Дави Зелке
Леон Горецка
Јулијан Брант
Јаник Хут
Филип Макс
Роберт Бауер
Макс Кристијансен
Гриша Премел
Серж Гнабри
Нилс Петерсен
Ерик Елшлегел
 Нигерија (NGR)
Даниел Акпеји
Сет Синсере
Кингсли Маду
Шеху Абдулахи
Сатрдеј Еримуја
Вилијам Трост-Еконг
Амину Умар
Огенекаро Етебо
Имох Езекиел
Џон Оби Микел
Џуниор Аџаји
Салиу Попола
Умар Садик
Азубуике Окечукву
Ндифреке Удо
Стенли Амузи
Усман Мохамед
Емануел Дениел
 
Жени
подробно

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Circular no. 1383 - Olympic Football Tournaments Rio 2016 - Men's and Women's Tournaments“ (PDF). FIFA.com. 1 October 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-12. Посетено на 2 October 2013.
 2. 2,0 2,1 „Manaus enters race to host Rio 2016 Olympic Games football matches“. Rio 2016 official website. 12 February 2015. Архивирано од изворникот на 2015-02-13. Посетено на 2016-08-01.
 3. 3,0 3,1 „Olympic Football Tournaments to be played in six cities and seven stadiums“. FIFA.com. 16 March 2015. Архивирано од изворникот на 2015-03-20. Посетено на 2016-08-01.
 4. „Regulations for the Olympic Football Tournaments 2016“ (PDF). FIFA.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-04-18. Посетено на 2016-08-01.
 5. „Match schedule for Rio 2016 unveiled“. FIFA.com. 10 November 2015. Архивирано од изворникот на 2016-08-08. Посетено на 2016-08-01.
 6. „Match Schedule Olympic Football Tournaments Rio 2016“ (PDF). FIFA.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2019-02-04. Посетено на 2016-08-01.
 7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 7,5 „2014 FIFA World Cup Brazil Venues“. FIFA.com. 18 January 2012. Архивирано од изворникот на 2013-10-21. Посетено на 12 June 2014.
 8. „Reglamento – Campeonato Sudamericano Sub-20 Juventud de América 2015“ (PDF). CONMEBOL.com.
 9. „Regulations of the UEFA European Under-21 Championship, 2013–15 competition“ (PDF). UEFA.
 10. 10,0 10,1 „OFC Insider Issue 6“. Oceania Football Confederation. 11 March 2015. стр. 8.
 11. „United States Named Host for CONCACAF Men's Olympic Qualifying Championship 2015“. CONCACAF.com. 12 February 2015. Архивирано од изворникот на 2015-02-14. Посетено на 13 February 2015.
 12. 12,0 12,1 „CAF Full Calendar“. CAFonline.com. 28 February 2015. Посетено на 28 February 2015.
 13. „Regulations AFC U-23 Championship 2016“ (PDF). AFC. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-08-30. Посетено на 2016-08-01.
 14. „Reglamento – Copa América Femenina 2014“ (PDF) (шпански). CONMEBOL.
 15. „Germany and Norway drawn together“. UEFA.com. 6 December 2014.
 16. „2016 CONCACAF Women's Olympic Qualifying Championship Will be Played in Dallas and Houston“. US Soccer. August 12, 2015.
 17. „Groups drawn for First Round of Rio 2016 Women's Qualifiers“. Asian Football Confederation. 2014-12-04. Посетено на 2014-12-04.
 18. „Football - Women's AFC Olympic Qualifying Tournament“. Australian Olympic Committee. Архивирано од изворникот на 2015-08-09. Посетено на 28 July 2015.
 19. „European contenders impress in Canada“. UEFA.com. 18 June 2015.