Фудбал на Летните олимписки игри 1948

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 1948
Податоци за првенството
ЗемјаОбединето Кралство
Датум на одржување26 јули – 13 август
Екипи18 (од 5 конфедерации)
Стадиони13 (во 13 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Шведска (1-ви)
Второ место Silver medal blank.svg Југославија
Трето место Bronze medal blank.svg Данска
Статистики на првенството
Број на натпревари18
Постигнати голови102 (5.67 по натпревар)
1936
1952


Фудбалот на Летните олимписки игри 1948 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Лондон, Обединето Кралство. На турнирот учествувале вкупно 18 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на Шведска, второто Југославија и третото Данска.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарна фаза[уреди | уреди извор]

26 јули 1948
18:00
Луксембург  6–0  Авганистан Голдстоун граунд, Брајтон
Гледачи: 5,000
Извештај

26 јули 1948
18:00
Холандија  3–1  Ирска Фратон парк, Портсмут
Гледачи: 8,000
Извештај

Прва фаза[уреди | уреди извор]

31 јули 1948
18:30
Југославија  6–1  Луксембург Крејвен котиџ, Фулам
Гледачи: 7,000
Извештај

31 јули 1948
18:30
Данска  3–1 (продолжение)  Египет Селхерст Парк, Саут Норвуд
Гледачи: 12,000
Извештај

31 јули 1948
18:30
Обединето Кралство  4–3 (aet)  Холандија Стадион Арсенал, Хајбери
Гледачи: 21,000
Извештај

31 јули 1948
18:30
Франција  2–1  Индија Лин Роуд стадион, Илфорд
Гледачи: 17,000
Извештај

2 август 1948
18:30
Турција  4–0 Flag of the Republic of China.svg Кина Грин Понд Роуд, Валтамсто
Гледачи: 3,000
Извештај

2 август 1948
18:30
Шведска  3–0  Австрија Вајт Харт Лејн , Тотенхем
Гледачи: 9,514
Извештај

2 август 1948
18:30
Јужна Кореја  5–3  Мексико Чемпион хил, Далвич
Гледачи: 6,500
Извештај

2 август 1948
18:30
Италија  9–0  САД Грифин парк, Брентфорд
Гледачи: 20,000
Извештај

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

5 август 1948
18:30
Југославија  3–1  Турција Lynn Road Stadium, Ilford
Гледачи: 8,000
Извештај

5 август 1948
18:30
Шведска  12–0  Јужна Кореја Селхерст Парк, Саут Норвуд
Гледачи: 7,110
Извештај

5 август 1948
18:30
Обединето Кралство  1–0  Франција Крејвен котиџ, Фулам
Гледачи: 25,000
Извештај

5 август 1948
18:30
Данска  5–3  Италија Стадион Арсенал, Хајбери
Гледачи: 25,000
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

10 август 1948
18:30
Шведска  4–2  Данска Стадион Вембли, Вембли
Гледачи: 20,000
Извештај

11 август 1948
18:30
Обединето Кралство  1–3  Југославија Стадион Вембли, Вембли
Гледачи: 40,000
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

13 август 1948
14:00
Обединето Кралство  3–5  Данска Стадион Вембли, Вембли
Гледачи: 50,000
Извештај

Злато[уреди | уреди извор]

13 август 1948
18:30
Шведска  3–1  Југославија Стадион Вембли, Вембли
Гледачи: 60,000
Извештај

Последна фаза[уреди | уреди извор]

  Прелиминарна фаза Прва фаза Четвртфинале Полуфинале Финале
                                               
   
   
    Југославија 6  
      Луксембург 1  
  Луксембург 6
  Авганистан 0  
    Југославија 3  
    Турција 1  
   
   
    Турција 4
      Кина 0  
 
   
    Југославија 5  
    Обединето Кралство 3  
   
   
    Обединето Кралство (Продолжение) 4
      Холандија 3  
  Холандија 3
  Ирска 1  
    Обединето Кралство 1
    Франција 0  
   
   
    Франција 2
      Индија 1  
 
   
  Југославија 1
  Шведска 3
   
   
    Шведска 3  
      Австрија 0  
 
   
    Шведска 12  
    Јужна Кореја 0  
   
   
    Јужна Кореја 5
      Мексико 3  
 
   
    Шведска 4
    Данска 2  
   
   
    Данска (Продолжение) 3
      Египет 2  
 
   
    Данска 5       
    Италија 3         
   
   
    Италија 9
      САД 0  
 
   

Наводи[уреди | уреди извор]