Фудбал на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 2004
Податоци за првенството
ЗемјаГрција
Датум на одржување11 август - 28 август
Екипи16 (мажи) + 10 (жени) (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 6 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Предлошка:Country data 23 (мажи)
 САД (жени)
Второ место Предлошка:Country data 23 (мажи)
 Бразил (жени)
Трето место Предлошка:Country data 23 (мажи)
 Германија (жени)
Четврто местоПредлошка:Country data 23 (мажи)
 Шведска (жени)
Статистики на првенството
Број на натпревари52
Постигнати голови156 (3 по натпревар)
Гледачи601.052 (11.559 по натпревар)
2000
2008

Фудбалот на Летните олимписки игри 2004 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Атина, Грција и тоа во машка и во женска конкуренција.

Медали[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Мажи  Аргентина (ARG)  Парагвај (PAR)  Италија (ITA)

Жени[уреди | уреди извор]

Настан Злато Сребро Бронза
Жени  САД (USA)  Бразил (BRA)  Германија (GER)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]