Фудбал на Летните олимписки игри 2000 (мажи)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 2000 (мажи)
Податоци за првенството
ЗемјаАвстралија
Датум на одржување13 – 30 септември
Екипи16 (од 6 конфедерации)
Стадиони(во 5 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Предлошка:Country data 23 (1-ви)
Второ место Предлошка:Country data 23
Трето место Предлошка:Country data 23
Четврто местоПредлошка:Country data 23
Статистики на првенството
Број на натпревари32
Постигнати голови103 (3.22 по натпревар)
Гледачи1.034.500 (32.328 по натпревар)
1996
2004


Фудбалот на Летните олимписки игри 2000 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри во машка конкуренција. Турнирот се одржал во Сиднеј, Австралија. На турнирот учествувале вкупно 16 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на Камерун, второто Шпанија, и третото Чиле.

Учесници[уреди | уреди извор]

1: Африка 2: Америка 3: Европа 4: Останатиот свет

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 1 0 5 2 +3 7
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 7 6 +1 5
Предлошка:Country data 23 3 1 1 1 6 7 -1 4
Предлошка:Country data 23 3 0 0 3 3 6 -3 0
13 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 0 – 1 Предлошка:Country data 23 Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 93 252
Извештај

13 септември 2000
18:30
Предлошка:Country data 23 3 – 3 Предлошка:Country data 23 Стадион Хиндмарш, Аделаида
Гледачи: 13 386
Извештај

16 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 2 – 3 Предлошка:Country data 23 Стадион Сиднеј, Сиднеј
Гледачи: 38 080
Извештај

16 септември 2000
18:30
Предлошка:Country data 23 3 – 1 Предлошка:Country data 23 Стадион Хиндмарш, Аделаида
Гледачи: 18 301
Извештај

19 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 1 – 2 Предлошка:Country data 23 Стадион Сиднеј, Сиднеј
Гледачи: 37 788
Извештај

19 септември 2000
18:30
Предлошка:Country data 23 1 – 1 Предлошка:Country data 23 Стадион Хиндмарш, Аделаида
Гледачи: 18 340
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 7 3 +4 6
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 6 3 +3 6
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 2 3 -1 6
Предлошка:Country data 23 3 0 0 3 1 7 -6 0
14 септември 2000
18:30
Предлошка:Country data 23 0 – 3 Предлошка:Country data 23 Стадион Хиндмарш, Аделаида
Гледачи: 14 060
Извештај

14 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 1 – 4 Предлошка:Country data 23 Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 22 654
Извештај

17 септември 2000
18:30
Предлошка:Country data 23 1 – 0 Предлошка:Country data 23 Стадион Хиндмарш, Аделаида
Гледачи: 12 753
Извештај

17 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 1 – 3 Предлошка:Country data 23 Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 58 061
Извештај

20 септември 2000
18:30
Предлошка:Country data 23 1 – 0 Предлошка:Country data 23 Стадион Хиндмарш, Аделаида
Гледачи: 16 309
Извештај

20 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 2 – 0 Предлошка:Country data 23 Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 24 623
Извештај

Група Ц[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 6 4 +2 5
Предлошка:Country data 23 3 1 2 0 5 4 +1 5
Предлошка:Country data 23 3 1 0 2 6 8 -2 3
Предлошка:Country data 23 3 0 2 1 5 6 -1 2
13 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 2 – 2 Предлошка:Country data 23 Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 24 800
Извештај

13 септември 2000
19:00
Предлошка:Country data 23 3 – 2 Предлошка:Country data 23 Бризбејн Крикет Граунд, Бризбејн
Гледачи: 26 730
Извештај

16 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 1 – 1 Предлошка:Country data 23 Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 22 379
Извештај

16 септември 2000
19:00
Предлошка:Country data 23 2 – 3 Предлошка:Country data 23 Бризбејн Крикет Граунд, Бризбејн
Гледачи: 22 182
Извештај

19 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 3 – 1 Предлошка:Country data 23 Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 19 684
Извештај

19 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 1 – 1 Предлошка:Country data 23 Бризбејн Крикет Граунд, Бризбејн
Гледачи: 23 442
Извештај

Група Д[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 5 4 +1 6
Предлошка:Country data 23 3 2 0 1 4 3 +1 6
Предлошка:Country data 23 3 1 0 2 5 5 0 3
Предлошка:Country data 23 3 1 0 2 4 6 -2 3
14 септември 2000
19:00
Предлошка:Country data 23 3 – 1 Предлошка:Country data 23 Бризбејн Крикет Граунд, Бризбејн
Гледачи: 24 616
Извештај

14 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 1 – 2 Предлошка:Country data 23 Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 17 500
Извештај

17 септември 2000
19:00
Предлошка:Country data 23 1 – 3 Предлошка:Country data 23 Бризбејн Крикет Граунд, Бризбејн
Гледачи: 36 328
Извештај

17 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 1 – 2 Предлошка:Country data 23 Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 15 289
Извештај

20 септември 2000
19:00
Предлошка:Country data 23 1 – 0 Предлошка:Country data 23 Бризбејн Крикет Граунд, Бризбејн
Гледачи: 36 608
Извештај

20 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 2 – 1 Предлошка:Country data 23 Стадион Брус, Канбера
Гледачи: 14 562
Извештај

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

23 септември 2000
18:30
Предлошка:Country data 23 2 – 2 (продолжение) Предлошка:Country data 23 Стадион Хиндмарш, Аделаида
Гледачи: 18 345
Извештај

23 септември 2000
19:00
Предлошка:Country data 23 1 – 2 (продолжение) Предлошка:Country data 23 Бризбејн Крикет Граунд, Бризбејн
Гледачи: 37 332
Извештај

23 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 0 – 1 Предлошка:Country data 23 Стадион Сиднеј, Сиднеј
Гледачи: 38 134
Извештај

23 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 4 – 1 Предлошка:Country data 23 Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 44 425
Извештај

Полуфинале[уреди | уреди извор]

26 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 3 – 1 Предлошка:Country data 23 Стадион Сиднеј, Сиднеј
Гледачи: 39 800
Извештај

26 септември 2000
21:00
Предлошка:Country data 23 1 – 2 Предлошка:Country data 23 Мелбурн Крикет граунд, Мелбурн
Гледачи: 64 338
Извештај

Бронза[уреди | уреди извор]

29 септември 2000
20:00
Предлошка:Country data 23 2 – 0 Предлошка:Country data 23 Стадион Сиднеј, Сиднеј
Гледачи: 26 381
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

30 септември 2000
12:00
Предлошка:Country data 23 2 – 2 (продолжение)
(5 – 3 пен.)
Предлошка:Country data 23 Олимписки стадион, Сиднеј
Гледачи: 104 098
Извештај
  Пенали  
5 – 3

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  Камерун (CMR) 6 3 3 0 11 8 +3 12
2  Шпанија (ESP) 6 4 1 1 12 6 +6 13
3  Чиле (CHI) 6 4 0 2 14 6 +8 12
4  САД (USA) 6 1 3 2 9 11 –2 6
5  Италија (ITA) 4 2 1 1 5 3 +2 7
6  Јапонија (JPN) 4 2 1 1 6 5 +1 7
7  Бразил (BRA) 4 2 0 2 6 6 0 6
8  Нигерија (NGR) 4 1 2 1 8 10 –2 5
9  Јужна Кореја (KOR) 3 2 0 1 2 3 −1 6
10  Хондурас (HON) 3 1 1 1 6 7 –1 4
11  ЈАР (RSA) 3 1 0 2 5 5 0 3
12  Кувајт (KUW) 3 1 0 2 6 8 −2 3
13  Словачка (SVK) 3 1 0 2 4 6 −2 3
14  Чешка (CZE) 3 0 2 1 5 6 −1 2
15  Австралија (AUS) 3 0 0 3 3 6 −3 0
16  Мароко (MAR) 3 0 0 3 1 7 −6 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]