Прејди на содржината

Фудбал на Летните олимписки игри 2020 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 2020
Податоци за првенството
ЗемјаЈапонија Јапонија
Датум на одржување22 јули–7 август 2021
Екипи16 (од 6 конфедерации)
Стадиони6 (во 6 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Бразил Бразил (2-ри)
Второ место Шпанија Шпанија
Трето место Мексико Мексико
Четврто местоЈапонија Јапонија
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови93 (2.91 по натпревар)
Гледачи14,291 (0 по натпревар)
ГолгетерБразил Ришарлисон (5)
2016
2024


Фудбал на Летните олимписки игри 2020 (мажи) — било 27-мото издание на олимпискиот фудбалски турнир во машка конкуренција. Турнирот првично бил закажан да се одигра од 23 јули до 8 август 2020 година, но поради пандемијата на КОВИД-19 комплетната Олимпијада била одложена, така што турнирот ќе се одигра од 22 јули до 8 август 2021 година.

Заедно со турнирот во женска конкуренција, фудбалските натпревари на Летните олимписки игри 2020 се одиграле на 6 стадиони во 6 градови низ Јапонија, вклучувајќи го и градот домаќин на Олимпијадата, Токио. Финалето се одиграло на Нисан стадионот во Јокохама.

Бранител на титулата била Олимписката репрезентација на Бразил. На 7 август 2021, Бразил ја одбраниле титулата од претходните игри совладувајќи ја Шпанија во финалето со 2-1 по продолженија.[1]

Распоред на натпреварување[уреди | уреди извор]

Распоредот на натпреварите на машкиот турнир бил објавен на 5 декември 2018.[2]

ГФ Групна фаза ЧФ Четвртфинале ПФ Полуфинале Б 3-то место плејоф Ф Финале
Чет 22 Пет 23 Саб 24 Нед 25 Пон 26 Вто 27 Сре 28 Чет 29 Пет 30 Саб 31 Нед 1 Пон 2 Вто 3 Сре 4 Чет 5 Пет 6 Саб 7
ГФ ГФ ГФ ЧФ ПФ Б Ф

Квалификации[уреди | уреди извор]

Покрај земјата-домаќин Јапонија, 15 машки репрезентации се квалификувале од шест различни континентални конфедерации.

Начин на квалификување Ref. Датум1 Стадион1 Места Квалификувани
Домаќин [3] Н/П Н/П 1 Јапонија Јапонија
Европско првенство под 21 година 2019 [4] 16–30 јуни 2019 Италија Италија
Сан Марино Сан Марино
4 Франција Франција
Германија Германија
Романија Романија
Шпанија Шпанија
ОФК Квалификации за олимпискиот турнир 2019 [5] 21 септември – 5 октомври 2019 Фиџи Фиџи 1 Нов Зеланд Нов Зеланд
Африкански куп на нации под 23 години 2019 [6] 8–22 ноември 2019 Египет Египет 3 Египет Египет
Брег на Слоновата Коска Брег на Слоновата Коска
Јужна Африка Јужна Африка
Азиско првенство под 23 години 2020 [7] 8–26 јануари 2020 Тајланд Тајланд 3 Австралија Австралија
Саудиска Арабија Саудиска Арабија
Јужна Кореја Јужна Кореја
КОНМЕБОЛ пред-олимписки турнир 2020 [8] 18 јануари – 9 февруари 2020 Колумбија Колумбија 2 Аргентина Аргентина
Бразил Бразил
КОНКАКАФ олимписки квалификациски турнир 2020 [9] 18–30 март 2021 Мексико Мексико 2 Хондурас Хондурас
Мексико Мексико
Вкупно   16


Стадиони[уреди | уреди извор]

Турнирот се одржал на шест стадиони во шест градови:

Состави[уреди | уреди извор]

Машкиот турнир е меѓународен турнир со ограничувања на возраста: играчите мора да бидат родени на или по 1 јануари 1997 година, а исто така дозволено е ним да им се приклучат и уште тројца играчи од секоја екипа кој ја надминуваат таа возраст. Секој тим треба да достави состав од 18 играчи, од кои двајца мораат да бидат голмани. Секоја екипа, исто така, може да избере список од четири алтернативни играчи, кои можат да го заменат секој играч во составот во случај на повреда за време на турнирот.[10]

Жреб[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4

Групна фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Јапонија Јапонија 9 3 3 0 0 7 1 +6
2. Мексико Мексико 6 3 2 0 1 8 3 +5
3. Франција Франција 3 3 1 0 2 5 11 -6
4. Јужна Африка Јужна Африка 0 3 0 0 3 3 8 -5


Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Јужна Кореја Јужна Кореја 6 3 2 0 1 10 1 +9
2. Нов Зеланд Нов Зеланд 4 3 1 1 1 3 3 0
3. Романија Романија 4 3 1 1 1 1 4 -3
4. Хондурас Хондурас 3 3 1 0 2 3 9 -6


Група Ц[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Шпанија Шпанија 5 3 1 2 0 2 1 +1
2. Египет Египет 4 3 1 1 1 2 1 +1
3. Аргентина Аргентина 4 3 1 1 1 2 3 -1
4. Австралија Австралија 3 3 1 0 2 2 3 -1


Група Д[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1. Бразил Бразил 7 3 2 1 0 7 3 +4
2. Брег на Слоновата Коска Брег на Слоновата Коска 5 3 1 2 0 3 2 +1
3. Германија Германија 3 3 1 1 1 6 7 -1
4. Саудиска Арабија Саудиска Арабија 0 3 0 0 3 4 8 -4


Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Во нокаут фазата, ако натпреварот заврши нерешено по регуларните 90 минути игра, ќе се играат продолженија (двапати по 15 минути). Ако резултатот остане изедначен и по продолженијата, натпреварот ќе биде решен по изведување пенали.[10]

Резултати[уреди | уреди извор]

 
ЧетвртфиналеПолуфиналеНатпревар за златен медал
 
          
 
31 јули – Кашима
 
 
Јапонија Јапонија (п)0 (4)
 
3 август – Саитама
 
Нов Зеланд Нов Зеланд0 (2)
 
Јапонија Јапонија0
 
31 јули – Рифу
 
Шпанија Шпанија (прод.)1
 
Шпанија Шпанија (прод.)5
 
7 август – Јокохама
 
Брег на Слоновата Коска Брег на Слоновата Коска2
 
Бразил Бразил (прод.)2
 
31 јули – Јокохама
 
Шпанија Шпанија1
 
Јужна Кореја Јужна Кореја3
 
3 август – Кашима
 
Мексико Мексико6
 
Мексико Мексико0 (1)
 
31 јули – Саитама
 
Бразил Бразил (п)0 (4) Натпревар за бронзен медал
 
Бразил Бразил1
 
6 август – Саитама
 
Египет Египет0
 
Мексико Мексико3
 
 
Јапонија Јапонија1
 

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]


Натпревар за бронзен медал[уреди | уреди извор]

Натпревар за златен медал[уреди | уреди извор]

7 август 2021 (2021-08-07) Бразил Бразил 2–1 (прод.) Шпанија Шпанија Јокохама
20:30
Извештај Стадион: Стадион Нисан
Гледачи: 0
Судија: Австралија Крис Бит
Бразил[12]
Шпанија[12]
GK 1 Сантос
RB 13 Дани Алвес
CB 15 Нино
CB 3 Диего Карлос
LB 6 Гиљерме Арана добил жолт картон во 20-тата минута 20'
CM 5 Даглас Луис добил жолт картон во 89-тата минута 89'
CM 8 Бруно Гимараеш
RW 11 Антони заменет 112'
AM 9 Матеус Куња добил жолт картон во 64-тата минута 64' заменет 91'
LW 20 Клаудињо заменет 106'
CF 10 Ришарлисон добил жолт картон во 31-вата минута 31' заменет 114'
Замени:
GK 12 Брено
DF 4 Рикардо Граса
MF 2 Габриел Менино влегол во игра 112'
MF 18 Матеус Енрике
MF 19 Реиниер влегол во игра 106'
FW 7 Паулињо влегол во игра 114'
FW 17 Малком влегол во игра 91'
Селектор:
Андре Жардине
GK 1 Унаи Симон
RB 18 Оскар Хил заменет 91'
CB 12 Ерик Гарсија добил жолт картон во 27-мата минута 27'
CB 4 Пау Торес
LB 3 Марк Кукурела заменет 91'
DM 6 Мартин Зубименди заменет 112'
CM 8 Микел Мерино заменет 46'
CM 16 Педри
RF 7 Марко Асенсио заменет 46'
CF 11 Микел Ојарсабал заменет 104'
LF 19 Дани Олмо
Замени:
GK 13 Алваро Фернандес
DF 5 Хесус Ваљехо влегол во игра 91'
DF 20 Хуан Миранда влегол во игра 91'
MF 14 Карлос Солер влегол во игра 46'
MF 15 Јон Монкајола влегол во игра 112'
MF 21 Брајан Хил добил жолт картон во 105+1-тата минута 105+1' влегол во игра 46'
FW 9 Рафа Мир влегол во игра 104'
Селектор:
Луис де ла Фуенте

Помошни судии:
Австралија Антон Шетинин
Австралија Џорџ Лакринидис
Четврти судија:
Португалија Артур Соарес Дијас
Video assistant referee:
Катар Абдула Ал-Мари
ВАР помошни судии:
Сингапур Мухамад Таки
САД Крис Пенсо

Листа на стрелци[уреди | уреди извор]

На првенството беа постигнати 93 голови на 32 натпревари, просечно 2.91 голови по натпревар.

Source: FIFA

5 гола
4 гола

3 гола

2 гола

1 гол

автоголови

Табела[уреди | уреди извор]

Место[13] Земја Н П Н П ГР ДГ ПГ Бод. Краен резултат
1 Бразил Бразил 6 4 2 0 10 4 +6 14 Златен медал
2nd Шпанија Шпанија 6 3 2 1 9 5 +4 11 Сребрен медал
3rd Мексико Мексико 6 4 1 1 17 7 +10 13 Бронзен медал
4 Јапонија Јапонија (Д) 6 3 1 2 8 5 +3 10 Четврто место
5 Јужна Кореја Јужна Кореја 4 2 0 2 13 7 +5 6 Елиминирани во
четвртфиналето
6 Нов Зеланд Нов Зеланд 4 1 1 2 3 3 0 5
7 Брег на Слоновата Коска Брег на Слоновата Коска 4 1 2 1 5 7 -2 5
8 Египет Египет 4 1 1 2 2 2 0 4
9 Германија Германија 3 1 1 1 6 7 -1 4 Елиминирани во
групната фаза
10 Аргентина Аргентина 3 1 1 1 2 3 -1 4
11 Романија Романија 3 1 1 1 1 4 –3 4
12 Австралија Австралија 3 1 0 2 2 3 -1 3
13 Франција Франција 3 1 0 2 5 11 –6 3
14 Хондурас Хондурас 3 1 0 2 3 9 –6 3
15 Саудиска Арабија Саудиска Арабија 3 0 0 3 4 8 –4 0
16 Јужна Африка Јужна Африка 3 0 0 3 3 8 –5 0

Освојувачи на медали[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Бразил (BRA)  Шпанија (ESP)  Мексико (MEX)

За медалистите по фудбалери притиснете тука.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Brazil edge Spain in men's Olympic football final thanks to Malcom's magic“. Guardian. 7 August 2021. Посетено на 9 August 2021.
 2. „Match schedule for Tokyo 2020“.
 3. FIFA.com. „Olympic Football Tournaments 2020 - Men - News - The road to Tokyo - FIFA.com“. www.fifa.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-06-23. Посетено на 2020-02-14.
 4. „Under-21 EURO 2019: all you need to know“. uefa.com. 16 October 2018.
 5. „Olympic Qualifier Draw complete“. Oceania Football Confederation. 7 May 2019.
 6. „CAF confirms 2019 Total U-23 Africa Cup of Nations in Egypt will be played in November“. Ghana Soccernet. 29 September 2018.
 7. „FA Thailand proposed as 2020 AFC U-23 Championship host“. AFC. Посетено на 30 August 2018.
 8. „Colombia será sede del Campeonato Sudamericano Preolímpico Sub-23 del 2020“. conmebol.com. 14 August 2018.
 9. „Concacaf confirms Guadalajara to host Men's Olympic Qualifiers in March 2021“. CONCACAF. 14 January 2021.
 10. 10,0 10,1 „Regulations for the Olympic Football Tournaments Tokyo 2020“ (PDF). FIFA.com. Архивирано од изворникот (PDF) на 2020-05-18. Посетено на 9 јули 2021.
 11. „Attendance Summary“ (PDF). Olympics.com. 24 July 2021. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-07-25. Посетено на 31 July 2021.
 12. 12,0 12,1 „Tactical Starting Line-up: Match 28, BRA vs ESP“ (PDF). Olympics.com. 7 August 2021. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-10-06. Посетено на 7 August 2021.
 13. „Final standing of men's football tournament“. Rio 2016 official website. 17 August 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-25. Посетено на 2021-08-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]