Фудбал на Летните олимписки игри 1964

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 1964
Податоци за првенството
ЗемјаЈапонија
Датум на одржување11-23 октомври
Екипи14 (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 4 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Унгарија
Второ место Silver medal blank.svg Чехословачка
Трето место Bronze medal blank.svg Источна Германија
Статистики на првенството
Број на натпревари29
Постигнати голови123 (4.24 по натпревар)
1960
1968


Фудбалот на Летните олимписки игри 1964 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Токио, Јапонија. На турнирот учествувале вкупно 14 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на Унгарија, второто Чехословачка и третото Источна Германија.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Германија 3 2 1 0 7 1 +6 5
 Романија 3 2 1 0 5 2 +3 5
 Мексико 3 0 1 2 2 6 −4 1
 Иран 3 0 1 2 1 6 −5 1
11 октомври 1964
14:00
 Романија 3 – 1  Мексико Омија

Посетеност: 12932

Извештај

11 октомври 1964
14:00
 Германија 4 – 0  Иран Канагава

Посетеност: 12.671

Извештај

13 октомври 1964
14:00
 Иран 1 – 1  Мексико Токио

Посетеност: 15938

Извештај

13 октомври 1964
14:00
 Германија 1 – 1  Романија Токио

Посетеност: 18970

Извештај

15 октомври 1964
14:00
 Германија 2 – 0  Мексико Канагава

Посетеност: 12814

Извештај

15 октомври 1964
14:00
 Романија 1 – 0  Иран Омија

Посетеност: 13026

Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Унгарија 2 2 0 0 12 5 +7 4
 Југославија 2 1 0 1 8 7 +1 2
 Мароко 2 0 0 2 1 9 −8 0
 Северна Кореја Withdrew
11 октомври 1964
14:00
 Унгарија 6 – 0  Мароко Олимписки стадион Токио
Гледачи: 65793
Извештај

13 октомври 1964
14:00
 Југославија 3 – 1  Мароко Канагава
Гледачи: 12675
Извештај

15 октомври 1964
14:00
 Унгарија 6 – 5  Југославија Токио
Гледачи: 19316
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Чехословачка 3 3 0 0 12 2 +10 6
 Обединета Арапска Република 3 1 1 1 12 6 +6 3
 Бразил 3 1 1 1 5 2 +3 3
 Јужна Кореја 3 0 0 3 1 20 −19 0
12 октомври 1964
14:00
 Бразил 1 – 1  Обединета Арапска Република Токио

Посетеност: 16450

Извештај

12 октомври 1964
14:00
 Чехословачка 6 – 1  Јужна Кореја Омија

Посетеност: 12943

Извештај

14 октомври 1964
14:00
 Чехословачка 5 – 1  Обединета Арапска Република Токио

Посетеност: 15903

Извештај

14 октомври 1964
14:00
 Бразил 4 – 0  Јужна Кореја Канагава

Посетеност: 12672

Извештај

16 октомври 1964
14:00
 Обединета Арапска Република 10 – 0  Јужна Кореја Токио

Посетеност: 16039

Извештај

16 октомври 1964
14:00
 Чехословачка 1 – 0  Бразил Омија

Посетеност: 13120

Извештај

Група Д[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Гана 2 1 1 0 4 3 +1 3
 Јапонија 2 1 0 1 5 5 0 2
 Аргентина 2 0 1 1 3 4 −1 1
 Италија Withdrew
12 октомври 1964
14:00
 Аргентина 1 – 1  Гана Канагава

Посетеност: 12452

Извештај

14 октомври 1964
14:00
 Јапонија 3 – 2  Аргентина Токио

Посетеност: 19049

Извештај

16 октомври 1964
14:00
 Јапонија 2 – 3  Гана Токио

Посетеност:

Извештај

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

18 октомври 1964
14:00
 Германија 1 – 0  Југославија Токио

Посетеност: 15767

Извештај

18 октомври 1964
14:00
 Унгарија 2 – 0  Романија Канагава

Посетеност: 12841

Извештај

18 октомври 1964
14:00
 Обединета Арапска Република 5 – 1  Гана Омија

Посетеност: 13121

Извештај

18 октомври 1964
14:00
 Чехословачка 4 – 0  Јапонија Токио

Посетеност: 18940

Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

20 октомври 1964
14:00
 Унгарија 6 – 0  Обединета Арапска Република Токио

Посетеност:

Извештај

20 октомври 1964
14:00
 Чехословачка 2 – 1  Германија Токио

Посетеност: 19435

Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

23 октомври 1964
12:00
 Германија 3 – 1  Обединета Арапска Република Олимписки стадион Токио

Посетеност: 65610

Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

23 октомври 1964
16:30
 Унгарија 2 – 1  Чехословачка Олимписки стадион Токио

Посетеност: 65610

Извештај

Прва фаза[уреди | уреди извор]

20 октомври 1964
14:00
 Јапонија 1 – 6  Југославија Стадион Нагаи Осака

Посетеност: 20000

Извештај
20 октомври 1964
14:00
 Романија 4 – 2  Гана Кјото

Посетеност: 10000

Извештај

5 место[уреди | уреди извор]

22 октомври 1964
14:00
 Романија 3 – 0  Југославија Стадион Нагаи Осака

Посетеност: 10000

Извештај
  Четвртфинале Полуфинале Финале
  Обединета Арапска Република 5
  Гана 1
  Обединета Арапска Република 0
  Унгарија 6
  Унгарија 2
  Романија 0
  Унгарија 2
  Чехословачка 1
  Чехословачка 4
  Јапонија 0
  Чехословачка 2 Third place
  Германија 1
  Германија 1   Германија 3
  Југославија 0   Обединета Арапска Република 1

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  Унгарија (HUN) 5 5 0 0 22 6 +16 10
2  Чехословачка (TCH) 6 5 0 1 19 5 +4 10
3  Германија (EUA) 6 4 1 1 12 4 +8 9
4  Египет (EGY) 6 2 1 3 18 16 +2 5
5  Романија (ROU) 6 4 1 1 12 6 +6 9
6  Југославија (YUG) 5 2 0 3 14 12 +2 4
7  Гана (GHA) 4 1 1 2 7 12 −5 3
8  Јапонија (JPN) 4 1 0 3 6 15 −9 2
9  Бразил (BRA) 3 1 1 1 5 2 +3 3
10  Аргентина (ARG) 2 0 1 1 3 4 −1 1
11  Мексико (MEX) 3 0 1 2 2 6 −4 1
12  Иран (IRI) 3 0 1 2 1 6 −5 1
13  Мароко (MAR) 2 0 0 2 1 9 −8 0
14  Јужна Кореја (KOR) 3 0 0 3 1 20 −19 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]