Прејди на содржината

Фудбал на Летните олимписки игри 2008 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 2008 (жени)
Податоци за првенството
ЗемјаКина
Датум на одржување6 август – 21 август
Екипи12 (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 5 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  САД (3-ти)
Второ место  Бразил
Трето место  Германија
Четврто место Јапонија
Статистики на првенството
Број на натпревари26
Постигнати голови64 (2.46 по натпревар)
Гледачи740.014 (28.462 по натпревар)
2004
2012


Фудбалот на Летните олимписки игри 2008 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Пекинг, Кина. На турнирот учествувале вкупно 12 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на САД, второто Германија, и третото Јапонија.

Учесници[уреди | уреди извор]

1: Азија 2: Америка 3: Европа 3: Останатиот свет

Резултати[уреди | уреди извор]

Група Е[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Кина 3 2 1 0 5 2 +3 7
 Шведска 3 2 0 1 4 3 +1 6
 Канада 3 1 1 1 4 4 0 4
 Аргентина 3 0 0 3 1 5 -4 0
6 август 2008
17:00
 Аргентина 1:2  Канада Стадион Тјенцин, Тјенцин
Гледачи: 23 201

6 август 2008
19:45
 Кина 2:1  Шведска Стадион Тјенцин, Тјенцин
Гледачи: 37 902

9 август 2008
17:00
 Шведска 1:0  Аргентина Стадион Тјенцин, Тјенцин
Гледачи: 38 293

9 август 2008
19:45
 Канада 1:1  Кина Стадион Тјенцин, Тјенцин
Гледачи: 52 600

12 август 2008
19:45
 Кина 2:0  Аргентина Стадион Квинхуангдао, Квинхуангдао
Гледачи: 31 492

12 август 2008
19:45
 Шведска 2:1  Канада Пекинг
Гледачи: 51 112

Група Ф[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Бразил 3 2 1 0 5 2 +3 7
 Германија 3 2 1 0 2 0 +2 7
 Северна Кореја 3 1 0 2 2 3 -1 3
 Нигерија 3 0 0 3 1 5 -4 0
6 август 2008
17:00
 Германија 0:0  Бразил Стадион Шенјанг, Шенјанг
Гледачи: 20 703

6 август 2008
19:45
 Северна Кореја 1:0  Нигерија Стадион Шенјанг, Шенјанг
Гледачи: 24 084

9 август 2008
17:00
 Нигерија 0:1  Германија Стадион Шенјанг, Шенјанг
Гледачи: 19 266

9 август 2008
19:45
 Бразил 2:1  Северна Кореја Стадион Шенјанг, Шенјанг
Гледачи: 19 616

12 август 2008
17:00
 Северна Кореја 0:1  Германија Стадион Тјенцин, Тјенцин
Гледачи: 12 387

12 август 2008
17:00
 Нигерија 1:3  Бразил Пекинг
Гледачи: 51 112

)

Група Г[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 САД 3 2 0 1 5 2 +3 6
 Норвешка 3 2 0 1 4 5 -1 6
 Јапонија 3 1 1 1 7 4 +3 4
 Нов Зеланд 3 0 1 2 2 7 -5 1
6 август 2008
17:00
 Јапонија 2:2  Нов Зеланд Стадион Квинхуангдао, Квинхуангдао
Гледачи: 10 270

6 август 2008
19:45
 Норвешка 2:0  САД Стадион Квинхуангдао, Квинхуангдао
Гледачи: 17 673

9 август 2008
17:00
 САД 1:0  Јапонија Стадион Квинхуангдао, Квинхуангдао
Гледачи: 16 912

9 август 2008
19:45
 Нов Зеланд 0:1  Норвешка Стадион Квинхуангдао, Квинхуангдао
Гледачи: 7 285

12 август 2008
19:45
 Норвешка 1:5  Јапонија Стадион Шангај, Шангај
Гледачи: 16 872

12 август 2008
19:45
 САД 4:0  Нов Зеланд Стадион Шенјанг, Шенјанг
Гледачи: 12 453

Табела за трето место[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Јапонија 3 1 1 1 7 4 +3 4
 Канада 3 1 1 1 4 4 0 4
 Северна Кореја 3 1 0 2 2 3 -1 3

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Злато
                           
  Ф1   Бразил 2  
Г2   Норвешка 1  
  Ф1   Бразил 4  
  Ф2   Германија 1  
Е2   Шведска 0
  Ф2   Германија 2  
    Ф1   Бразил 0
  Г1   САД 1
  E1   Кина 0  
Г3   Јапонија 2  
  Г3   Јапонија 2 Бронза
  Г1   САД 4  
Г1   САД 2 Ф2   Германија 2
  E3   Канада 1   Г3   Јапонија 0

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

15 август 2008
18:00
 САД 2:1 (продолжение)  Канада Стадион Шангај, Шангај
Гледачи: 26 129

15 август 2008
18:00
 Бразил 2:1  Норвешка Стадион Тјенцин, Тјенцин
Гледачи: 26 174

15 август 2008
21:00
 Шведска 0:2 (продолжение)  Германија Стадион Шенјанг , Шенјанг
Гледачи: 17 209

15 август 2008
21:00
 Кина 0:2  Јапонија Стадион Квинхуангдао, Квинхуангдао
Гледачи: 28 459

Полуфинале[уреди | уреди извор]

18 август 2008
18:00
 Бразил 4:1  Германија Стадион Шангај, Шангај
Гледачи: 26 976

18 август 2008
21:00
 САД 4:2  Јапонија Пекинг
Гледачи: 50 937

Бронза[уреди | уреди извор]

21 август 2008
18:00
 Германија 2:0  Јапонија Пекинг
Гледачи: 49 285

Финале[уреди | уреди извор]

21 август 2008
21:00
 Бразил 0:1 (продолжение)  САД Пекинг
Гледачи: 51 612

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  САД (USA) 6 5 0 1 12 5 +7 15
2  Бразил (BRA) 6 4 1 1 11 5 +6 13
3  Германија (GER) 6 4 1 1 7 4 +3 13
4  Јапонија (JPN) 6 2 1 3 11 10 +1 7
5  Кина (CHN) 4 2 1 1 5 4 +1 7
6  Шведска (SWE) 4 2 0 2 4 5 –1 6
7  Норвешка (NOR) 4 2 0 2 5 7 –2 6
8  Канада (CAN) 4 1 1 2 5 6 −1 4
9  Северна Кореја (PRK) 3 1 0 2 2 3 −1 3
10  Нов Зеланд (NZL) 3 0 1 2 2 7 −5 1
11  Аргентина (ARG) 3 0 0 3 1 5 −4 0
 Нигерија (NGR) 3 0 0 3 1 5 −4 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Olympic Football Tournaments Beijing 2008 - Women Архивирано на 26 јули 2015 г., FIFA.com
  • RSSSF Summary
  • „Sports Competition Schedule“. BOCOG. 2006-04-17. Архивирано од изворникот на 2006-08-10. Посетено на 2006-08-10.
  • „Athletics“. ( Sports). International Olympic Committee. 2006. Посетено на 2006-08-10. Надворешна врска во |work= (help)
  • „Programme of the Games of the XXIX Olympiad, Beijing 2008“ (PDF). International Olympic Committee. Посетено на 2006-08-10.
  • FIFA Technical Report Архивирано на 24 септември 2015 г.