Фудбал на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фудбал на Летните олимписки игри 2004
Податоци за првенството
Земја Грција
Датум на одржување 11 август - 28 август
Екипи 16 (мажи) + 10 (жени) (од 6 фудбалски сојузи)
Стадиони(во 6 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg Шаблон:Country data 23 (мажи)
 САД (жени)
Второ место Silver medal blank.svg Шаблон:Country data 23 (мажи)
 Бразил (жени)
Трето место Bronze medal blank.svg Шаблон:Country data 23 (мажи)
 Германија (жени)
Четврто место Шаблон:Country data 23 (мажи)
 Шведска (жени)
Статистики на првенството
Број на натпревари 52
Постигнати голови 156 (3 по натпревар)
Гледачи 601.052 (11.559 по натпревар)
2000
2008

Фудбалот на Летните олимписки игри 2004 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Атина, Грција и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  Аргентина (ARG)  Парагвај (PAR)  Италија (ITA)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  САД (USA)  Бразил (BRA)  Германија (GER)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]