Прејди на содржината

Брајтон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Брајтон (англиски: Brighton) е место во Обединетото Кралство во Англија. Се наоѓа на јужната страна на Англија и заедно со местото Хоув го сочинува градот Брајтон и Хоув. Брајтон е едно од омилените англиски летовалишта. Со проценката од 2007 во градот живеело 141.268 жители.

Историја[уреди | уреди извор]

Од 1823 година кога е во Брајтон заграден од Кралски павиљон – летњиковец, започнува развојот на градот. Порастот на бројот на жители започнува од 1841 године кога дооаѓа железница. Брајтон од тогаш има постојан раст на жители кој достигнува врхунец од 1961 година со преку 160.000 жители.

Брајтон е многу популарно туристичко одредиште, со посета на околу 8 милиони туристи секоја година. Голем број луѓе се привлечени од нивните хотели, ресторани, продавници и забава. Брајтон и Хов е исто така образовен центар со два универзитети и 22 училишта англиски. Младите луѓе од целиот свет доаѓаат да учат и да го подобрат англискиот јазик.

Население[уреди | уреди извор]

Со процена, во градот во 2008 година живееле 141.268 жители.

Туризам[уреди | уреди извор]

Плажата претставува главна атракција со разновиднии пабови, барови, ресторани, ноќни клубови и разновидни забави измеѓу два мола. Бидејќи Брајтон се наоѓа на помалку од час возот од Лондон, стана многу популарно одредиште за жителите на главниот град. Во источниот дел од брегот постои една од најголемите марини во Европа.