Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 800 м краул во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
800 метри краул за жени
на Летните олимписки игри 2012
Дати2 август 2012 (преелиминации)
3 август 2012 (финале)
Натпреварувачи36 од 30 нации
Победничко време8:14.63
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Шпанија
Сребрен медал   Обединето Кралство
Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 800 метри краул за жени на Летните олмписки игри 2012 се одржа на 3 август во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон. Преелиминациите беа одржани на 2 август.[1]

Златниот медал го освоила петнаесетгодишната Кејти Ледецки од САД, која поставила второ најбрзо време во историјата на оваа дисциплина од 8:14.63. Второто место го освоила шпанката Миреја Белмонте Гарсија, a третото место и припаднало на актуелната светска и олимписка рекордерка, британката Ребека Адлингтон.[2]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд Обединето Кралство Ребека Адлингтон 8:14,10 Пекинг, Кина 16 август 2008 [3]
Олимписки рекорд Обединето Кралство Ребека Адлингтон 8:14,10 Пекинг, Кина 16 август 2008

Резултати[уреди | уреди извор]

Преелиминации[уреди | уреди извор]

[4]

Место Група Линија Име Националност Време Белешка
1 5 4 Ребека Адлингтон Велика Британија 8:21.78 Q
2 4 4 Лоте Фрис Данска 8:21.89 Q
3 3 4 Кејти Ледецки САД 8:23.84 Q
4 3 5 Миреја Белмонте Гарсија Шпанија 8:25.26 Q
5 5 6 Лорен Бојл Нов Зеланд 8:25.91 Q, НР
6 4 3 Богларка Капаш Унгарија 8:26.43 Q
6 4 8 Андреина Пинто Венецуела 8:26.43 Q, НР
8 4 2 Корали Балми Франција 8:27.15 Q
9 5 3 Шао Јивен Кина 8:27.78
10 5 2 Ерика Виљаесија Гарсија Шпанија 8:27.99
11 3 1 Алекса Комарники Канада 8:28.11
12 3 3 Венди Трот ЈАР 8:28.98
13 3 2 Ева Риштов Унгарија 8:29.06
14 4 7 Кристел Кобрих Чиле 8:29.55
15 5 1 Савана Кинг Канада 8:29.72
16 5 8 Сесилија Биагиоли Аргентина 8:33.97
17 2 4 Јулија Хаслер Лихтенштајн 8:35.18
18 4 6 Кајли Палмер Австралија 8:35.75
19 2 2 Катја Башруш Либан 8:35:88
20 5 7 Џесика Ешвуд Австралија 8:37.21
21 5 5 Кејти Ѕиглер САД 8:37.38
22 3 6 Ели Фолкнер Велика Британија 8:38.00
23 4 1 Камелија Потек Романија 8:38.44
24 4 5 Сјин Сјин Кина 8:40.88
25 2 5 Тјаша Одер Словенија 8:41.82
26 3 8 Елена Соколова Русија 8:42.73
27 2 6 Патриција Кастењеда Мексико 8:44.44
28 2 3 Нина Дитрих Австрија 8:45.41
29 1 4 Саманта Аревало Еквадор 8:49.21
30 2 7 Чај Лин Ку Малезија 8:51.18
31 2 1 Линет Лим Сингапур 8:52.92
32 2 8 Хан На-Кјонг Јужна Кореја 8:57.26
33 1 5 Памела Бенитез Ел Салвадор 9:02.66
34 1 6 Даниеле ван ден Берг Аруба 9:23.21
35 1 3 Симона Маринова Македонија 9:28.41
Н/П 3 7 Грејн Марфи Ирска Н/П ДНС

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
3 Кејти Ледецки САД 8:14.63 АМ
6 Миреја Белмонте Гарсија Шпанија 8:18.76 НР
4 Ребека Адлингтон Велика Британија 8:20.32
4 2 Лорен Бојл Нов Зеланд 8:22.72 ОК
5 5 Лоте Фрис Данска 8:23.86
6 7 Богларка Капаш Унгарија 8:23.89 НР
7 8 Корали Балми Франција 8:29.26
8 1 Андреина пинто Венецуела 8:29.28

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1]
  2. „Американско тинејџ-шоу во Акватик центарот“. Архивирано од изворникот на 2016-03-11. Посетено на 2012-08-09.
  3. "Women's 800 m freestyle final results" (PDF). The Official Report of the Beijing 2008 Olympic Games (BOCOG) 4: 1199. 2008. 16 август 2008. Посетено на 4 август 2012.
  4. „Women's 800m Freestyle – Heats“. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 27 July 2012.