Фудбал на Летните олимписки игри 1996 (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фудбал на Летните олимписки игри 1996 (жени)
Податоци за првенството
Земја САД
Датум на одржување 20 јули – 3 август
Екипи(од 4 фудбалски сојузи)
Стадиони(во 5 градови домаќини)
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svg  САД[1]
Второ место Silver medal blank.svg  Кина
Трето место Bronze medal blank.svg  Норвешка
Четврто место  Бразил
Статистики на првенството
Број на натпревари 16
Постигнати голови 53 (3.31 по натпревар)
Гледачи 691.762 (43.235 по натпревар)
← -
2000

Фудбалот на Летните олимписки игри 1996 — официјален фудбалски турнир на Олимписките игри во женска конкуренција. Турнирот се одржал во Атланта, САД. На турнирот учествувале вкупно 8 репрезентации.

Првото место го освоила репрезентацијата на САД, второто Кина, и третото Норвешка.

Учесници[уреди | уреди извор]

Група Е[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Кина 3 2 1 0 7 1 +6 7
 САД 3 2 1 0 5 1 +4 7
 Шведска 3 1 0 2 4 5 -1 3
 Данска 3 0 0 3 2 11 -9 0
21 јули 1996
16:00
 САД 3:0  Данска Орландо

21 јули 1996
16:00
 Шведска 0:2  Кина Мајами

23 јули 1996
18:00
 САД 2:1  Шведска Орландо

23 јули 1996
18:00
 Данска 1:5  Кина Мајами

25 јули 1996
18:30
 САД 0:0  Кина Мајами

25 јули 1996
18:30
 Данска 1:3  Шведска Орландо

Група Ф[уреди | уреди извор]

Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
 Норвешка 3 2 1 0 9 4 +5 7
 Бразил 3 1 2 0 5 3 +2 5
 Германија 3 1 1 1 6 6 0 4
 Јапонија 3 0 0 3 2 9 -7 0
21 јули 1996
15:00
 Норвешка 2:2  Бразил Вашингтон

21 јули 1996
13:30
 Германија 3:2  Јапонија Бирминген

23 јули 1996
18:30
 Норвешка 3:2  Германија Вашингтон

23 јули 1996
16:30
 Бразил 2:0  Јапонија Бирминген

25 јули 1996
18:30
 Норвешка 4:0  Јапонија Вашингтон

25 јули 1996
16:30
 Бразил 1:1  Германија Бирминген

Плеј-оф[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

28 јули 1996
15:00
 Кина 3:2  Бразил Athens

28 јули 1996
17:30
 Норвешка 1:2 (продолжение)  САД Атина (Џорџија)

Бронза[уреди | уреди извор]

1 август 1996
18:00
 Бразил 0:2  Норвешка Атина (Џорџија)

Злато[уреди | уреди извор]

1 август 1996
20:30
 САД 2:1  Кина Атина (Џорџија)

Табела[уреди | уреди извор]

Место Земја Н П Н П ДП ПП ГР П
1  САД (USA) 5 4 1 0 9 3 +6 13
2  Кина (CHN) 5 3 1 1 11 5 +6 10
3  Норвешка (NOR) 5 3 1 1 12 6 +6 10
4  Бразил (BRA) 5 1 2 2 7 8 –1 5
5  Германија (GER) 3 1 1 1 6 6 0 4
6  Шведска (SWE) 3 1 0 2 4 5 –1 3
7  Јапонија (JPN) 3 0 0 3 2 9 –7 0
8  Данска (DEN) 3 0 0 3 2 11 –9 0

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „U.S. Women's Soccer Team Wins Gold“. WashingtonPost.com. 2 август 1996. http://www.washingtonpost.com/wp-srv/sports/olympics/daily/soccer/aug/02/socw2.htm. посет. 1 август 2012 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]