Фудбал на Летните олимписки игри 1912

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фудбал на Летните олимписки игри 1912
Податоци за првенството
ЗемјаШведска
Датум на одржување29 јуни - 4 јули
Екипи11
Стадиони(во 2 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион  Обединето Кралство
Второ место  Данска
Трето место  Холандија
1908
1920


Фудбалот на Летните олимписки игри 1912 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри. Турнирот се одржал во Стокхолм, Шведска. На турнирот учествувале вкупно 11 репрезентации.

Првото место го освоил Обединетото Кралство, второто Данска и третото Холандија.

Учесници[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Прва фаза Втора фаза Полуфинале Финале
                           
           
   Велика Британија (GBR)  
30 јуни - Олимписки стадион
  bye    
   Велика Британија (GBR)  7
     Унгарија (HUN)  0  
   Унгарија (HUN)  
2 јули - Олимписки стадион
  bye    
   Велика Британија (GBR)  4
29 јуни - Стадион Тренебергс
     Финска (FIN)  0  
   Италија (ITA)  2
30 јуни - стадион Тренебергс
   Финска (FIN) (продолжение)  3  
   Финска (FIN)  2
     Русија (RUS)  1  
   Русија (RUS)  
4 јули - Олимписки стадион
  bye    
   Велика Британија (GBR)  4
     Данска (DEN)  2
   Данска (DEN)  
30 јуни - Стадион Расунда
  bye    
   Данска (DEN)  7
     Норвешка (NOR)  0  
   Норвешка (NOR)  
2 јули - Олимписки стадион
  bye    
   Данска (DEN)  4
29 јуни - Олимписки стадион
     Холандија (NED)  1   Трето место
   Холандија (NED) (продолжение)  4
30 јуни - Стадион Расунда 4 јули - Стадион Расунда
   Шведска (SWE)  3  
   Холандија (NED)  3    Холандија (NED)  9
29 јуни - Стадион Расунда
     Австрија (AUT)  1      Финска (FIN)  0
   Австрија (AUT)  5
   Германија (GER)  1  

Надворешни врски[уреди | уреди извор]