Прејди на содржината

Ласло Чех

Од Википедија — слободната енциклопедија
Казан 2015

Ласло Чех (роден на 3 декември 1985 година) е унгарски конкурентен пливач и шесткратен олимписки медалист. Тој е 33-тиот европски шампион. Неговиот татко Ласло Чех Постариот, исто така, ја претставувал Унгарија на Олимписките игри во пливање.

Син на олимписки пливач, Чех почнал да плива конкурентно на рана возраст. Чех е тренер на Џорџ Тури и Золтан Немес. Тој има стипендија за програмата Олимписка солидарност.

Пливачка кариера

[уреди | уреди извор]

На Светското првенство во 2003 година , Чех освои сребрен медал во 400 м  поединечно мешано , неговиот прв медал на највисоко ниво. Тој, исто така, завршил на 7-миот и 13-тиот во грбно на 100 и 200 метри , сите со рекордно време.

Олимпијадата во 2004 година

[уреди | уреди извор]

Чех ја претставил Унгарија на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција во 400 m поединечно мешано, 100   m грбно, и 200   m поединечна мешано. Сепак, тој освои бронзен медал во 400 година  m поединечно мешано, како и четврти во 200  m поединечно мешано, и шести во 100  м грб.

На Светското првенство во 2005 година, Чех не само што ги подобри своите национални рекорди, тој се искачи понатаму на светската ранг-листа и влезе во средбата како сериозен кандидат за медал во 3 дисциплини. Откако Мајкл Фелпс се повлече од 400   m поединечно мешано , Чех го освои својот прв златен медал на светските првенства.

Чеш не успеа да ги поддржи своите претходни изведби на Светското првенство 2007 , завршувајќи надвор од медалите во 400- тата година   m поединечно мешано ; сепак тој поставил нов национален рекорд во 200   m поединечно мешано , заедно со тестирање на 200   m слободен стил .

Цешин го освои својот втор Светски шампион (долг курс) злато, 10 години по првото

Олимпијадата во 2012 година

[уреди | уреди извор]

На Олимписките игри 2012 , тој се натпреваруваше на 6 дисциплини: 200   m делфин , 200   m поединечно мешано , 400   m поединечно мешано , и 3 релеи. Чех не успеа да стигне до финалето на медалот од 400 метри, што се искачи на 9-та позиција во полуфиналето. Тој завршил 12 во 200 метри делфин. Чех го додал бронзениот бронзен медал во медалот од 200 метри, допирајќи го ѕидот во време од 1: 56.22, зад Фелпс (злато - 1: 54.27) и Лохте (сребро - 1: 54.90).

На Светското првенство во водени спортови 2015 Чех конечно освои уште едно злато, 10 години по првото, со освојување на 200 метри делфин во 1: 53,48, 0,2 секунди пред Чад ле Клос .[1]

2016 Олимпијада

[уреди | уреди извор]

На Олимпијадата во 2016 година тој се натпреваруваше на 100 метри и 200 метри делфин, заедно со штафетата од 4 × 100 метри.

Во 100 метри пеперутка завршил втор, заедно со соперниците Мајкл Фелпс и Чад ле Клос , каде Сингапурскиот Џозеф Школинг ја освоил трката со нов олимписки рекорд. Чех сега освои олимписки сребрени медали на четири различни дисциплини, а исто така освои и поединечни медали на четири различни Олимписки игри.

Кариера и најдобри времиња

[уреди | уреди извор]

Чех има бутнато 5 кратки светски рекорди и прогресивно ги намали бројните европски рекорди во својата кариера.

Настан Време Рекорд Запознајте
Долг курс
200 m поединечна мешавина 1: 55.18 ER Светско првенство 2009
400 m поединечна мешавина 4: 06.16 ER Олимпијадата во 2008 година
100 м грб 53.40 Олимпијадата во 2012 година
100 метри пеперутка 50.86 2016 Европско првенство
200 метри пеперутка 1: 52.70 ER Олимпијадата во 2008 година
200 метри слободен стил 1: 45.78 Светско првенство 2009
Настан Време Рекорд Запознајте
Краток курс
200 m поединечна мешавина 1: 51.36 Поранешна WR 2015 Европско првенство
400 m поединечна мешавина 3: 57.27 Поранешна WR Европско првенство 2009
100 метри пеперутка 49.33 2015 Европско првенство
200 метри пеперутка 1: 49,00 ER 2015 Европско првенство
200 метри слободен стил 1: 41.64 Европско првенство 2009
 • Унгарски пливач на годината (9): 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2014, 2015, 2016
 • Крст на заслугите на Република Унгарија - Златен крст (2004)
 • Пливачки списание - Европски пливач на годината (2): 2005, 2006
 • Унгарски спортист на годината (1) - Наградата на Националната спортска асоцијација (НСЗЗ): 2006
 • Будимпешта Про Урбе награда (2006)
 • Унгарски спортист на годината (2) - гласови на спортски новинари: 2006, 2015
 • Награда "Јуниор Прима" (2007)
 • Орден за заслуги на Република Унгарија - Крст на службеникот (2008)
 • Почесен граѓанин на Балатоналмади (2008)
 • Награда Прима Примисима (2009)
 • Почесен граѓанин на Кобања (2011)
 • Орден за заслуги на Унгарија - крст на командантот (2012)
 • Унгарски спортист на годината (1): 2015
 • Награда за унгарско наследство (2015)
 • Европски пливач на годината ( ЛЕН ) (2015)
 • Почесен граѓанин на Егер (2016)
 • Орден за заслуги на Унгарија - Крст на командантот со ѕвезда (2016)
 1. Stewart, Mel (5 August 2015). „Watch Laszlo Cseh win 200 butterfly – world championships race video“. Swimswam. Посетено на 4 September 2016.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Рекорди
Претходен   од
Џорџ Бауел
Мажи 200 метри мешавина
светски рекордер (краток курс)
8 декември 2005 година - 7 април 2006 година
Наследник   од
Рајан Лохте
Претходен   од
Тиаго Переира
Мажи 200 метри мешавина
светски рекордер (краток курс)

13 декември 2007 година - 11 април 2008 година
Наследник   од
Рајан Лохте
Претходен   од
Брајан Џонс
Мажи 400 метри мешавина
светски рекордер (краток курс)
9 декември 2005 година - 16 декември 2010 година
Наследник   од
Рајан Лохте
Награди
Претходен   од
Акош Браун
Крисцијан Берки
Унгарски спортист на годината
2006 година
2015
Наследник   од
Габор Талмаци
Арон Силаги
Претходен   од
Питер ван ден Хогенбанд
Европски пливач на годината
2005-2006
Наследник   од
Матеуш Савримович
Спортски позиции
Претходен   од
Камелија Потец
Маре Нострум турнеја во генерален победник
2005 година
Наследник   од
Леисел Џонс