Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 100 м градно во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
100 метри градно за жени
на Летните олимписки игри 2012
Дати29 јули 2012 (преелиминации)
30 јули 2012 (финале)
Натпреварувачи46 од 36 нации
Победничко време1:05.47
Медалисти
Златен медал   Литванија
Сребрен медал   САД
Сребрен медал   Јапонија
Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 100 метри градно за жени на Летните олмписки игри 2012 се одржа на 30 јули во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон. Преелиминациите беа одржани на 29 јули.[1]

Златниот медал го освоила петнаесетгодишната Рута Мејлутите од Литванија која пристигнала прва на целта со време од 1:05.47[2] Второто место го освоила Ребека Сони од САД, а третото место јапонката Сатоми Сузуки.[3][4]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд  Џесика Харди (USA) 1:04.45 Федерал Веј, САД 7 август 2009
Олимписки рекорд  Лејзел Џонс (AUS) 1:05.17 Пекинг, Кина 10 август 2008 [5]

Резултати[уреди | уреди извор]

Преелиминации[уреди | уреди извор]

[6]

Место Група Линија Име Националност Време Белешка
1 4 6 Рута Мејлутите Литванија 1:05.56 Q, НР
2 6 4 Ребека Сони САД 1:05.75 Q
3 6 5 Јулија Ефимова Русија 1:06.51 Q
4 5 4 Брија Ларсон САД 1:06.58 Q
5 4 4 Лејзел Џонс Австралија 1:06.98 Q
6 5 5 Сатоми Сузуки Јапонија 1:07.08 Q
7 6 2 Сара Пов Германија 1:07.12 Q
8 6 3 Џени Јохансон Шведска 1:07.14 Q
9 5 3 Рике Педерсен Данска 1:07.23 Q
10 3 6 Алиа Аткинсон Јамајка 1:07.39 Q
11 4 5 Леистон Пикет Австралија 1:07.41 Q
12 3 2 Сузан ван Биљон ЈАР 1:07.54 Q
13 4 1 Жао Јин Кина 1:07.68 Q
14 4 2 Мина Мацушима Јапонија 1:07.69 Q
15 4 3 Џилиан Тајлер Канада 1:07.81 Q
16 5 2 Тера ван Бејлен Канада 1:07.85 Q
17 5 7 Лиу Ксиаоју Кина 1:07.99
18 3 3 Сара Ел Бекри Мароко 1:08.21
19 5 1 Џолин Хостман Шведска 1:08.28
20 6 7 Мониек Нијхус Холандија 1:08.31
21 6 8 Сиобан-Мари O'Конор Велика Британија 1:08.32
22 5 6 Каролин Рунау Германија 1:08.43
23 6 6 Дарија Деева Русија 1:08.44
24 3 5 Петра Чокова Чешка 1:08.59
25 4 7 Марина Гарсија Урзаинки Шпанија 1:08.64
26 4 8 Сикерка МекМахон Ирска 1:08.80
27 3 4 Микела Гузети Италија 1:08.83
28 5 8 Кејт Хејвуд Велика Британија 1:09.22
29 3 1 Дилара Бусе Ѓунајдин Турција 1:09.43
30 2 4 Тјаза Возел Словенија 1:09.63
31 2 5 Ана Штанкович Унгарија 1:09.65
32 2 6 Фани Бабоу Франција 1:09.76
33 3 7 Ким Хие-Јин Јужна Кореја 1:09.79
34 2 3 Џена Лауканен Финска 1:09.92
35 2 2 Ана Родригес Португалија 1:10.62
36 2 1 Даниеле Беабрун Света Луција 1:11.12
37 3 8 Марија Ливер Украина 1:11.23
38 2 7 Чен И-Чуан Кинески Тајпеј 1:11.28
39 6 1 Консепсион Бадиљо Дијаз Шпанија 1:12.58
40 2 8 Татијана Чиска Молдавија 1:13.30
41 1 4 Ивана Нинковиќ Босна и Херцеговина 1:14.04
42 1 3 Пилар Шимицу Гуам 1:15.76
43 1 5 Мателита Буадромо Фиџи 1:16.33
44 1 6 Оксана Хатамканова Азербејџан 1:25.52
45 1 2 Ојунгерел Хантумар Монголија 1:27.17
46 1 7 Деде Камара Гвинеја 1:38.54

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
1 4 Ребека Сони САД 1:05.98 Q
2 5 Брија Ларсон САД 1:06.70 Q
3 3 Сатоми Сузуки Јапонија 1:07.10 Q
4 2 Алиа Аткинсон Јамајка 1:07.48 Q
4 8 Тера ван Бејлен Канада 1:07.48
6 6 Џени Јохансон Шведска 1:07.57
7 7 Сузан ван Биљон ЈАР 1:07.68
8 1 Мина Мацушима Јапонија 1:08.26

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
1 4 Рута Мејлутите Литванија 1:05.21 NR/ER Q
2 5 Јулија Ефимова Русија 1:06.57 Q
3 3 Лејзел Џонс Австралија 1:06.81 Q
4 2 Рике Педерсен Данска 1:06.82 Q
5 6 Сара Пов Германија 1:07.68
6 7 Леинстон пикет Австралија 1:07.74
7 8 Џилијан Тајлер Канада 1:07.87
8 1 Жао Јин Кина 1:07.97

Полуфинално препливување[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
1 5 Алиа Аткинсон Јамајка 1:06.79 Q
2 4 Тера ван Бејлен Канада 1:07.73

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
Gold medal icon.svg 4 Рута Мејлутите Литванија 1:05.47
Silver medal icon.svg 5 Ребека Сони САД 1:05.55
Bronze medal icon.svg 1 Сатоми Сузуки Јапонија 1:06.46
4 8 Алиа Аткинсон Јамајка 1:06.93
5 2 Лејзел Џонс Австралија 1:06.95
6 6 Брија Ларсон САД 1:06.96 *
7 3 Јулија Ефимова Русија 1:06.98
8 7 Рике Педерсен Данска 1:07.55

*Погрешен старт, но не била дискалификувана поради техничка грешка.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1]
  2. Тинејџерката Рута Мејлутите ја позлати Литванија
  3. "Ruta Meilutyte grabs a gold for Lithuania". Guardian UK. 31 јули 2012. Посетено на 31 јули 2012.
  4. "15-year-old Plymouth schoolgirl Ruta Meilutyte takes shock 100m breaststroke gold". Daily Telegraph. 31 јули 2012. Посетено на 31 јули 2012.
  5. "Swimming – 100m breaststroke – Progression". Official website of the Olympic Movement. Посетено на 2008-09-07.
  6. "Women's 100m Breaststroke – Heats". london2012.com. Архивирано од изворникот на 4 December 2012. Посетено на 27 July 2012.
  7. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2181250/Ruta-Meilutyte-Plymouth-schoolgirl-wins-breaststroke-gold-medal-unfortunately-swims-Lithuania.html?ITO=1490