Прејди на содржината

Фудбал на Летните олимписки игри 1900

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 1900
Раководен орган
Дисциплини 1 (мажи)
Игри
1896 1900 1904 1908 1912 1920
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1996 2000
2004 2008 2012 2016 2020
Освојувачи на медали

Фудбалот на Летните олимписки игри 1900 — претставувал демонстративен спорт. Турнирот се одржал во венсанскиот велодром во периодот од 20 до 23 октомври. На турнирот биле одиграни само два натпревари во кои учествувале три клубови од три земји.

Учесници[уреди | уреди извор]

  • Бриселски универзитет од Белгија
  • Унија на Француските друштва од атлетскиот спорт,USFSA XI, од Франција
  • ФК Аптон парк од Лондон.

Резултати[уреди | уреди извор]

Утак. Дата Клуб Држава Резултат Клуб Држава Гледачи
1 20 октомври USFSA XI Франција 0 : 4 (0:2) Аптон парк Велика Британија 500
2 23 октомври USFSA XI Франција 6 : 2 (1:2) Бриселски универзитет Белгија 1.500[1]

Табела[уреди | уреди извор]

Фудбалерите на УСФСА XI.
Место Команда ИГ Д И ГД ГП
1 Велика Британија 1 1 0 4 0
2 Франција 2 1 1 6 6
3 Белгија 1 0 1 2 6

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Пласман Држава
Велика Британија 1 0 0 1
Франција 0 1 0 1
Белгија 0 0 1 1
Вкупно 1 1 1 3

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. ИФФХС, 29. 4. 2013.