Богларка Капаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Богларка Капаш

Богларка Капаш (унгарски: Boglárka Kapás, родена на 22 април 1993 година)[1] е унгарска пливачка која најдобро плива слободен стил. Таа беше најмладата членка (15 години, 111 дена) од унгарскиот олимписки тим на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Капаш го освои првиот златен медал за Унгарија на Летните младински олимписки игри 2010 на 200 метри делфин. Квалификувана за финалето со најдобро време, таа исплива со личен рекорд 2: 08.72, завршувајќи 1,4 секунди пред второпласираната Јудит Игнасио.[3] Таа освои уште еден златен медал во 400 метри слободно[4] и сребрен медал во 200 м слободен стил.[5]

На Европското првенство за пливање во кратки патеки за 2010 во Ајндховен Капаш освои сребрен медал во 800 метри слободен стил, со време од 8: 18.56.На настанот Капаш ја освои наградата за врвните пловечки пливачи со удобна маргина; сепак, го загуби настанот на Федерика Пелегрини, која се натпреваруваше порано во "побавниот" дел.[6]

Таа го донесе Олимпискиот А-стандард во 800 метри слободен стил и заработи квота за Игрите на првиот состанок на 2011 Маре Нострум серијата во почетокот на јуни.[7] Во јули 2011 година на Светското првенство во пливање 2011 таа постави нов национален рекорд на истото растојание со време од 8: 24.79, што беше доволно за петтото место.[8] Во ноември Капаш претрпе повреда на ребрата, што ја принуди да пропушти и Европското првенство за пливање во кратки патеки 2011 и пливање во САД и Европа.[9]

По враќањето од повреда, Капаш го освои 800m слободен стил на Европското првенство во водство во 2012 година на домашна почва во Дебрецен.[10]

Награди[уреди | уреди извор]

 • Унгарски помлад спортист на годината (1) - Наградата на Националната спортска асоцијација (НСЗЗ): 2010
 • МОБ јуниор награда (2010)
 • Јуниот прима награда(2010)
 • Унгарски пливач на годината (1): 2011
 • Крст на заслугите на Унгарија - Бронзен крст (2012)
 • За наградата Újpest (2016)
 • Крст на заслугите на Унгарија - Златен крст (2016)
 • Награда Будимпешта Про Урбе (2016)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Boglárka Kapás“. Архивирано од изворникот на 2020-04-17. Посетено на 17 June 2012.
 2. „Hungary at the 2008 Beijing Summer Games“. Архивирано од изворникот на 2020-05-12. Посетено на 17 June 2012.
 3. „Kapás Boglárka Olimpiai Bajnok“ (унгарски). Úszóvilág. 16 August 2010. Архивирано од изворникот на 2010-10-12. Посетено на 17 June 2012.
 4. „Aranyos nap az uszodában“ (унгарски). Nemzeti Sport. 20 August 2010. Посетено на 17 June 2012.
 5. „Kapás Boglárka ezúttal ezüstérmet nyert“ (унгарски). Nemzeti Sport. 18 August 2010. Посетено на 17 June 2012.
 6. „Rövidpályás úszó Eb: Kapás Boglárka ezüstérmes“ (унгарски). Heti Világgazdaság. 26 November 2010. Посетено на 17 June 2012.
 7. „Cseh László és Kis Gergő is nyert Barcelonában – ezzel olimpiai kvótát szereztek“. Hungarian Press Agency (унгарски). Úszósport.hu. 5 June 2011. Архивирано од изворникот на 17 February 2013. Посетено на 17 June 2012.
 8. „Felgyorsultak a magyar gyorsúszók – Kapás ötödik, Takács hatodik lett a vébén“ (унгарски). Origo. 30 July 2011. Посетено на 17 June 2012.
 9. „Kapás Boglárka még siratja a gálát“ (унгарски). Nemzeti Sport. 23 November 2011. Посетено на 17 June 2012.
 10. „Pazar: Hosszú, Kapás, Cseh és Gyurta is aranyérmes!“ (унгарски). Nemzeti Sport. 24 May 2012. Посетено на 17 June 2012.