Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 200 м мешано во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
200 метри мешано за мажи
на Летните олимписки игри 2012
Дати1 август 2012 (преелиминации и полуфинале)
2 август 2012 (финале)
Натпреварувачи36 од 27 нации
Победничко време1:54.27
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   САД
Бронзен медал   Унгарија
Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 200 метри мешано за мажи на Летните олмписки игри 2012 се одржа на 2 август во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон. Преелиминациите и полуфиналните трки беа одржани на 1 август.[1]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светскиoт и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд  Рајан Лохте (USA) 1:54.00 Шангај, Кина 28 јули 2011
Олимписки рекорд  Мајкл Фелпс (USA) 1:54.23 Пекинг, Кина 15 август 2008

Резултати[уреди | уреди извор]

Преелиминации[уреди | уреди извор]

[2]

Место Група Линија Име Националност Време Белешки
1 3 4 Ласло Чех Унгарија 1:57.20 Q
2 5 4 Рајан Лохте САД 1:58.03 Q
3 4 3 Косуке Хагино Јапонија 1:58.22 Q
4 4 4 Мајкл Фелпс САД 1:58.24 Q
5 5 5 Тијаго Переира Бразил 1:58.31 Q
6 3 5 Џејмс Годард Велика Британија 1:58.56 Q
7 5 3 Маркус Дајблер Германија 1:58.61 Q
8 4 5 Маркус Роган Австрија 1:58.66 Q
9 4 6 Кен Такакува Јапонија 1:58.82 Q
10 5 7 Хенрике Родригес Бразил 1:59.37 Q
11 3 2 Чад ле Клос ЈАР 1:59.45 Q
12 5 8 Гал Нево Израел 1:59.56 Q
13 5 6 Даниел Трантер Австралија 1:59.70 Q
14 5 1 Витаутас Јанушаитис Литванија 1:59.84 Q
15 3 3 Џои Реубак Велика Британија 2:00.04 Q
16 2 6 Ендрју Форд Канада 2:00.28 Q
17 2 3 Рафаел Стачиоти Луксембург 2:00.38
18 3 1 Диого Карваљо Португалија 2:00.40
19 3 8 Марчин Циешлак Полска 2:00.45
20 4 8 Федерико Турини Италија 2:00.63
21 3 7 Даријан Таунсенд ЈАР 2:00.67
22 2 4 Бредли Али Барбадос 2:00.85
23 3 6 Ванг Шун Кина 2:00.85
24 2 5 Александар Тихонов Русија 2:01.00
25 2 7 Мартин Ливамаги Естонија 2:01.09
26 2 1 Андреас Вазаиос Грција 2:01.23
27 4 2 Филип Хајнц Германија 2:01.32
28 2 8 Давид Карасек Швајцарија 2:01.35
29 2 2 Таки Мрабет Тунис 2:01.41
30 4 1 Ву Пенг Кина 2:01.43
31 4 7 Џејден Хадлер Австралија 2:01.54
32 1 5 Јунг Вон-Јонг Јужна Кореја 2:03.33
33 1 4 Максим Шемберев Украина 2:03.40
34 1 3 Нутапонг Кетин Тајланд 2:03.91
35 5 2 Давид Веражто Унгарија 2:04.53
36 1 6 Енсар Хајдер Босна и Херцеговина 2:05.70

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешки
1 4 Рајан Лохте САД 1:56.13 Q
2 5 Мајкл Фелпс САД 1:57.11 Q
3 3 Џејмс Годард Велика Британија 1:58.49 Q
4 7 Гал Нево Израел 1:59.17
5 2 Хенрике Родригес Бразил 1:59.58
6 1 Витаутас Јанушаитис Литванија 2:00.13
7 8 Ендрју Форд Канада 2:01.58
Н/П 6 Маркус Роган Австрија Н/П ДСК

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешки
1 4 Ласло Чех Унгарија 1:56.74 Q
2 3 Тијаго Переира Бразил 1:57.45 Q
3 5 Косуке Хагино Јапонија 1:57.95 Q
4 2 Кен Такакува Јапонија 1:58.31 Q
5 7 Чад ле Клос ЈАР 1:58.49 Q
6 6 Маркус Дајблер Германија 1:58.88
7 8 Џои Реубак Велика Британија 1:59.57
8 1 Даниел Трантер Австралија 2:00.46

Чад ле Клос се квалификувал за финалето, но подоцна откажал.

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешки
Gold medal icon.svg 3 Мајкл Фелпс САД 1:54.27
Silver medal icon.svg 4 Рајан Лохте САД 1:54.90
Bronze medal icon.svg 5 Ласло Чех Унгарија 1:56.22
4 6 Тијаго Переира Бразил 1:56.74
5 2 Косуке Хагино Јапонија 1:57.35
6 7 Кен Такакува Јапонија 1:58.53
7 1 Џејмс Годард Велика Британија 1:59.05
8 8 Маркус Дајблер Германија 1:59.10

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://archive.is/20120904113819/www.london2012.com/games/sport-competition-schedules/olympic-sport-competition-schedule.php?sport=Swimming&venue=&date=&Search.x=35&Search.y=9]
  2. "Men's 200m Individual Medley – Heats". london2012.com. Архивирано од изворникот на 2012-12-10. Посетено на 27 јули 2012.