Фудбал на Летните олимписки игри 1928

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 1928
Податоци за првенството
ЗемјаХоландија
Датум на одржување27 мај - 13 јуни
Екипи17
Стадиони(во Амстердам градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Уругвај
Второ место Silver medal blank.svg Аргентина
Трето место Bronze medal blank.svg Италија
1924
1936


Фудбалот на Летните олимписки игри 1928 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Амстердам, Холандија. На турнирот учествувале вкупно 17 репрезентации.

Првото место го освоил Уругвај, второто Аргентина и третото Италија.

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

27 мај 1928
15:00
Португалија  4–2  Чиле Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

Прва фаза[уреди | уреди извор]

27 мај 1928
19:00
Белгија  5–3  Луксембург Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

28 мај 1928
14:00
Германија  4–0  Швајцарија Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

28 мај 1928
19:00
Египет  7–1  Турција Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

29 мај 1928
14:00
Италија  4–3  Франција Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

29 мај 1928
16:00
Португалија  2–1  Југославија Стар стадион (Амстердам)
Извештај

29 мај 1928
19:00
Аргентина  11–2  САД Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

30 мај 1928
14:00
Шпанија  7–1  Мексико Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

30 мај 1928
19:00
Холандија  0–2  Уругвај Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

1 јуни 1928
19:00
Италија  1–1  Шпанија Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај
4 јуни 1928
14:00
Италија  7–1  Шпанија Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

2 јуни 1928
16:00
Аргентина  6–3  Белгија Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

3 јуни 1928
16:00
Уругвај  4–1  Германија Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

4 јуни 1928
19:00
Египет  2–1  Португалија Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

6 јуни 1928
19:00
Аргентина  6–0  Египет Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

7 јуни 1928
19:00
Уругвај  3–2  Италија Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

9 јуни 1928
16:00
Италија  11–3  Египет Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

10 јуни 1928
16:00
Уругвај  1–1 (прод.)  Аргентина Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

13 јуни 1928
19:00
Уругвај  2–1  Аргентина Олимписки стадион (Амстердам)
Извештај

Разигрување – прва фаза[уреди | уреди извор]

5 јуни 1928
14:00
Холандија  3–1  Белгија Стадион Спарта, Ротердам
Извештај

5 јуни 1928
14:00
Чиле  3–1  Мексико Моникенхуизе, Арнем
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

8 јуни 1928
14:00
Холандија  2–2  Чиле Стадион Спарта, Ротердам
Извештај
Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
30 мај - Амстердам            
   Уругвај  2
3 јуни - Амстердам
   Холандија  0  
   Уругвај  4
28 мај - Амстердам
    Предлошка:Fbo  1  
   Германија  4
7 јуни - Амстердам
   Швајцарија  0  
   Уругвај  3
29 мај - Амстердам
     Италија  2  
   Италија  4
1 и 4 јуни - Амстердам
   Франција  3  
   Италија (Rematch)  1 (7)
30 мај - Амстердам
     Шпанија  1 (1)  
   Шпанија  7
10 и 13 јуни - Амстердам
   Мексико  1  
   Уругвај (Rematch)  1 (2)
28 мај - Амстердам
     Аргентина  1 (1)
   Египет  7
4 јуни - Амстердам
   Турција  1  
   Египет  2
29 мај - Амстердам
     Португалија  1  
   Португалија  2
6 јуни - Амстердам
   Југославија  1  
   Аргентина  6
27 мај - Амстердам
     Египет  0   Трето место
   Белгија  5
2 јуни - Амстердам 9 јуни - Амстердам
   Луксембург  3  
   Аргентина  6    Италија  11
29 мај - Амстердам
     Белгија  3      Египет  3
   Аргентина  11
   САД  2  

Надворешни врски[уреди | уреди извор]