Женска фудбалска репрезентација на Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Женска фудбалска репрезентација на Германија
Прекари(и)Die Nationalelf
(The National Eleven)
СојузGerman Football Association
(Deutscher Fußball-Bund, DFB)
КонфедерацијаUEFA (Europe)
СелекторMartina Voss-Tecklenburg
КапитенAlexandra Popp
Најмногу настапиBirgit Prinz (214)
Најдобар стрелецBirgit Prinz (128)
Домашни бои
Гостински бои
Светско првенство
Учества8
Најдобар резултатChampions (2003, 2007)
Германската репрезентација во 2012 година

Женската фудбалска репрезентација на Германија ( германски: Deutsche Fußballnationalmannschaft der Frauen ) е раководен од Германското фудбалско здружение (DFB).

Германската репрезентација е еден од најуспешните во женскиот фудбал. Тие се двократни светски шампиони, освојувајќи ги турнирите во 2003 и 2007 година. Тие, исто така, се единствената нација која го освоила и машкиот и женскиот турнир. Тимот освоил осум од дванаесетте Европски првенства во УЕФА, шест последователни титули помеѓу 1995 и 2013 година. Германија е една од двете нации што победила и на европскиот турнир за мажи и жени, заедно со Холандија. Германија го освои олимпиското злато во 2016 година, по три последователни бронзени медали на Олимпискиот фудбалски турнир на жените, завршувајќи трети во 2000, 2004 и 2008 година. Биргит Принц го држи рекордот за повеќето настапи и е водечкиот стрелец на сите времиња на тимот. Принц, исто така, постави меѓународни записи; трипати ја доби наградата ФИФА за светски играч на годината и е заеднички втор најдобар стрелец на Светското првенство во женска конкуренција.

Женскиот фудбал бил долго среќен со скептицизам во Германија, а официјалните натпревари биле забранети од ДФБ до 1970 година. Сепак, женската репрезентација порасна во популарност откако освои Светското првенство во 2003 година, бидејќи бил избрана за Германски спортски тим на годината. Почнувајќи од јуни 2018 година, Германија е рангирана на 2-то место во рангирањето на Светски женски светски фудбал.

Историја[уреди | уреди извор]

Рана историја[уреди | уреди извор]

Во 1955 година, фудбалскиот сојуз на Германија одлучил да забрани женски фудбал во сите свои клубови во Западна Германија. Во своето објаснување, ДФБ наведе дека "овој борбен спорт е фундаментално непознат за природата на жените" и дека "телото и душата неизбежно ќе претрпат штета". Понатаму, "приказот на телото го нарушува етикетот и пристојноста".[1] И покрај оваа забрана, повеќе од 150   Неофицијалните меѓународни натпревари се играле во 1950-тите и 1960-тите. На 30 октомври 1970 година, забраната за женски фудбал била укината на годишната конвенција на DFB.[2]

Други фудбалски асоцијации веќе формирале официјални женски државни репрезентации во 1970-тите, DFB одамна останал неповлечен во женскиот фудбал. Во 1981, официјалниот претставник на DFB Хорст Р. Шмит бил поканет да испрати тим на неофицијалното женско светско фудбалско првенство. Шмит ја прифатил поканата, но го крие фактот дека во тоа време Западна Германија немала женска репрезентација.[2] За да се избегне понижување, ДФБ ги испратил германските клупски шампиони Бершки Гладбах 09, кои победиле на турнирот.[3] Гледајќи ја потребата, ДФБ ја основа женската репрезентација во 1982 година. Претседателот на DFB, Херман Нојбергер, го назначи Геро Бисанз, инструктор во колеџот за спорт во Келн, за да го формира тимот.[4]

Награди[уреди | уреди извор]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Германија е една од најуспешните нации на Светското првенство во ФИФА, откако двапати го освои турнирот и еднаш заврши на второто место.[5] Германскиот тим го освои Светското првенство во 2003 и 2007 година.[6][7] На првото Светско првенство во 1991 година завршиле на четвртото место.[8] Во 1995 година, Германија стигнала до финалето на Светскиот куп, но била поразена од Норвешка.[9] Најлошите резултати на тимот биле четврт-финалните загуби на САД во 1999 година,[10] и Јапонија во 2011 година.[11] Генерално, германската екипа се појави во три финалиња на Светското првенство во женска конкуренција, и е петкратен полуфиналист. Тие учествуваа на сите Светски првенства за жени и имаат рекорд од 26-5-8 победа-нерешено.[12]

Олимписки игри[уреди | уреди извор]

Женскиот фудбал дебитираше на Летните олимписки игри во 1996 година, а Бетина Вигман го постигна првиот олимписки гол во првиот натпревар на турнирот. Сепак, Германија не успеа да напредува во фазата на нокаут и беше елиминирана по првиот круг.[13] Четири години подоцна германскиот тим го освои бронзениот медал на Летните олимписки игри 2000 година.[14] Тие повторно го освои третото место и на ниво на 2004 и Летни олимписки игри 2008.[15][16]

Германскиот тим се квалификуваше за сите женски олимписки турнири до 2008 година. Сепак, тие не успеале да се квалификуваат за турнирот во 2012 година, бидејќи УЕФА го искористи Светското првенство 2011 за квалификација, а Германија заврши под Франција и Шведска.[17] Германскиот тим ја победи Шведска на финалето на Олимпијадата во Рио во 2016 година за да го добие својот прв олимписки златен медал.[18]

Наслови[уреди | уреди извор]

Достигнувања
Претходен   од1999 САД   врска=|граничник
Светски шампиони</br> 2003 (прв наслов)</br> 2007 (втор наслов)
Наследник   од2011 Јапонија   врска=|граничник
Претходен   од2012 САД   врска=|граничник
Олимписки шампиони</br> 2016 (прв наслов)
Наследник   од</br> Актуелен
Претходен   од1987 Норвешка   врска=|граничник
Европски шампиони</br> 1989 (прв наслов)</br> 1991 (втор наслов)
Наследник   од1993 Норвешка   врска=|граничник
Претходен   од1993 Норвешка   врска=|граничник
Европски шампиони</br> 1995 (трет наслов)</br> 1997 (четврти наслов)</br> 2001 (петти наслов)</br> 2005 (шеста титула)</br> 2009 (седма титула)</br> 2013 (осми титула)
Наследник   од2017 Холандија   врска=|граничник

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Theweleit, Daniel. Mannschaftsporträt Deutschland. Bundeszentrale für politische Bildung. 10 September 2007. Retrieved 5 August 2008. "Diese Kampfsportart der Natur des Weibes im wesentlichen fremd ist", "Körper und Seele erleiden unweigerlich Schaden", "verletze es Schicklichkeit und Anstand." (германски)
 2. 2,0 2,1 Hoffmann, Eduard and Nendza, Jürgen. Geschichte des Frauenfußballs. Bundeszentrale für politische Bildung. 1 May 2006. Retrieved 5 August 2008. (германски)
 3. Hoffmann, Eduard and Nendza, Jürgen. (2005). "Verlacht, verboten und gefeiert – Zur Geschichte des Frauenfußballs in Deutschland", Landpresse, p. 48. (германски)
 4. Kittmann, Matthias. Aus einer Peinlichkeit wurden Weltmeisterinnen. Die Welt. 22 August 2007. Retrieved 7 August 2008. (германски)
 5. Women's World Cup Overview Архивирано на 29 јуни 2018 г.. FIFA.com. Retrieved 21 June 2015.
 6. FIFA Women’s World Cup USA 2003 Архивирано на 28 април 2020 г.. FIFA.com. Retrieved 21 June 2015.
 7. Germany set the record straight Архивирано на 4 март 2020 г.. FIFA.com. Retrieved 21 June 2015.
 8. FIFA Women's World Cup – China PR 1991 Архивирано на 30 март 2019 г.. FIFA.com. Retrieved 21 June 2015.
 9. FIFA Women's World Cup – Sweden 1995 Архивирано на 12 април 2019 г.. FIFA.com. Retrieved 21 June 2015.
 10. FIFA Women's World Cup – USA 1999 Архивирано на 15 јуни 2015 г.. FIFA.com. Retrieved 21 June 2015.
 11. Germany stunned by tenacious Japan Архивирано на 12 јуни 2019 г.. FIFA.com. 9 July 2011. Retrieved 24 October 2011.
 12. FIFA facts – Women's World Cup Архивирано на 5 март 2016 г.. FIFA.com. Retrieved 11 August 2008.
 13. Women's Olympic Football Tournament Atlanta 1996 Архивирано на 15 ноември 2017 г.. FIFA.com. Retrieved 21 June 2015.
 14. Norwegian Gold Архивирано на 8 април 2014 г.. FIFA.com. Retrieved 21 June 2015.
 15. US vets hold youth at bay one last time Архивирано на 15 ноември 2017 г.. FIFA.com. Retrieved 21 June 2015.
 16. Women's Olympic Football Tournament Beijing 2008, Team Germany[мртва врска]. FIFA.com. Retrieved 21 June 2015.
 17. Jones, Grahme L. "Women's World Cup semifinal losers get consolation prizes". The Los Angeles Times. 14 July 2011. Accessed on 24 October 2011.
 18. Gold for Germany as Neid finishes in style. fifa.com

Надворешни врски[уреди | уреди извор]