Фудбал на Летните олимписки игри 2004 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 2004 (жени)
Податоци за првенството
ЗемјаГрција
Датум на одржување11 август – 28 август
Финални резултати
Шампион  САД (2-ри)
Второ место  Бразил
Трето место  Германија
Четврто место Шведска
Статистики на првенството
Број на натпревари20
Постигнати голови55 (2.75 по натпревар)
Гледачи208.637 (10.432 по натпревар)
2000
2008

Фудбалот на Летните олимписки игри 2004 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Атина, Грција. На турнирот учествувале вкупно 10 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на Бразил, второто Германија, и третото Шведска.

Учесници[уреди | уреди извор]

1: Европа 2: Америка 3: Останатиот свет

Резултати[уреди | уреди извор]

Група Е[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Шведска 2 1 0 1 2 2 0 3
 Нигерија 2 1 0 1 2 2 0 3
 Јапонија 2 1 0 1 1 1 0 3
11 август 2004
18:00
 Шведска 0:1  Јапонија Стадион Пантесалико, Волос
Гледачи: 10 104
Извештај

14 август 2004
18:00
 Јапонија 0:1  Нигерија Стадион Караискакис, Пиреја
Гледачи: 14 126
Извештај

17 август 2004
18:00
 Шведска 2:1  Нигерија Стадион Пантесалико, Волос
Гледачи: 21 597
Извештај

Група Ф[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Германија 2 2 0 0 10 0 +10 6
 Мексико 2 0 1 1 1 3 -2 1
 Кина 2 0 1 1 1 9 -8 1
11 август 2004
18:00
 Германија 8:0  Кина Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 14 657
Извештај

14 август 2004
18:00
 Кина 1:1  Мексико Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 5 112
Извештај

17 август 2004
18:00
 Германија 2:0  Мексико Стадион Караискакис, Пиреја
Гледачи: 26 338
Извештај

Група Г[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 САД 3 2 1 0 6 1 +5 7
 Бразил 3 2 0 1 8 2 +6 6
 Австралија 3 1 1 1 2 2 0 4
 Грција 3 0 0 3 0 11 -11 0
11 август 2004
18:00
 Грција 0:3  САД Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 15 757
Извештај

11 август 2004
18:00
 Бразил 1:0  Австралија Стадион Кафтанзоглио, Солун
Гледачи: 25 152
Извештај

14 август 2004
20:30
 Грција 0:1  Австралија Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 8 857
Извештај

14 август 2004
20:30
 САД 2:0  Бразил Стадион Кафтанзоглио, Солун
Гледачи: 17 123
Извештај

17 август 2004
20:30
 Грција 0:7  Бразил Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 7 214
Извештај

17 август 2004
20:30
 САД 1:1  Австралија Стадион Кафтанзоглио, Солун
Гледачи: 3 320
Извештај

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

20 август 2004
18:00
 Германија 2:1  Нигерија Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 2 531
Извештај

20 август 2004
18:00
 САД 2:1  Јапонија Стадион Кафтанзоглио, Солун
Гледачи: 1 418
Извештај

20 август 2004
21:00
 Мексико 0:5  Бразил Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 3 012
Извештај

20 август 2004
21:00
 Шведска 2:1  Австралија Стадион Пантесалико, Волос
Гледачи: 4 811
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

23 август 2004
18:00
 САД 2:1 (продолжение)  Германија Стадион Панкритио, Ираклион
Гледачи: 5 165
Извештај

23 август 2004
18:00
 Бразил 1:0  Шведска Стадион Пампелопонисијако, Патра
Гледачи: 1 511
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

26 август 2004
18:00
 Германија 1 – 0  Шведска Стадион Караискакис, Пиреја
Гледачи: 10,416
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

26 август 2004
21:00
 САД 2:1 (продолжение)  Бразил Стадион Караискакис, Пиреја
Гледачи: 10 416
Извештај

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  САД (USA) 6 5 1 0 12 4 +8 16
2  Бразил (BRA) 6 4 0 2 15 4 +11 12
3  Германија (GER) 5 4 0 1 14 3 +6 12
4  Шведска (SWE) 5 2 0 3 4 5 –1 6
5  Австралија (AUS) 4 1 1 2 3 4 –1 4
6  Нигерија (NGR) 3 1 0 2 3 4 –1 3
7  Јапонија (JPN) 3 1 0 2 2 3 –1 3
8  Мексико (MEX) 3 0 1 2 1 8 –7 1
9  Кина (CHN) 2 0 1 1 1 9 –8 1
10  Грција (GRE) 3 0 0 3 0 11 –11 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]