Брајтон и Хоув

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брајтон и Хоув
Brighton and Hove City of Brighton and Hove
град
Брајтон на картата на Источен Сасекс
Брајтон на картата на Источен Сасекс
Држава  Обединето Кралство
Сојузна држава  Англија
Регион Југосточна Англија
Округ Сасекс
Церемонијален округ Источен Сасекс
Адм. центар Хоув
Основан 1 април 1997
Градски статус 31 January 2001
Површина
 • град 8,800 km2 (33,80 sq mi)
 • Градска 89,4 km2 (345 sq mi)
Население
 • Градскo 474.485
 • Градска 5.304/km2 (13.74/sq mi)
 • Метро 769.000
 • Етнички групи
(2011)
80,5% Британци-белци
8,5% други белци
3,7% мешани
3% Азијци
1,5% Црнци
1,1% Кинези
0,8% Арапи
2,1% други
Часовен појас Средно време по Гринич (UTC)
 • Лете (DST) Британско летно време (UTC+1)
Поштенска област BN (1, 2, 3, 41)
ONS code 00ML (ONS)
E06000043 (GSS)
ISO 3166-2 GB-BNH
Мреж. место brighton-hove.gov.uk

Брајтон и Хоув (англиски: Brighton and Hove) е град во Обединетото Кралство. Градот се наоѓа во Источен Сасекс, во Англија. Според пописот од 2011 година, градот имал население од 273,400 што го прави најголем крајбрежен ресорт во државата.

Градот Брајтон и Хоув бил формиран како унитарна единица во 1997 година, а како статус на град бил назначен во 2001 година од страна на кралицата Елизабета II. Често градот се именува само како Брајтон и голем број од мештаните се уште си ги сметаат Брајтон и Хоув за посебни градови.

Економија[уреди | уреди извор]

Економијата на градот се базира на услуги, со големо осврнување кон креативната, дигиталната и електронската технологија. Турзимот и забавата се важни економски сектори. Градот има многу хотели и забавни атракции.

Според пописот од 2011 бројот на баратели на државна помош за невработеност паднал за разлика од минатиот попис, па така од 10.1% во 2001 паднал на 4.5% во 2011.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]